'Zavar, hogy nem Magyarországnak szerzek aranyakat'
További Sport cikkek
- Nem talált legyőzőre itthon, ezért már a legjobbak ellen keresi a kenyerét a magyar sznúker 17 éves üdvöskéje
- Kezdődik minden idők legnagyobb teqball-világbajnoksága
- Hárommilliós pénzbírság és hároméves kitiltás a párizsi olimpián demonstráló férfinak
- Cristiano Ronaldo és Tom Brady is kikapott egy rajongójától az egyik youtuber videójában
- Weöres Szabolcs hátránya már közel 7400 kilométer a földkerülő versenyen
Festékkapirgálással kezdődött
Fundák György |
'68-ban már versenyezhetett, de még a gyerekeknek létrehozott hajóosztályban, majd négy évvel később már egy repülő hollandin találta magát. Rá két évre már egy 470-est kormányozhatott, Zalai Gábor társaként.
Bronzérem a pótolimpiáról
"Egyre dicséretesebben fejlődtünk, minek következtében a nyolcvanas moszkvai olimpián, pontosabban Tallinban ott lehettem. A viadal előtt biztató eredményeket értünk el, aztán árbocot cseréltünk, és mint később kiderült, ez hibás lépésnek számított. Pedig még a pontszerzésben is reménykedtünk, de a reményeink zátonyra futottak" - mondta.
'79-ben diplomát szerzett a műegyetemen, és hamarosan egy építőipari cégnél kezdett el dolgozni. Abba is akarta hagyni a sportot, de a kisebb nyomásnak engedett, és folytatta még a következő olimpiáig. "Los Angelesbe végül nem mehettünk ki, de az olimpiát pótló versenyen - jobb híján a Balatonon - vitorlázhattunk, és harmadikak lettünk" - elevenítette fel a bojkott utáni eseményeket.
Már a szöuli olimpián is vezetőedző volt
A következő évben kérte fel az osztrák szövetség, hogy tartson edzést náluk, amitől azt remélték, hogy a következő olimpián már nem nélkülük rendezik meg a 470-esek küzdelmét. Hamarosan egy program kidolgozására is felkérték, amit örömest elvállalt. "Fizetés nélküli szabadságra mentem, mert ennek a programnak szenteltem időm jelentős részét. A munkámmal alighanem elégedettek voltak, mert '87-ben már felkértek vezetőedzőnek, vagyis az egész olimpiai csapatért én feleltem" - ismertette edzői karrierjének első állomását.
Az első kisebb sikere Szöulban meg is született egy negyedik hellyel. Négy év múlva, Barcelonában hét hajóosztályban szereztek kvótát az osztrákok, de az áttörés még váratott magára. (Ötödik, hetedik és nyolcadik helyezést értek el.) Ausztriában értékelték erőfeszítéseit, és azzal bízták meg, hogy a jövőben az éremszerzés érdekében tegyen meg mindent.
Szentségtörést is végrehajtott a sikerért
"Atlantában két negyedik helyezés volt a mérleg, de ennek szakmai és pszichológiai okai voltak, és jómagam nagyon sokat tanultam belőle. Talán ennek is lett az az eredménye, hogy Sydneyben Ausztria mindkét aranyérme vitorlázásban született meg" - ismertette elképzelését.
A 2000-ben az Év edzőjének választott Fundák azt sem titkolta, hogy "szentségtörést" is elkövetett a várva várt siker érdekében. A Hagara-testvéreket szétválasztotta, Roman mellé '97-ben Peter Steinacher került, és a húzás kitűnő lépésnek bizonyult, mert a páros Sydney után Athénban sem talált legyőzőre a tornádó hajóosztályban. A vezetők a 2000-es sikerek után döntöttek úgy, hogy igazgatóként segítse tanítványait, de később kiderült: mindenképpen szüksége van rá a csapatnak, különben oda a sikeresség, májustól újra vízre szállt.
A bajnok dicsérete
"A sydneyi olimpia előtt nyolc hónapot töltöttem tengeri edzőtáborban, és ezt már egy kicsit sokalltam. De a csapat nem találta meg a helyes csapásirányt, így újra besegítettem nekik. Talán ennek is köszönhető, hogy újra nyertek, még ha nem is ők voltak esélyesek" - nyilatkozta. A sikerben viszont kétségtelenül közrejátszik Roman Hagara fanatizmusa és nagyszerű felkészültsége.
"Távol áll tőle a dohányzás, vagy az ivás, és hihetetlenül érzi a hajót, valamint nagyon gyorsan hoz döntéseket. Megértette, hogy komplex versenyzőnek kell lennie, és mindent a legapróbb részletekig tudatosan megfigyel, a riválisai vitorlaállását, a készültségüket, és emellett rendkívül gyors" - mutatta be a kétszeres bajnok, Hagara képességeit. (A tornádó mellett a laserben Andreas Geritzer ezüstig jutott a görög fővárosban.)
A szakmai alázat hiányzik itthon
Tanítványai a levegőbe dobálták az edzőt |
Fundák úgy véli, hogy nincs sokkal több pénz a határ túl oldalán, erre nem lehet fogni az eredmények hiányát Magyarországon. "Az állam a bajnokokat odaát jóval szerényebben honorálja, mint itthon, tizenegyezer eurót, még hárommillió forintot sem kapnak az osztrákok. Ausztriában sokkal konzekvensebb a munka, nem herdálnak el támogatókat, és emellett a versenyzők egyénileg is szponzorokat keresnek az elengedhetetlenül fontos tengeri edzőtáborozásokhoz" - állította.
Meteorológia és áramlástan
"Semmivel sem tehetségtelenebbek a magyarok, mint az osztrákok, de ez sajnos nem derül ki" - mondta. Itthonról nem kérték fel a keret edzőjének, noha a számát ismerik, és a Testnevelési Egyetemen is tanít. A közös munkában, a tehetségek kiválasztásában szívesen részt vállalna.
Az Indexnek azt is kifejtette, hogy a vitorlázás szellemi sport, ezért akikkel foglalkozik, azoknak meteorológus tanfolyamon kell részt venniük, de az áramlástanban is megfelelő alapismereteket kell szerezniük, különben nincs értelme a megfeszített munkának.
Élő közvetítés az utolsó futamról
"Ausztriában is kedvelik a sportot, de a vitorlázás Hagaráék második aranya után tudta csak megfogni, és megmozgatni az embereket, miután tévén keresztül is sokan látták a befutót, hiszen az állami csatorna élőben adta az utolsó futamot" - magyarázta.
Fundák manapság is ingázik, hajnalban ébred, hogy kilenc órakor már általában az általa megálmodott Fertő-tavi bázison lehessen. Végezetül nagy tervét is elmondta, miszerint tömegsporttá kívánja tenni a vitorlázást. "A feladat nem könnyű, de hát tengerpart nélkül olimpiát nyerni sem a szokványos kihívások egyike" - összegzett.