Új csillagháborúra készül Bush
További Külföld cikkek
-
Illegális bevándorló lopta el a titkosszolgálatot felügyelő amerikai miniszter méregdrága, készpénzzel teli táskáját
- Megtette a hatását Donald Trump vámháborúja Kanadában, a liberálisok nyerték a választást
- Magyar diákok is részt vehetnek a Roszatom sarkköri expedícióján
- Csaknem egy nap alatt sikerült helyreállítani az áramszolgáltatást Spanyolországban
- Véget ért a szerb egyetemisták közmédia elleni blokádja
Űrfegyverek hadrendbe állítása pénzügyi, technológiai, politikai és diplomáciai akadályokba ütközne, de semmiféle szerződés vagy törvény nem korlátozza az Egyesült Államokat abban, hogy - a tömegpusztító fegyverek kivételével - fegyvereket helyezzen el az űrben. Amerika számos szövetségese és potenciális ellensége várhatóan űrfegyverkezési hajsza elindításával fogja vádolni a washingtoni kormányt - jegyezte meg a lap. Úgy tudja, hogy a direktíva heteken belül elkészülhet.
Az új irányelveket leginkább szorgalmazó légierő tisztségviselői a New York-i lapnak hangsúlyozták, hogy a direktíva nem a világűr militarizálását irányozza elő. Magyarázatuk szerint nem arra összpontosítanak, hogy tartósan fegyvereket helyezzenek az űrben, hanem arra, hogy a világűrt esetenként a jelenleg még kifejlesztés alatt álló fegyverrendszerek műveleti bázisául használhassák fel.
Isten rúdjai
Ilyen fegyverrendszer lenne a lap szerint a Global Strike (Globális csapás) stratégiája alapján egy szuborbitális űrjármű. Ez fél tonnás robbanófejjel ellátott, precíziós fegyvereket szállítana, amelyekkel 45 percen belül a világ bármely pontján lesújthatnak az ellenségre. Van olyan program, amely szerint műholdakra aggatott tükrök segítségével lézersugarakkal vennének célba földi célpontokat, egy másik szerint rádióhullámokat alakítanának fegyverré, amelynek hatóereje az ellenséges katona vállon veregetésétől a megpirításáig terjedne a légierő egyik dokumentumának megfogalmazása szerint. A Rods from God becenevű fegyver (Isten rúdjai) olyan titán-, wolfram- vagy uránhenger lenne, amelyet az "űr pereméről" 11 500 kilométeres óránkénti sebességgel indíthatnának földi célpontra, ahol kisebb atombombával vetélkedő méretű pusztítást okozhatna. Az áprilisban felbocsátott XSS-11 kísérleti műhold összezavarhatja más országok katonai felderítő és távközlési műholdjait. Az űrfegyver-programokra a lap szerint már dollármilliárdokat költöttek.
Amerikának meg kell őriznie fölényét az űrben - hangoztatta a légierő űrparancsnokságának a vezetője, Lance Lord tábornok nemrég a kongresszusban.
Az Egyesült Államok 2002-ben felmondta a rakétaelhárító rakétarendszereket korlátozó amerikai-orosz egyezményt, amely egyebek között tiltotta fegyverek elhelyezését a világűrben.