Cseh László Európa-bajnok

2006.08.03. 09:39
Remek teljesítménnyel szerezte meg a magyar csapat első aranyérmét Cseh László a margitszigeti úszó-Európa-bajnokságon. Ugyanebben a számban Kerékjártó Tamás bronzérmes lett, míg Kovács Ágnes a női 100 méteres mellúszás döntőjében lett harmadik. Rajtuk kívül a többi magyar versenyzőnek nem sok sikerélmény jutott a kontinensviadalon.

A szerda délutáni-esti program nyitányán Verrasztó Evelyn - aki bő két hete ünnepelte 17. születésnapját - 200 méter háton gyengén rajtolt, s a kezdeti hátrányát csak csökkenteni tudta a folytatásban. Bár jól hajrázott, a nézőtéren ülő nagy előd, a szám világcsúcsát 2:06.62 perccel 15 éve rendületlenül őrző Egerszegi Krisztina is szomorúan konstatálhatta, hogy Evelynnek be kellett érnie a hatodik hellyel. A célba 2:13.07-tel csapott be, vagyis elmaradt keddi egyéni rekordjától (2:12.50). Az Eb-aranyat a francia Esther Baron érdemelte ki.

Gyurta gyengén ment

A nap első meglepetését Gyurta Dániel szolgáltatta, aki nem jutott tovább a 200 m mell első elődöntőjéből, miután 2:14.14 perces idővel csak hatodik lett futamában, és a 11. az összesítésben. Kiss László szövetségi kapitány csak annyit mondott: ő sem érti a dolgot. A másik elődöntőben Molnár Ákost szabálytalan lábtempó miatt kizárták. Molnár három nap alatt a második magyar versenyző, akit ugyanazért a hibáért zárták ki.

Tekintse meg képeinket!

Az olimpiai bronzérmes versenyző a futam után az MTV riporterének elmondta, csalódott, de volt már ennél mélyebb gödörben is és akkor is sikerült kimásznia belőle.

Női 200 vegyesen nem sikerült a döntőbe jutni

A női 200 méteres vegyesúszás elődöntőjében tovább folytatódott a magyar versenyzők gyenge szereplése, hiszen Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna sem jutott be a döntőbe. Előbbi a 9., utóbbi pedig a 10. helyet szerezte meg.

Mindkét magyar az első elődöntőbe kapott besorolást, Jakabos az 1-es "surranópályán", míg Hosszú közvetlenül a legjobbak mellett, a 6-oson próbálhatott a fináléba úszni. A két egyaránt ifjúsági Európa-bajnok hazai versenyző közepesen kezdett pillangón, de a második 50 méteren, háton feljött. A mell mindkettőjüknek amolyan "lyukas" száma, ennek megfelelően visszacsúsztak a középmezőnybe. A záró 50 méteren Hosszú a hatodikról a negyedik helyre jött fel (2:16.07 p), míg Jakabos közvetlenül utána csapott célba (2:16.75).

Köszönjük a közönségnek!
"Ma nagy kő esett le a szívünkről. Kovács Ági fantasztikus volt, hihetetlen utolsó 50 métert produkált, azt hiszem, minden rutinja benne volt. Laci nagyon erősen kezdett, s talán elfáradt a végére, de ellenfél nélkül nem lehet sem világ-, sem Európa-csúcsot úszni. Azt hiszem, ezzel az aranyéremmel válaszoltunk a kétkedőknek, akik nem bíztak bennünk a 100 m hát után. A 400 m vegyesen szintén aranyérmet várunk, időről nem szeretnék beszélni, de előtte még lesz 200 m hát is. A közönségnek nagyon köszönjük a biztatást, fantasztikus hangulatot teremtettek" - mondta Turi György, Cseh László ed.

A férfiak 200 méteres pillangóúszásának elődöntőiben sem termett babér a magyaroknak. Kis Gergő 1:58.68 perccel a 10. lett, így nem fért be a nyolcas döntő tagjai közé. Hasonlóképpen kiszorult a fináléból Bodrogi Viktor is, aki 2:01.33-mal a 15. időt úszta.

