El akarták halasztatni Szaddám kivégzését az amerikaiak

2007.01.02. 10:23
Legalább két héttel el akarták halasztani Szaddám akasztását az amerikaiak. Attól tartottak, hogy a diktátor gyors kivégzése a síiták bosszúvágyát bizonyítja majd, és nem szolgálja az igazságtételt. Szaddám akasztásakor Muktada asz-Szádr hívei kiabálva ünnepeltek a vesztőhelyen.

Több kísérletet is tettek Szaddám Huszein kivégzésének elhalasztására az amerikai tisztviselők, jelentette a CNN. Az Egyesült Államok attól tartott, hogy Huszein sietős kivégzése az igazságszolgáltatás helyett a síiták bosszujának látszatát keltheti.

Két hetett adtak volna Szaddámnak

Péntek dél körül, amikor már megerősítetlen hírek keringtek arról, hogy Huszeint az amerikaiak átadták az iraki hatóságoknak, a CNN értesülései szerint amerikai tisztviselők próbáltak nyomást gyakorolni Núri al-Maliki miniszterelnökre a kivégzés elhalasztásáért.

A hírcsatorna értesülései szerint az amerikaiak kéthetes halasztást javasoltak, de ezt Maliki elutasította. Az iraki törvények értelmében a legfelsőbb bíróság az ítéletet helybenhagyó határozata után harminc nap állt rendelkezésre Huszein kivégzésére. Az irakiak a december 26-i döntés után négy nappal már fel is akasztották a bukott diktátort, akit Duszail síita falu lakosainak kiirtásában találtak bűnösnek.

Talibani nem írta alá

A diktátor ellen még két emberiesség elleni bűncselekmény ügyében folyt eljárás, az észak-iraki kurdok kárára elkövetett halabdzsai gáztámadás ügyében már a tárgyalás is elkezdődött.

A CNN értesülései szerint a szombati kivégzés előtt még az is kérdéses volt, hogy Irak szunnita kurd elnöke, Dzsalal Talibani áldását adja-e a kivégzésre. Végül Maliki és Talabani pénteki telefonbeszélgetése után úgy döntöttek, hogy a halálbüntetést amúgy ellenző államfő hozzájárulása nem szükséges az ítélet végrehajtásához. A döntést nem indokolták, írja a CNN.

Keresik a kalózvideó szerzőjét

Vizsgálatot rendeltek el az iraki hatóságok annak kiderítésére, ki készített kalózfelvételt Szaddám Huszein felakasztásáról egy mobiltelefonnal, és ki a felelős azért, hogy az felkerülhetett az internetre. Az akasztásról egy valamivel több mint két és fél perces, teljes videofelvétel került föl az internetre.

A közepes minőségű felvételből kiderül, hogy néhány tanú Muktada asz-Szadr síita radikális hitszónok nevét skandálta pár pillanattal Szaddám halála előtt, mások szidalmakat szórtak az elítéltre annak utolsó pillanataiban, és bosszúkiáltások is felhangzottak a nézők köréből közvetlenül a halál bekövetkezte után. A hatóságok azt is meg akarják tudni, kik voltak a kiabálók. A sokkoló képek felháborodást keltettek az iraki szunniták körében és más arab államokban is. (MTI)

Radikális síiták ordibáltak

Bár a bírósági eljárásban írásos dokumentumokkal bizonyították Szaddám közvetlen felelősségét a dudzsaili mészárlásban, a per egészét mégis végig a síiták politikai nyomása jellemezte. Az ügy vezető bírája le is mondott, tiltakozva a politika beavatkozása ellen.

A síiták a halálos ítélet kihirdetésekor rögtön nyilvános kivégzést követeltek, több százan ajánlkoztak önkéntes hóhérnak. A Szaddám akasztásáról kiszivárgott mobiltelefonos videón is jól hallható, amint a hóhérok Muktada asz-Szádr szélsőséges síita politikust, a felekezetek közötti erőszak egyik fő letéteményesét éltetik.