Cseh László Európa-bajnok a rövidebb medencében is

2006.12.07. 22:55
A helsinki rövidpályás úszó-Eb első napján Cseh László megnyerte a 200 méter vegyest, Kerékjártó Tamás ugyanezen a távon harmadik lett, Boulsevicz Beatrix 200 méter pillangón lett ezüstérmes.

A helsinki Mäkelänrinne sportközpont 25 méteres medencéjében a rövidpályás úszó-Európa-bajnokság első napjának előfutamaiban 15 magyar állt rajthoz csütörtök délután, és öten a csütörtöki döntőkbe, hárman az aznapi elődöntőkbe jutottak.

Elsőként és másodikként biztosította részvételét a legjobb nyolc között Kerékjáró Tamás és a címvédő Cseh László 200 méter vegyesen. Mindenkit maga mögé utasított 200 méter pillangón a tavalyi Európa-bajnoknő, Boulsevicz Beatrix. A női 200 méteres vegyesúszás esti fináléjának két magyar szereplője is lett: a selejtezőt a harmadik legjobb, a magyar csúcshoz közeli idővel letudó Verrasztó Evelyn, illetve az összesítésben a nyolcadik legjobb teljesítményt nyújtó Hosszú Katinka.

Középen Cseh László az arannyal (fotó: AFP)

A nyitónapi elődöntőkbe három magyar jutott be: Szepesi Nikolett 100 méter háton, Bodor Richárd és Gyurta Dániel pedig 100 méter mellen tagja a legjobb 16 alkotta mezőnynek.

Este aztán a címvédő Cseh László esélyeshez méltóan, szinte rajt-cél győzelmet aratott 200 méter vegyesen. A másik magyar, Kerékjártó Tamás a harmadik helyen végzett.

A bronzérmes Boulsevicz a bal oldalon (fotó: AFP)

A női 200 méter pillangón Boulsevicz Beatrix ezüstérmes lett. A számot 2:04.94 perces Európa-csúccsal a lengyel Otylia Jedrzejczak nyerte.

Női 200 méter vegyesen Verrasztó Evelyn ötödik, Hosszú Katinka pedig hatodik lett.

Visszalépés miatt az eredetileg kilencedik helyen záró Szepesi Nikolett mégis részt vehet a női 100 m hát péntek esti döntőjében. Férfi 100 méter mellen Bodor Richárd ugyan 59.78 másodperccel szintén kilencedik lett - és az előtte végzők közül még senki sem jelezte visszalépését -, ám így is örülhet annak, hogy megdöntötte a legrégebbi rövidpályás országos csúcsot. A régi rekorder, Rózsa Norbert 1994. augusztus 2-án 59.88-cal csapott célba Ausztráliában. A harmadik elődöntős magyar, Gyurta Dániel 14. lett ugyanezen a távon.

A nap utolsó döntőjében a németek 1:34.06 perccel új világcsúcsot úsztak férfi 4x50 méter vegyesen. A régi rekordot is ők tartották 1:34.46-tal, amelyet még 2003. december 11-én úszták Dublinban.

Eredmények:

Női 200 m pillangó: 1. Otylia Jedrzejczak (lengyel) 2:04.94 p - Európa-csúcs 2. BOULSEVICZ BEATRIX 2:06.73 3. Jessica Dickons (brit) 2:07.36
Férfi 200 m vegyes: 1. CSEH LÁSZLÓ 1:54.43 p 2. Vytautas Janusaitis (litván) 1:56.20 3. KERÉKJÁRTÓ TAMÁS 1:57.12