A doppingellenes ügynökség eltörölné a B-próbát

2011.04.05. 14:08

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) arra készül, hogy időt és pénzt megtakarító ellenőrzési rendszert léptessen életbe az elképzelések szerint 2015-től.

Erről a fele-fele arányban a tagállamok kormányai, illetve a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) anyagi támogatásával működő WADA főigazgatója beszélt a SportAccord elnevezésű sportkonferencián Londonban. David Howman a lehetséges változások között említette az úgynevezett B-próba eltörlését.

A jelenlegi gyakorlat az, hogy a doppingkontrollnak alávetett versenyzőtől levett vért vagy vizeletet két részre osztják, s ha az A minta lebukást mutat, vagyis az első teszteredmény pozitív, akkor a sportoló kérheti a B tesztet is. Csakhogy egy-egy analízis összköltsége egyre magasabb, ráadásul olykor hetek, sőt hónapok is eltelhetnek, amíg az ellenőrző teszt is megtörténik.

Howman szerint a B próba kiiktatásával rengeteg időt és pénzt lehetne megspórolni:

"Első lépésként már azzal is jobban járnánk, ha egy héten belül meglenne az A és a B-próba eredménye is. A B eltörlésével pedig nemcsak pénzt és időt nyernénk, de a sportolói jogok sem csorbulnának, arról nem beszélve, hogy a jelenlegi helyzet szerint a B-próba eredménye gyakorlatilag mindig ugyanaz, mint az A-é." - mondta Howman.

A főigazgató hangoztatta, hogy egyelőre csak tervekről van szó, az új szabályozást legkorábban 2015. január elsejétől léptetnék életbe.