További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Megbízhatatlan törekvő
Hiába érkezett számos figyelmeztetés Blair hibáiról, a lapvezetés mégis az ismerői által kivétel nélkül karizmatikusnak, de megbízhatatlannak nevezett fiatal riportert bízta meg olyan nagy horderejű sztorik kinyomozásával, mint amilyen a washingtoni sorozatgyilkosságok ügye is volt - írja a Newsweek.
Hogy pontosan ki döntött Blair megbízásáról, arra eddig nem derült fény. Howell Raines, a Times főszerkesztője a napilap május 14-i rendkívüli szerkesztőségi ülésén magára vállalta a felelősséget.
Hírgyár
Rainest 2001 szeptemberében nevezték ki a lap főszerkesztőjévé. Három hónappal a kinevezése után a Times példa nélküli sikert ért el, hét Pulitzer-díj elnyerésével. A siker azonban nem elégítette ki a főszerkesztőt, a szeptember 11-i terrortámadások miatt a végsőkig kimerült stábtól naponta várta az újabb leleplezéseket - írja a Newsweek. A lap újságírói szerint Raines valóságos "keresztesháborút" folytatott, egyre gyakrabban érezték úgy, hogy a hírek közlése helyett "gyártják" azokat.
Az ambíciózus főszerkesztő megérkezése a Newsweek értesülései szerint komoly feszültségeket okozott a napilap hírszerkesztőségében. "Az volt az érzésünk, hogy nem érdekli a tapasztalat" - nyilatkozta a Newsweeknek a Times egyik újságírója. Raines fiatal, törekvő riporterekre vágyott, ennek eredményeként rövid időn belül hét nagytapasztalatú riporter hagyta el a Times országos tudósítóhálózatát. Így kaphatott megbízást Blair, a fiatal gyakornok is.
Sztárrendszer
A Times a május 14-i értekezletről szóló beszámolója szerint Raines maga is tisztában volt azzal, hogy többek szerint "sztárrendszert" épít ki. Mint mondta, a rovatvezetők féltek, "nem mertek" rossz híreket közölni vele "kiválasztottjairól". Az, hogy Blairnek hibái ellenére "második, harmadik, negyedik" esélyt is adott, összefügghet "alabamai fehér emberként érzett bűntudatával" is - jelentette ki az értekezleten a Times beszámolója szerint.
'Jó újságot csinálunk'
Raines tehát az egész szerkesztőség előtt elismerte, hogy hibázott. Hiába rendült meg azonban a lap olvasói mellett a stáb bizalma is a vezetésben, a főszerkesztő nem tervezi lemondását. A New York Times nehéz idők előtt áll, kemény munka lesz visszaszerezni olvasóik hitét. A lap egy újságírója szerint bár a "tüzet" teljesen nem sikerült teljes egészében eloltani, a helyzet a belső vizsgálatoknak köszönhetően rendeződni látszik - írja a Newsweek.
Kezd visszatérni a lap újságíróinak büszkesége is. "Végül is Jayson Blair hibázott" - nyilatkozta a Newsweeknek Clyde Haberman, a lap egyik újságírója, aki szerint "még mindig egész jó újságot" raknak össze nap mint nap.