Húsz évre ítélhetik a holokauszttagadó történészt
Letartóztatták Ausztriában David Irving brit történészt, akit a holokauszt törvénybe ütköző tagadása miatt köröztek, jelentette be a bécsi belügyminisztérium csütörtökön.
Irving egy 2003-as MIÉP-gyűlésen
A bíróság kimondta
Irvinget Stájerországban fogták el november 11-én, és a grazi börtönbe zárták. Ausztriában 1989 óta volt érvényben ellene körözés annak az osztrák törvénynek az alapján, amely a holokauszt tagadását bűncselekménynek minősíti. A brit állampolgár Irving 1989-ben Ausztriában olyan kijelentéseket tett, amelyek a vád szerint kimerítik ezt a tényállást.
Ha a bíróság bűnösnek találja, Irving akár 20 év börtönbüntetést is kaphat, közölte az osztrák ügyészség.
Irving autodidaktaként több könyvet írt a náci Németországról és Hitlerről, amelyekkel nagy feltűnést keltett. Többek között azt állította, hogy Hitlernek nem volt tudomása a zsidók tömeges meggyilkolásáról; egyben tagadta, hogy Auschwitzban és Majdanekben Ciklon-B gázzal küldtek volna halálba milliókat a nácik.
2000-ben egy angol bíróság kimondta, hogy Irving történelemhamisító és holokauszttagadó.
MIÉP-gyűlésen is felszólalt
A brit történész - Csurka István MIÉP-elnök és Jean-Marie Le Pen, a francia Nemzeti Front elnöke társaságában - felszólalt a MIÉP 2003. október 23-i gyűlésén a Hősök terén. Látogatásakor interjút adott az MTV Éjjeli menedék című műsorának, és azt mondta, hogy az 1956-os forradalom egy, a "zsidókormány" ellen kirobbantott "antiszemita pogrom" volt.
Az Éjjeli menedéket a televízió vezetése az interjú után megszüntette.