Amerika már nem bízik Irak vezetőjében
Kiszivárogtak egyes megállapításai annak a jelentésnek, amit 16 amerikai hírszerző szervezet közösen készített az iraki helyzetről. A szöveg egyik legfontosabb megállapítása, hogy Nuri al-Maliki kormányfő képtelen javítani az ország helyzetén. Al-Maliki az iraki pártok jóvoltából, választások után került hatalomra, de eddig élvezte az amerikai kormány bizalmát is. Szerdán Bush amerikai elnök Kansasben még így beszélt róla: "Al-Maliki miniszterelnök egy jó fiú. Jó ember, akinek nehéz munkája van és én ebben támogatom őt. Egyáltalán nem a washingtoni politikusoktól függ, hogy a helyén maradhat-e" - idézi beszédét a CNN.
A mostani jelentés viszont részben al-Malikit hibáztatja a tomboló erőszakért és a rettenetes iraki közállapotokért. A szöveg szerint az iraki kormányfő képtelen gátat vetni a vallásháborúnak és nem történik semmi az irakiak életszínvonalának emelése érdekében. Több demokrata politikus, köztük elnök-jelölt aspiránsok is, már arról beszéltek, hogy az iraki parlamentnek le kellene cserélnie a miniszterelnököt.
A kiszivárogtatott jelentés arra is figyelmeztet, hogy az Amerika-ellenes fegyveresek összehangolt akciókat hajthatnak végre a közeljövőben. Az 1968-as látványos Észak-vietnámi offenzívához hasonlatos támadástól tartanak a hírszerzők. Ugyanakkor azt írják, hogy tovább rontana a helyzeten, ha az USA kivonná csapatait Irakból. A hírszerzők arra számítanak, hogy a kivonulás után csak még durvább lenne a polgárháború - aminek most is naponta több tucatnyian esnek áldozatául. Ráadásul félő, hogy több szomszédos állam is beavatkozna az iraki belharcokba. A síitákat támogató Irántól, a szunnitákat segítő Szíriától és a kurdok ellen felvonuló Törökországtól egyaránt tartanak az amerikai titkosszolgálatok.