Magyarok elsőként a Déli-sarkon
További Sport cikkek
- Közelednek az ünnepek, nemes célból tett felajánlást Marozsán Fábián és futballválogatottunk
- Ötszörös életfogytiglant plusz 23 évet kaphat a férfi, aki agyonlőtt három sportolót
- Újra a Puskás Arénára figyel Európa, csak most egy kicsit más értelemben
- Milák Kristófot és Kós Hubertet egy lapon említették
- Pályafutása legkeményebb küzdelmét nyerte 40 évesen, harmadszor is megkoronázták érte
"Nagyon büszkék vagyunk, hogy magyar zászló kerülhetett a Déli-sarkra" - tolmácsolta Gyurcsány Ferenc szavait László Boglár, hozzátéve: a kormányfő alig várja, hogy kezet szoríthasson a Déli-sarkra elsőként eljutott honfitársaival.
Majdnem tragédia a cél előtt
Az út sikere az utolsó pillanatokban, mintegy hat mérfölddel a cél előtt váratlanul veszélybe került. Az expedíció hatodik tagja, egy amerikai felfedező rosszul lett és nem tudta folytatni az útját. A csapat vezetője azonnal hívta a mentőhelikoptert, amelynek az ígéretek szerint tíz percen belül kellett volna a helyszínre érkeznie. A mentés késett, ezért a csapattagok pillanatok alatt sátrat építettek életveszélybe került társuk számára és mintegy három órán keresztül voltak kénytelenek várakozni arra, hogy a mentők ellássák bajba jutott társukat.
Fél óra a póluson
Az eredeti tervektől eltérően tehát jelentős késéssel jutott el a csapat a déli sarkpontra, és alig több mint fél órát tölthetett a Föld legdélibb pontján. A zászló kitűzése után a magyarok filmezéssel és fényképezéssel múlatták az időt, de vodkával is ünnepelték a sikert. Innen sítalpas repülőgéppel indultak vissza az antarktiszi bázisra, Patriot Hills-be. Innen azonban a tervekkel ellentétben a vihar miatt nem tudott elindulni Chile legdélibb kikötőjébe, Punta Arenas-ba az IL 18-as repülőgép, így a magyaroknak újabb napot kell az Antarktiszon tartózkodniuk.
Ács Zoltán 1969. október 16-án született, első diplomáját ő is a Testnevelési Egyetemen szerezte, jelenleg az University of San Francisco hallgatója, környezetvédelmi menedzser szakon. A hegymászással 1989-ben a TF-en ismerkedett meg a Mezey László révén. Később - az első sikeres pakisztáni expedíciót követően - együtt alapítják meg az Explorers Programot. Jelentősebb túrái: 1991: Elbrusz (5642 m), Kaukázus, 1998: Tirich Mir (7708 m) Hiukush, 1999: Aconcagua (6962 m) Andok, 2000: Broad Peak (8047 m) Karakoram, 2002: Mt. Everest - az expedíció vezetője, Himalája, 2003: Gasherbrum II (8035 m) Karakoram, 2004: Északi-sark.