További Külföld cikkek
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
Mint ismeretes, múlt pénteken Írország népszavazáson elutasította a bővítés alappillérének számító nizzai szerződést.
|
Újra kiírják a népszavazást
Az ír külügyminiszter a luxemburgi találkozón hangsúlyozta, hogy Írország nem árulta el a kelet-európai országokat, és továbbra is elkötelezettek a bővítés mellett - jelentették hírügynökségek. Jacques Chirac francia elnök különnyilatkozatban szögezte le, hogy a bővítést semmi nem akadályozza, a nizzai szerződés elutasítása által okozott gondokon felül lehet kerekedni. A szerződést várhatóan újra népszavazásra bocsátják a szigetországban, így azt még a 2002-es határidő előtt ratifikálhatja mind a 15 tagállam. Egyelőre még nem tudni, pontosan mikor írják ki újra a referendumot.
Az Unió államai mai nyilatkozatukban kizárták a nizzai szerződés újratárgyalását, bár brüsszeli források szerint elképzelhető, hogy bizonyos részek alól valamilyen fajta felmentést kapnak az írek. Így történt ez 1992-ben is, amikor Dánia elutasította az Európai Uniót létrehozó maastrichti szerződést.
Nem lesz könnyű meggyőzni az íreket
Európai újságok azonban a hétvégén arról cikkeztek, hogy a nizzai szerződést nem lesz olyan könnyű megmenteni: valójában senki nem tudja pontosan, mi nem tetszett az íreknek. Az írországi "nem"-kampány támadta az ír katonai semlegességgel szerintük szembenálló közös európai hadsereg létrehozását és a nagyobb államok megnövekedett súlyát egyaránt. Egyes kommentátorok szerint a bővítés azért is aggasztja az íreket, mert a szegényebb kelet-európai országok belépése brüsszeli forrásokat vonna el tőlük. Írország azonban 2004-2006-tól mindenképpen elveszíti ezeket a támogatásokat, és az ellenkampány retorikája sem a tagjelöltekre volt kihegyezve.
"Tisztában vagyok vele, hogy a megoldás nem könnyű, és időbe fog telni" - idézi Bertie Ahern ír miniszterelnököt hétfői számában az Irish Times.
Az ír sajtóban megjelent beszámolók szerint a határozottan Európa-barát ír politikai vezetés rendkívül csalódott a referendum eredménye miatt, több miniszter felelősségét is feszegetik. A referendumon egyébként mindössze 10 százalékkal győzött a "nem"-tábor, a részvétel alig több mint 33 százalékos volt.