Amerika kizárná Franciaországot a NATO-döntésekből
Mióta a francia vezetés a háború előtt kijelentette, megvétóz minden olyan ENSZ-határozatot, amely az Irak elleni katonai fellépést engedélyezné, az amerikai vezetés a büntetésen töri a fejét. A Bush-kabinet legszigorúbbjait a Rumsfeld vezette védelmi minisztériumot valamint a Dick Cheney vezette alelnöki hivatalt a külügyminiszter, Colin Powell próbálja ellensúlyozni, aki azzal érvel, hogy nemzeti érdek fenntartani az Egyesült Államok legrégebbi szövetségesével a kapcsolatot.
A külügyminiszterek mulatnak
Colin Powell külügyminiszter szerdán újságíróknak igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy lesz-e következménye a Franciaország háborúellenességének. A diplomáciai vezető egyik munkatársa szerint, a kijelentést követő túlzó sajtóvisszhangon "jót mulatott" Powell és francia kollégája, Dominique de Villepin.
Kína mellé sorolnák
A Pentagonban eközben tovább folynak a tárgyalások a minél komolyabb büntetésről. Egyes források arról számoltak be, hogy felmerült az is, úgy kezeljék az európai országot mint Kínát, akivel megszakították a katonai kapcsolatot, amikor az lelőtt egy kémrepülőgépet 2001-ben.
Közeledni kezdtek a franciák
A francia diplomácia eközben csökkenteni próbálja a közte és az amerikai vezetés között kialakult távolságot, legalábbis erre utalhat az, hogy kedden az ország ENSZ-nagykövete azt javasolta, oldják fel az ENSZ Irak ellen elrendelt szankcióit, igaz csak fokozatosan. Ezt a háborút ellenző Franciaország és Oroszország korábban ellenezte, mondván nem egyeznek bele egy olyan lépésbe, amely utólag legitimizálná a szerintük jogtalan háborút. Az amerikaiak üdvözölték a döntést.