Oroszok bombázták Grúziát?
További Külföld cikkek
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
A bombát a fővárostól mintegy 65 kilométerre északnyugatra fekvő Citelubani falunál dobták le helyi idő szerint hétfő este, mondta Sota Utiasvili, a grúz belügyminisztérium szóviője. "Két orosz harci gép tegnap berepült Oroszországból grúz területre, és az egyik ledobott egy 700 kilogrammos bombát Citelubani falura. Szerencsére nem robbant fel, és nem sérült meg senki" - állította a szóvivő, hozzátéve: katasztrófa lett volna, ha ez bekövetkezik.
Grúz radarok érzékelték a gépeket
A francia Le Monde szerint Utiasvili azt mondta: a grúz radarok azt érzékelték, hogy a gépek Oroszország felől érkeznek, majd visszafordultak abba az irányba, ahonnan jöttek. A szóvivő szerint ez agressziós cselekedet volt, amit olyan gépek hajtottak végre, amelyek egy másik állam területéről érkeztek.
A falu közel van Gori városához és a szakadár dél-oszét köztársasághoz, amely Abháziával együtt régóta súrlódást okoz Moszkva és Tbiliszi között. Grúzia a szakadár területek támogatásával vádolja Oroszországot.
Behívatták az orosz nagykövetet
Az incidens miatt Grúzia behívatta az orosz nagykövetet a tbiliszi külügyminisztériumba. A Lenta.ru orosz hírportál szerint Vjacseszlav Kovalenkónak tiltakozó jegyzéket adott át a kaukázusi állam.
A Lenta.ru egyébként grúz belügyi forrásokra hivatkozva azt írja, hogy az orosz gépek nem egy bombát, hanem három levegő-föld rakétát indítottak el Citelubani fölött. Eduard Kokajti dél-oszét elnököt idézve viszont azt is írja a Lenta, hogy nem orosz, hanem grúz gépek manővereztek a térségben, méghozzá Dél-Oszétia fölött.
Az oroszok cáfolnak
Alekszandr Drobisevszkij, az orosz légierő főparancsnokának egyik munkatársa a tbiliszi vádra reagálva kijelentette: a légierő gépei sem hétfőn, sem kedden nem repültek be grúz területre. "Oroszország nem sértette meg a szuverén Grúzia légterét" - jelentette ki.
Grúzia 2002-ben már megvádolta Oroszországot azzal, hogy harci gépei berepültek a területére, valamint hogy tüzérségi rakétával lőtte a Pankiszi-szorost, Moszkva azonban cáfolta, hogy bármilyen hasonló akciót hajtott volna végre.
Hullámzóan romló viszony
Az orosz-grúz viszony tavaly tovább romlott, amikor Grúzia kémkedés vádjával kiutasított négy orosz katonát területéről. Moszkva azzal válaszolt, hogy visszahívta nagykövetét Tbilisziből, és felfüggesztett a légi, a postai és a tengeri szállítási kapcsolatokat Grúziával. Grúzok ezreit utasították ki Oroszországból ezek után.
Az utóbbi időben viszont javulónak tűnt a viszony, hiszen Moszkva visszaküldte Tbiliszibe nagykövetét, írja a francia Le Monde.
A britekkel hasonló történt
Érdekes, hogy pár héttel ezelőtt, amikor a Litvinyenko-ügy miatt kiéleződött London és Moszkva viszonya, Oroszország hasonlóan reagált. Akkor London utasított ki orosz diplomatákat Nagy-Britanniából, mire hirtelen orosz hadászati bombázók közelítették meg veszélyesen Skóciát. Az orosz légirerő akkor azt állította, hogy gépei menetrendszerű ellenőrzést, illetve gyakorlatot tartottak semleges vizeken (egyébként Norvégia partjainak közelében).
Az akkori orosz cáfolat ellenére utóbb kiderült, hogy riadóztatni kellett a brit légierőt, és a Royal Airforce vadászgépei azonnal fel is szálltak, hogy elriasszák az orosz bombázókat Skócia felől. A német kancellár, az EU soros elnöke is megszólalt akkor az ügyben, London védelmében.