Csalásgyanú és meglepetés az iráni választáson
További Külföld cikkek
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
Az elnökválasztáson leadott szavazatok szúrópróbaszerű újraszámlálását rendelte el Iránban az Őrök tanácsa, jelentette a Reuters. A pénteki szavazás a várakozásoknak megfelelően nem döntött az elnöki címről, hiszen ahhoz egy jelöltnek ötven százalékosnál nagyobb támogatást kellett volna szereznie. A pénteken sorra kerülő második fordulóba viszont általános meglepetésre Rafszandzsani exelnök mellett Mahmoud Ahmadinedzsad, Teherán keményvonalas polgármestere került be.
Sötét ló
Ahmadinedzsad jó szereplése már csak azért is meglepetés, mert a szavazást megelőző közvélemény-kutatások szerint az egyik legnépszerűtlenebb elnökjelölt volt. Bár Ahmadinedzsad az egyetlen világi jelölt, a megfigyelők szerint mégiscsak ő számít az Iránban a hatalmat ténylegesen gyakorló egyházi vezetés jelöltjének.
Ahmadinedzsad ráadásul országosan teljesen ismeretlen politikus, így kétséges, hogy valóban voltak támogatói Teheránon kívül. A választási eredmények ellen szombaton tiltakozott a reformisták legerősebb jelöltje, Mehdi Karubi ajatollah.
Hamarabb értesültek
Karubi szerint a választásokat hivatalosan felügyelő belügyminisztérium adatai szerint ő szerzett elég szavazatot a második körben való induláshoz, írja a Reuters. A választások eredményeit a belügyminisztériumnak kellett volna közölni, ám megelőzte ebben az Őrök tanácsa, az államegyház legfőbb vezető testülete. A konzervatív klérus testülete Ahmadinedzsadot hozta ki második helyezetnek.
Ez a reformisták szerint egyértelműen arra utal, hogy a hatalmát veszélyben érző klérus akár csalással is magához ragadná a világi főhatalmat is. A reformtábor hétfőn teljes mellszélességgel Rafszandzsani mellé állt, bár Irán 1989-97 közötti elnökeként a politikus nem bizonyult eltökélt reformernek. A demagóg szegénypárti nézeteket hirdető és a Forradalmi Gárda teljes támogatását élvező Ahmadinedzsadhoz képest azonban elvakult liberálisnak tűnik, amikor az amerikai-iráni kapcsolatok rendezését hangoztatja.
Alábecsült demagógia
Egyes elemzők szerint ugyanakkor a reformisták nem tudták igazán érvekkel alátámasztani a választási csalás vádját. Pletykaszinten terjednek a hírek arról, hogy a Forradalmi Gárda teljes körzetekben befolyásolta a szavazást, a hivatalos részvételi adatokat - 61 százalékos részvételről számolt be az Őrök tanácsa - szinte az összes elemző kétségbe vonja. Egy, a Reutersnek nyilatkozó, a neve elhallgatását kérő elemző szerint ugyanakkor a reformtábor alábecsülte a "magát egyfajta Robin Hoodként", a szegények bajnokaként beállító Ahmadinedzsad támogatottságát. Ahmadinedzsad "azoknak az érzéseit testesíti meg, akik gyűlölik a jómódúakat" - mondta az elemző a Reutersnek.
Az Őrök tanácsának közlése szerint száz, véletlenszerűen kiválasztott körzetben rendelték el a szavazatok újraszámlálását. Közleményük szerint a tanács maga döntött az újraszámlálásról, mivel azt hivatalosan egyetlen elnökjelölt sem kezdeményezte, írja a Reuters.