Pénteken rajtol a Budapest-Bamako rali
Elrajtol pénteken a Budapest Kongresszusi Központ elől a Budapest-Bamako futam, amelyen 40 ország mintegy 420 indulója vesz részt. A futam - a tavalyihoz hasonlóan -idén sem Mali fővárosában, Bamakóban, hanem Bissau-Guineában ér célba.
A versenyzők és túrakategória résztvevői Magyarországról indulva a Szlovénia-Olaszország-Franciaország-Spanyolország-Marokkó-Mauritánia-Szenegál-Bissau-Guinea útvonalon haladnak.
A Maliban kialakult háborús helyzet miatt a futam célja nem Bamako lesz, hanem a nyugat-afrikai Bissau-Guinea fővárosa, Bissau - mondta el Szabó Gál András, a futam főszervezője, alapítója szerdán a sajtó képviselőinek rendezett budapesti tájékoztatón.
A Külügyminisztérium a Nyugat-Afrikában kialakult feszült helyzetre való tekintettel az idei Budapest-Bamako törlését kérte a szervezőktől - mutatott rá a főszervező. Szabó Gál András ugyanakkor hangsúlyozta: a rali hivatalos lefújása vagy elhalasztása azért veszélyes, mert a mezőny több mint fele így is elindulna Afrika felé, mindenféle hivatalos biztosítás és felügyelet nélkül. A szervezők szerint ez nagyobb veszélyekkel jár, mint a verseny megtartása és védelme.
Az indulók több mint fele külföldi: van, aki Hawaiiról, Ausztráliából, Bermudáról vagy épp Dél-Afrikából érkezett.
A mauritániai hatóságok az idén is fokozott figyelemmel védik a Budapest-Bamako táborait, a rali szervezői pedig az útvonalat úgy jelölték ki, hogy azt bármikor meg lehessen változtatni és akár zárt katonai konvojban is át lehessen szelni Mauritániát.
A versenyzőkre Magyarországon és Szlovéniában éjszakai offroad speciál szakaszok várnak. Az első etapban az indulóknak kevesebb mint 4 teljes napjuk lesz 4000 kilométer megtételére, átkelni a Földközi-tengeren és a marokkói Atlasz-hegységen. Az afrikai szakaszon rövidebb etapok, de keményebb utak, technikás vezetést és navigációt követelő útvonalak várnak az indulókra.
Az Afrikai-Magyar Egyesület és a Jeruzsálemi Szent Lázár Katonai és Kórházi Lovagrend gyűjtésében 24 tonna adomány gyűlt össze - többek között szerszámok, varrógépek, orvosi műszerek, biciklik -, amelyet külön kamionnal és teherautókkal szállítanak Afrikába - mondta el Balogh Sándor, az Afrikai-Magyar Egyesület (AHU) elnöke. Sok hasznos dolog gyűlt össze, idén arra törekedtek, hogy minél több munkaeszközt vihessenek az afrikaiaknak - tette hozzá.