Kovács Ágnes bronzérmes

A magyar úszok negatív sorozatának Kovács Ágnes vetett véget. Nagyszerűt alakított a Kőbánya SC versenyzője, az olimpiai bajnok, kétszeres világ- és hétszeres Európa-bajnok ezúttal bronzérmes lett 100 m mellen 1:08.60 perccel, a magyar úszókülönítmény első medálját szerezve a Margitszigeten.

Kovács Ágnes, aki a célbeérkezés után örömében elsírta magát, a televízióban úgy nyilatkozott nem akart erősen kezdeni, hiszen már a bemelegítésnél érezte, jól megy az úszás, éppen ezért nem is volt ideges a futam előtt. Mint elmondta, a szurkolók fantasztikus hangulatot teremtettek, és nagy erőt adtak neki.

Cseh leiskolázta a mezőnyt

Klikk a képre!

A 200 méteres vegyesúszás döntőjében két magyar versenyző is érdekelve volt. Közülük Cseh László már a rajt után az élre állt, és parádés teljesítményt nyújtva magabiztosan nyerte a versenyt. Cseh teljesítményéről mindent elmond, 50 méter után már csak az idő volt az ellenfele. Ennek ellenére Európa-bajnoki csúccsal ért célba, ami után a budapesti viadal első magyar Eb-aranyát akaszthatták a Kőbánya SC 20 esztendős klasszisának a nyakába.

Kerékjártó, aki végig az élmezőnyben úszott, végül harmadikként ét célba, mindössze három századdal maradt le a második helyen végzett olasz Boggiatto mögött. A 27 éves úszó pillangón még Cseh mögött második volt, háton visszaesett harmadiknak de ezt a pozícióját mellen és gyorson is megtartotta, így 2:00.17 perccel bronzérmes lett.

Hiányzott Phelps

"Azt sajnálom, hogy nem sikerült megjavítanom egyéni legjobbamat, de az igazsághoz tartozik, hogy ehhez kell egy Michael Phelps is" - mondta a friss Európa-bajnok Cseh. Mint elmondta, 100-ig jól ment, akkor egy picit visszavett, így egy pici benne maradt. "Örülök hogy sikerült nyernem, így kicsit nyugodtabban állok a 200 hát és a 400 vegyes elé. Próbáltam nem izgulni segített nem csak nekem, hanem Kerékjártó Tamásnak is" - mondta a magyar csapat legnagyobb klasszisa.

A 200 m hát hatodik helye után a műfaj 100-as távjának elődöntőjében is érdekelt volt Verrasztó Evelyn, aki 1:03.29 perccel futamában a hatodik, összesítésben a 12. lett. Sokkal jobban járt - helyesebben úszott - Szepesi Nikolett, aki a másik elődöntőben ötödikként végzett 1:02.36-tal, s ezzel még éppen becsusszant a nyolcas döntőbe. A férfiak 50 méteres hátszámában Bodroginak - aki Verrasztóhoz hasonlóan kétszer is rajthoz állt szerdán - kevés hiányzott a döntőhöz, amelyről azonban végül is lemaradt: az elődöntős eredmények összessítésében a tizedik időt érte el 26.03 másodperccel, a fináléhoz 21 századnyi hiányzott.

Steffen világcsúcsa 100 gyorson

A német Britta Steffen 53.30 másodperces világcsúccsal nyerte a női 100 méteres gyorsúszást. A korábbi rekordot az ausztrál Lisbeth Lenton tartotta 53.42-vel. A női 800 méteres gyorsúszást a francia Laure Manaudou nyerte, aki remek teljesítménnyel, új kontinencsúccsal nyert. Manaudou az NDK-s Anke Möhring 1987-es rekordját (8:19.53 p) javította meg.

A holland Pieter van den Hoogenband fölényes, rajt-cél győzelmet aratott a férfi gyorsúszók 200 méteres döntőjében, maga mögé utasítva a két olaszt Rosolinot és Magninit.A férfi műugrók 1 méteres számát a finn Joona Puhakka nyerte meg s ezzel megvédte a 2004-es madridi Eb-n szerzett címét. Hajnal András már a selejtező után befejezte szereplését, a 18. helyen végzett.