Kozák nyert, Janics lemaradt a válogatón

2012.05.18. 16:20
Az első kajak-kenu válogató legfontosabb, egyben legnagyobb érdeklődéssel várt számát, a női ötszáz métert péntek délután rendezték Szegeden. A hazai mezőnyben hatan vannak, akik reális eséllyel pályáznak az olimpiai indulásra, ezzel együtt egy londoni éremre.

A szülése után visszatérő Janics Natasa először versenyzett a női kajak ötszáz méteren, a szintén olimpiai bajnok Kovács Katalin sérülései után szállt először vízre.

Ott volt a mezőnyben a 2006-ban egyéni vb-győztes Benedek Dalma, illetve a tavaly ezüstérmet szerző Kozák Danuta is. Kozák tavaly uralta a távot itthon. Rajtuk kívül az ötezer világbajnoka, Csipes Tamara, valamint az olimpiai ezüstérmes Szabó Gabriella és Fazekas Krisztina versenyzett.

Nagy verseny volt a pozíciókért, bár Kozák Danuta több mint egy másodperccel nyert. 1:49-en belül egyedül ő ért célba. A második Fazekas Krisztina lett, aki tavaly férje, Rami Zur miatt amerikai színekben indult, de mivel az állampolgárságot nem kapta meg, ezért csak magyarként juthat olimpiára.

A harmadik – a második helyről hét tizeddel elmaradó – Kovács Katalin lett, Csipes a negyedik, két tized volt köztük a különbség. Janics úgy lett ötödik, hogy a szintén szegedi, 21 éves Kárász Anna előtt tíz centivel futott be. Kárászt többnyire egy hajóval szokta verni. A hetedik hely Benedek Dalmáé lett, míg a nyolcadik Szabóé.

„Natasa nem ment jó időt, ennél többet tud, de ez most így sikerült. Ezt a versenyt gyorsan el kell felejteni, mert szombaton párosban fog menni Kovács Katival. Párosban a legutóbbi két olimpiát egyaránt megnyerték" - mondta Csonka Gábor, a versenyző menedzsere. Janicsra vasárnap a kétszáz egyes vár.

Ha Kozák a legjobb magyar lesz a jövő heti duisburgi világkupán, akkor Londonban is az övé az ötszáz méter.

A négyeseket is a válogatók eredményei alapján állítja össze a kapitány, az első forduló után megállapítható: Benedek és Szabó van hátrányban.

8. Szabó Gabriella (Honvéd Domino) 1:52.700

Férfi C-1 1000 m-en Nagy Péter (Graboplast-Győr), K-1 1000 m-en pedig Noé Milán (Vác) nyert, ezek a számok nem tartoztak bele a válogató műsorába.