Bush öccse biztos befutó
További Külföld cikkek
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
Ha Jeb Bush valóban megnyeri a választást, akkor először fordul elő Floridában, hogy republikánus párti kormányzót újraválasztanak. Az 1998 óta kormányzó Jeb Bush győzelmét elemzők az elnök népszerűségének ellenőrzését szolgáló tesztnek is tekintik.
A CNN részeredményei öt republikánus és négy demokrata szenátorjelölt - valamennyien biztos befutónak számítottak - győzelmét vetítik előre. A republikánusok közül John Warner (Virginia) és Mitch McConnel (Kentucky) mellett Jeff Sessions (Alabama), Thad Cochran (Mississippi) és Susan Collins (Maine) is megújította hatéves mandátumát.
A demokraták esetében Jay Rockefeller (Nyugat-Virginia), John Kerry (Massachusetts) és Richard Durbin (Illinois) szenátorokat választották újjá. New Jerseyben Frank Lautenberg szerezte meg a győzelmet.
Magas részvétel
Azokból a választókörzetekből, ahol nagyon szorosnak ígérkezik a verseny, nagyon kevés adat érkezett még. Emellett nagyon sok helyen még csak a szavazatok néhány százalékát összesítették. Egyelőre annyi látszik bizonyosnak, hogy a várakozásokat felülmúló aktivitást mutattak a választópolgárok. Több fontos államból, köztük Dél-Dakotából és Missouriból is erős részvételi arányt jeleztek. Colorado államban a szavazásra jogosultak 65, Minnesotában pedig becslések szerint 56 százaléka járult az urnákhoz.
Alaszka az utolsó
Eddig semmilyen komolyabb incidensről sem érkezett hír. Floridában, ahol a 2000-es elnökválasztáskor hatalmas problémák volt, teljes nyugalomban folytak a választások. A hibákból okulva Florida 32 millió dollárt költött választási rendszerének korszerűsítésére az utóbbi két év alatt. Az AFP jelentése szerint az ötven szövetségi állam közül Alaszka lesz az utolsó a zárást illetően: ott közép-európai idő szerint szerda hajnalban öt órakor ér véget a választás.
Az amerikai választópolgárok megválasztják az új képviselőházat (435 képviselő), megújítják a száztagú szenátus egyharmadát (34 szenátor), valamint harminchat államban kormányzót is választanak. Számos államban tartanak népszavazást is különféle helyi ügyekben.
A távozó képviselőháznak 223 republikánus és 208 demokrata, valamint egy független tagja volt. Három demokrata mandátum nem volt betöltve. A szenátusban jelenleg 49-49 az arány a két párt között, egy szenátor független (ő általában a demokratákkal szavaz együtt), egy szenátori poszt pedig megüresedett a demokrata Paul Wellstone múlt heti halála miatt.