A Twitteren nincs sajtószabadság

2012.07.31. 12:45
Az egyik legnagyobb közösségi médiaszolgáltató, a Twitter félmilliárd felhasználót mondhat magáénak. Köztük volt egy angol újságíró is, Guy Adams, legalábbis addig, míg Twitter feedjét le nem tiltották.

Adams bűne az, hogy nyilvánosan merte kritizálni az olimpiát az USA-ban közvetítő NBC-t. Az Independent Los Angelesben élő tudósítója szerint nonszensz, hogy a XXI. században csak azért nem közvetítenek valamit élőben (és reklámozzák úgy, mintha még el sem kezdődött volna), mert a reklámbevételek maximalizálásának ez a leghatékonyabb módja. Az NBC az olimpia eseményei közül nem mindent ad élőben vagy online streameken, a legnagyobb érdeklődésre számot tartó eseményeket, így a megnyitót is, csak felvételről mutatják meg az amerikaiaknak.

twit.png

Az újságíró pár, elég karcos stílusú üzenetben és cikkben csak ugyanazt írta le, mint kismillió másik felhasználó, és ezzel - legalábbis a Twitter szerint - még nem is lett volna baj, de az egyik üzenetben közzétette Gary Zenkel, az NBC olimpiai közvetítéséért felelős fejes emailcímét, márpedig ez a Twitter üzletszabályzata szerint tilos. A dokumentum kimondja, hogy mások személyes adatait csak abban az esetben lehet leírni, ha azt már korábban nyilvánosságra hozták. Mivel Zenkel címe nem publikus (legalábbis elméletileg), ezért Adams megsértette a szerződést, így accountját felfüggesztették.

Az ügy azért nem ennyire egyszerű. Mint Adams egy mai cikkében rámutat, a címet már korábban közzétették, ráadásul Zenkel és az összes NBC-s alkalmazott céges (tehát hangsúlyozottan nem privát) emailcíme ugyanazt a sablont követi, azaz keresztnév.vezetéknév@nbcuni.com, amire nagyjából három percnyi guglizás után egy nem túl okos csimpánz is rájöhet.

Az NBC tegnap tájékoztatta az újságírót, hogy nem ők, hanem a Twitter kezdeményezte Adams kitiltásáét, aki mostanra igen ideges és harcias lett, mert szerinte nem sértett meg semmiféle szabályzatot. Azt Adams a körülmények véletlen összejátszásának tartja, hogy a Twitter és az NBC pont az olimpia előtt kötött egy megállapodást, miszerint a mikroblogszolgáltatás lesz az esemény hivatalos hírcsatornája, és az ezen megjelenő kritikus megjegyzések (különösen egy újságíró szájából) meglehetősen kellemetlenek a két cég számára.