Magyarverés vagy a szocialista párt halála?
További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
Franciaországban ma tartják az elnökválasztás első fordulóját. Az urnazárást követően este 9 után derülnek majd ki az első részeredmények. Ha senki nem szerzi meg a szavazatok abszolút többségét, akkor a két legjobb eredményt elért jelölt jut tovább a május 6-ára kiírt második fordulóba, ahol kiderül, hogy ki lesz az ország új köztársasági elnöke.
Sarkozy a legesélyesebb
Az elnökválasztás 12 indulójából négy nagy jelöltnek van reális esélye a továbbjutásra. Közülük a legutolsó felmérések szerint a magyar származású Nicolas Sarkozy szinte biztosan kvalifikálja magát a második körbe. A másik hely a sok bizonytalan miatt még abszolút nyitott. Továbbjuthat a szocialista Ségolčne Royal, a centrista François Bayrou, de a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen is okozhat meglepetést.
Sarkozy már szavazott (fotó: AFP)
Bayrou igazából már nem veszíthet. Bármilyen eredmény esetén elmondhatja majd, hogy megerősítette magát és pártját középen, és akár megkerülhetetlen harmadik erővé léphet elő a későbbiekben. A legutolsó közvéleménykutatásokban már nem tudta megközelíteni Royal-t, de sok bizonytalan dönthet végül mellette.
Ségolène Royal
Le Pen esetében sokszor elhangzik, hogy megerősödött 2002-höz képest, amikor már bejutott a második fordulóba. Azonban most teljesen más a felállás. Akkor ő volt a nagy harmadik, aki a szocialista jelölt gyenge szereplésének köszönhetően bemasírozott a második fordulóba. Jelenleg viszont Bayrou népszerűbb nála, ezért hasonló esetben most inkább a centrista politikus jutna a következő körbe.
Egy tényleg új elnök jöhet
Sarkozy és Royal egyaránt történelmet írhat győzelmével. Az előbbi az ország első nem francia származású elnökeként ünnepelhet, a szocialista jelölt pedig az első nőként költözhet be az Elysée palotába. Valójában azonban még Bayrou esetleges győzelme sem lenne teljesen szokványosnak tekinthető. A jobbközép politikus ugyanis vidéki családból származik, politikai pályafutása Aquitaniából vezetett Párizsba, ezért sokak szerint markánsan elkülönül a nagypolitikai elittől.
Nem lesz sétagalopp
Az új köztársasági elnök nem könnyű helyzetben veszi majd át az országot. Sürgősen hozzá kell látnia a tartós munkanélküliség felszámolásához, mely a fiatalok között a 22%-ot is eléri. A lakosság eladósodása elérte a GDP 66%-át, a gazdasági növekedés pedig az egyik leglassabb az Európai Unióban. A nyugdíjrendszer, az oktatás és az adópolitika szintén újragondolásra szorul.
A bevándorlók leszármazottainak beilleszkedési gondjait is belátható időn belül orvosolnia kell majd az új elnöknek. Közöttük ugyanis hatványozottan magasabb a munkanélküliek aránya, sokak szerint éppen emiatt törtek ki korábban zavargások.
Jön a második menet
A második fordulóra két hét múlva, május 6-án kerül sor. A legtöbb prognózisban Bayrou verné Sarkozy-t, aki viszont győzedelmeskedne Royal-lal szemben. Körbeverésről nincs szó, Royal Bayrou-val szemben is alul maradna. Ugyanakkor a teljes képhez hozzátartozik, hogy néhány közvéleménykutató intézet legutóbbi előrejelzésében Sarkozy-Royal párbaj esetén szoros küzdelmet jósol.
Szavazásra 44, 5 millióan jogosultak, ebből kicsit több mint 800 ezren külföldön adhatják le voksukat. Szoros eredmény esetén előfordulhat, hogy a külföldön élőkön múlik majd egy jelölt továbbjutása.
Több tengerentúli francia területen mindkét fordulót egy nappal előbb, április 21-én és május 5-én rendezik. Azért volt szükség erre a változtatásra, mert 2002-ben a francia médiában már akkor kiderült a végeredményt, amikor sok helyen az időeltolódás miatt még meg sem kezdődött a voksolás.
A köztársasági elnök megbízatása korábban 7 évre szólt, azonban 2000-től ezt 5 évre csökkentették. Az Egyesült Államokkal ellentétben, Franciaországban nincs limitálva, hogy hányszor lehet elnök egyazon személy. Jacques Chirac jelenlegi köztársasági elnök megbízatása május 17-én ér véget, akkor kerül majd hivatalba utódja.