Irak uralta az elnökválasztási vitát
További Külföld cikkek
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
- Trump csapata olyan javaslattal állhat elő, ami alapjaiban változtathatja meg a háborús helyzetet
Egy elemre épített támadás
A tévévita az izzadós és a papagáj harca lesz, írta az Index egy hete. Kerry izzadni ugyan nem izzadt, de a papagáj átlag öt percenként szorította sarokba egyetlen trükkel. Akárhányszor próbált meg Kerry kritikát megfogalmazni Bush iraki politikájával kapcsolatban, az elnök felidézte, hogy a szenátor maga is megszavazta a háborúra feljogosító kongresszusi határozatot.
Kattintson a nagyitáshoz! |
Kerry még azt a korábbi kijelentését is módosította, hogy megválasztása esetén hat hónapon belül kivonná az amerikai csapatokat Irakból. Mint mondta, Irak határait le kellene zárni, és le kéne győzni az ellenállókat. Emellett azonban elhibázottnak tartja, hogy katonákat vontak el Afganisztánból, ahogy azt is, hogy az amerikai hadsereg nagy része Irakban van lekötve. Megoldásként nemzetközi alakulatokat vonna be, bár tervei részleteibe még direkt kérdésre sem avatta be a hallgatóságot.
|
Irak kérdésében tehát Kerrynek nem sikerült egyértelműen megfognia Busht. Az elnökjelölt ezért Irán és Észak-Korea fegyverkezésével próbált fogást találni az elnökön, esélyt adva ezzel Bushnak arra, hogy az Irak esetében hiányolt nemzetközi együttműködéssel példálózzon.
Koreát is máskép kezelnék
Kerry szerint Bush elnöksége alatt Észak-Korea atomfegyverre tett szert, Irán pedig közel áll az atomfegyvergyártás beindításához. Kerry ennek megelőzésére Észak-Korea esetén kétoldalú tárgyalásokat javasolt.
Bush alatt az Egyesült Államok keményen ellenállt Észak-Korea ilyen irányú törekvéseinek. Miután Észak-Korea megsértve a Clinton-kormányzattal kötött megállapodásokat a nukleáris kutatások felfüggesztéséről, Bush kormányzata megszakította a cserébe felajánlott olaj szállítását. kétoldalú tárgyalások helyett Kínát, Oroszországot, Japánt és Dél-Koreát bevonva próbálja fegyverkezése feladására kényszeríteni a sztálinista rezsimet.
Irán esetében a feladatot nagyrészt az Európai Unióra hárította.
A mindkét elnökjelölt által az Egyesült Államokat leginkább fenyegető veszélynek tartott atomfegyverkezés elleni lépései között még Kadír Hán, a pakisztáni atombomba atyja fegyverszállító hálózatának felszámolását és Líbia önkéntes leszerelését is fel tudta mutatni.
Nem ma dőlt el
Hiába készült fel tehát az első vitára Kerry, Bush bebizonyította, hogy miért tartják a külpolitikát és a nemzetbiztonság kérdését az erősségének. Ahogy bebizonyosodott az is, hogy Kerry ugyan szebb beszédű szónok Bushnál, a diákkorában mindig osztálybohóc Bush azonban egy-két jól eltalált viccel, vagy Kerry a háborúra felhatalmazó szavazatának felemlegetésével ellenpontozni tudta a retorikai fordulatokat.
A vita alapján nem lesz könnyebb választása az amerikaiaknak. Bush álláspontja már régről ismert volt, Kerryé nem lett világosabb. Az egyetlen drámai fejlemény az utolsó tíz percben következett be, amikor egy kérdésre válaszolva mindkét elnökjelölt, ha óvatosan is, de elítélte Putyin az utóbbi időben a terror elleni harcra hivatkozva bejelentett autoriter intézkedéseit.
|