Sarkozy kiszabadított hét gyermekrablással gyanúsított európait

2007.11.04. 16:08
Vasárnap szabadon engedtek három francia újságírót és négy spanyol légi utaskísérőt a csádi hatóságok. Az afrikai országban múlt héten tartóztattak le 16 európait, köztük a Zoé Bárkája szervezet hat tagját, mert a gyanú szerint több mint száz gyereket akartak illegálisan Franciaországba szállítani.

A csádi hatóságok vasárnap szabadon bocsátottak három francia újságírót és négy spanyol légi utaskísérőt, akiket a Zoé Bárkája francia civil szervezet gyerekrablási ügyével összefüggésben vettek őrizetbe. A nyugatiak elengedéséről az egyik újságíró csádi ügyvédje számolt be röviddel azután, hogy az észak-afrikai országba érkezett Nicolas Sarkozy francia elnök, hogy a lefogott nyugatiak sorsáról tárgyaljon Idriss Deby csádi elnökkel.

Csádi hivatalos körökből származó értesülés szerint a hét nyugati a francia elnök gépén hagyja el Csádot, de továbbra is gyanúsítottak maradnak. A gyerekrablási ügyben letartóztatott többi nyugati - hat francia és három spanyol állampolgár - egyelőre rács mögött marad.

A csádi hatóságok október végén a kelet-csádi Abéché repülőterén tartóztatták le emberrablás és csalás vádjával a Zoé Bárkája szervezet hat tagját, akik 103 gyereket akartak Franciaországba befogadó családokhoz szállítani. A szervezet dolgozóival együtt őrizetbe vettek három francia újságírót és a gyerekek szállítására rendelt repülőgép hétfős személyzetét; a most elengedett négy női utaskísérőn kívül egy férfi utaskísérőt, valamint a gép pilótáját és a másodpilótát.

A Le Parisien című francia lap vasárnap megjelent számában megszólaltatta a 103 gyerek közül többnek az apját, és ők azt mondták, azért engedték el a gyerekeket, mert a segélymunkások azt ígérték, taníttatni fogják őket.

Francois Fillon francia kormányfő utasította a védelmi és a külügyi tárca vezetőit, folytassanak le vizsgálatot a Zoé Bárkája csádi tevékenységéről. A vizsgálat legfőbb célja, hogy fény derüljön arra, a Csádban Children Rescue név alatt működő szervezet hogyan dolgozhatott az észak-afrikai országban a n'djamenai francia nagykövetség tudta nélkül.