Aki beintett Hitlernek
A török vívónő, Halet Çambel, ugyanazon az emlékezetes, 1936-os berlini olimpián vett részt, mint Tarics Sándor az aranyérmes vízilabdacsapat tagjaként. A most kilencvenöt éves idős hölgy az első török nő, aki kijutott az olimpiára, nem egészen tizenhárom évvel azután, hogy Musztafa Kemál Atatürk kikiáltotta a modern Törökországot.
Çambel ugyan helyezést nem ért el az olimpián, ám mégis úgy emlegetik, mint a női sportolók első fecskéjét. A hölgy ráadásul azokban a vészterhes időkben egyenes gerincű volt: amikor Adolf Hitler találkozni akart vele, kereken nemet mondott.
„Nem jókedvemből mentem ki az olimpiára, hanem azért, hogy a népem képviseljem. Ezt mondtam annak a német tisztnek is, aki be akart mutatni minket Hitlernek. Teljes mértékben elutasítottam a nácizmust, és ezért udvariasan nemet mondtam” – emlékezett vissza Çambel.
A vívónő később visszatért tanulmányaihoz, és régésszé képezte magát. Komoly szerepe volt a hettita hieroglifák megfejtésében, hiszen ő fedezte fel azt a kőtáblát, amire a föníciai ábécét írták.
A 2012-es olimpiát végig figyelemmel kísérte, és a BBC-nek adott nyilatkozatában örömmel nyugtázta, hogy a török küldöttség tagjainak több mint fele nő. Amikor pedig megkérdezték, hogy mi a hosszú és sikeres életének a titka, csak annyit felelt: a kőkemény munka.