További Külföld cikkek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
Tagadják a fegyverprogramot
A Kofi Annan ENSZ-főtitkárhoz eljuttatott kilenc oldalas levélben például nem is említik, hogy elfogadják a határozatot, megfogalmazásuk szerint "megküzdenek a határozattal, annak hibás tartalma ellenére is". "Irak nem állított elő és nem is birtokolt tömegpusztító fegyvereket a fegyverzetellenőrök távozása óta eltelt időben" - áll Szabri külügyminiszter levelében. Az, hogy Irak tagadja a tömegpusztító fegyverprogramok létezését máris újabb válságot sejtet.
"Csak a fenyegetésből értenek"
"Iraknak december 8-ig kell teljes körű, feltáró jelentést készítenie vegyi, biológiai és nukleáris fegyverprogramjáról. Amennyiben ezt elmulasztja, komoly megtorlásra számíthat. Az eddigiekből kiderült, hogy Irak csak a fegyveres fenyegetésre hallgat" - kommentálta Jack Straw brit külügyminiszter a tömegpusztító fegyverek létezését tagadó iraki álláspontot.
"Nem egyeztetünk Szaddam Husszeinnel. Azok a napok már rég elmúltak, mint ahogy a csalárdság és a tagadás napjai is" - nyilatkozta George Bush amerikai elnök a CNN-nek, hozzátéve, hogy amennyiben Husszein nem működik mindenben együtt, "majd Amerika lefegyverzi".
Mi van, ha együttműködnek?
Irak a határozat nyílt megsértésével alapos indokot adna az azonnali katonai válaszcsapáshoz. Amennyiben azonban Irak fenntartja az együttműködés látszatát, Amerika nehéz helyzetbe kerülhet. Abban az esetben például, ha a fegyverzetellenőrök tömegpusztító fegyverekre bukkannak, és ezekről Irak kijelenti, hogy ez az összes, amit birtokol, Amerika tehetetlen. "Mit tehetünk akkor, ha Irak látszólag együttműködik, miközben pontosan tudjuk, hogy rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel?" - tette fel a kérdést Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter, hozzátéve, hogy a kérdést még korai megválaszolni.
Játék vagy üzenet
Bár Kofi Annan nem képvisel harcias álláspontot, kétkedve fogadta az iraki bejelentést. "Nem az a kérdés, hogy Irak elfogadja-e a határozatot, hanem hogy hajlandó-e együttműködni az ellenőrökkel" - nyilatkozta a CNN-nek. Mint mondta, idővel kiderül, hogy továbbra is csak "játszanak, vagy csak a saját népüknek üzengetnek".