Lefeküdhetsz a feketékkel, de ide ne hozd őket
További Sport cikkek
- Meghalt a Győri ETO egykori elnöke, Szániel János
- Az élő Peter Griffin után Van Gerwen és Littler is bejutott a legjobb nyolcba a vb-n
- Pocsék dupláival a kiesés szélére sodródott, a döntő szett mentette meg az angol kedvencet
- Visszakozott obszcén balhéja után a világbajnok, mégis ott lesz New Yorkban
- Itt a dartsvilágbajnokság legnagyobb meglepetése, búcsúzott a címvédő
Európában spontán és vicces rasszizmusellenes-kampány indult egy futballmeccsen a pályára bedobott banán miatt, eközben az Egyesült Államokban hatalmas botrány alakult ki, miután az NBA-ben szereplő Los Angeles Clippers tulajdonosa, Donald Sterling telefonon lealázta barátnőjét, V. Stivianót, mert sötét bőrűekkel barátkozik.
A Clippers egyébként nem számít nagy csapatnak, még egyszer sem nyertek bajnoki címet, most viszont ott vannak a rájátszásban, de nemcsak ezért kerültek a figyelem középpontjába.
Miért kell neked feketékkel lógni?
A nyolcvanéves klubtulajdonos és évtizedekkel fiatalabb barátnője telefonbeszélgetése a hétvégén szivárgott ki, egy nagy amerikai pletykalap, a TMZ szerezte meg a felvételt, amit azóta a nő ügyvédje hitelesnek nyilvánított. A felvételen perceken át balhéznak, hogy a lány olyan fényképet töltött fel instagramjára, melyen egy fekete férfival mutatkozik, akit nem neveznek meg a beszélgetésben.
A férfi az NBA-legenda Magic Johnson, aki a másik Los Angeles-i klubban, a Lakersben kosarazott a kilencvenes évek elejéig. Sterling ezt a képet nehezményezte, azt mondta latino és afroamerikai felmenőkkel is rendelkező barátnőjének, szabadidejében azt csinál, amit akar, de ne ilyen képet közvetítsen magáról a világnak.
- Miért kell ezt a világ szeme elé tárni, és miért kell őket a meccseimre elhozni?
- Hogy miért viszek feketéket a meccseidre...
- Mindegy, fejezzük be, nem akarok erről beszélni.
- Sajnálom, hogy így érzel.
- Annyira így érzek, hogy emiatt vége lehet a kapcsolatunknak.
Sterling később belelendült, azt mondta, az se zavarja, hogy ha feketékkel dug a barátnője, de ne ezt a képet közvetítse a világ felé, aztán érzelmileg kezdte el zsarolni a lányt.
A kiszivárgott telefonbeszélgetés természetesen óriási vihart kavart abban a bajnokságban, ahol a játékosok többsége afroamerikai (a Clippersben konkrétan az edző is sötét bőrű és csak két játékos nem afroamerikai). Sterling nem szólalt még az ügyben, de Magic Johnson viszont igen, annyit mondott, sajnálja, hogy afroamerikai kollégáinak egy olyan ember alatt kell dolgozniuk, aki így érez a feketékkel szemben. Azt is leszögezte, addig biztos nem megy Clippers-meccsre, amíg Sterling a tulaj, akiről az is kiderült a kiszivárgott telefonbeszélgetésből, hogy mindenhatónak hiszi magát.
- Tisztában vagy azzal, hogy az egész csapat fekete, és érted játszik?
- Én adok nekik ételt, ruhákat, autókat, házakat. Ki más adna? Valaki más adja meg nekik ezeket a dolgokat?
Amikor Obama is kiakad
Aztán vasárnap délután már akkorára hízott a botrány, hogy az Egyesült Államok elnöke, Barack Obama is felszólalt az ügyben. „A hírek szerint a Clippers tulajdonosának hihetetlenül rasszista megnyilvánulásai voltak. Nem hinném, hogy beszélnem kellene róluk, mert magukért beszélnek. Amikor a tudatlan emberek hirdetik a tudatlanságukat, nincs mit hozzáfűzni" - mondta vasárnap délután Obama. Az amerikai elnök megjegyezte, az NBA szerves része az afroamerikai kultúrának, rengeteg a fekete játékos, ezért reméli, hogy a liga vezetése foglalkozik majd a problémával.
A legrégebbi NBA-tulaj
A nyolcvan éves Donald Tokowitz Sterling ügyvédként kezdte pályafutását, később nyergelt át az ingatlanokra, 1981-ben lett a Los Angeles Clippers tulajdonosa. Vagyonát 2 milliárd dollárra becsülték 2013 szeptemberében.
„Az Egyesült Államok továbbra is harcol a szegregáció, a rabszolgatartás és a rasszizmus örökségének felszámolásával" - tette hozzá Obama, akinek nyilatkozata mindenképp erős üzenet volt a teljes amerikai sportéletnek.
Obama egyébként óriási kosárlabda-rajongó és Chicago Bulls-drukker, sportos elnök imidzsének elengedhetetlen része a kosárlabda, amikor pedig a sportban akarja érdekét érvényesíteni, akkor célt is ér, nagy szerepe van abban, hogy az egyetemi amerikaifutball-bajnokságban a következő szezontól már lesz rájátszás. Az Egyesült Államok elnöke legutóbb a George Zimmerman-ügy maitt szólalt fel a rasszizmus ellen, akkor az önkéntes rendész agyonlőtte a fegyvertelen, 17 éves fekete Trayvon Martint a floridai Sanfordban.
Lassú folyamat volt a szegregáció felszámolása
Sterling egy magánbeszélgetésben osztotta ki a feketéket, de egy amerikai sportvezetőnek akkor sem árt ügyelnie, mit mond és kinek, hiszen már amiatt is évek óta áll a bál, hogy a Washington Redskins nevében ott van a rézbőrűek kifejezés.
Az Obama által említett szegregációt egyébként a hatvanas-hetvenes évektől igyekeztek felszámolni a sportban, régiónként eltérő sikerrel.
Pont a washingtoni NFL-csapatnál volt legutoljára jelen a megkülönböztetés a hatvanas években, a tulajdonos nem szeretett volna fekete futballistát a csapatában, mert attól tartott, a szurkolók nem fogadnák el. 1961-ben ők voltak az utolsó amerikaifutball-csapat, ahol még szegregációt alkalmaztak.
A 1964-ben megszavazott Polgárjogi Törvény után két évvel az egyetemi dél-keleti-konferencia (SEC) sportegyesületeinél még mindig bevett volt a megkülönböztetés, a Kentucky egyetem csapatában például még 1970 is csak fehér játékosok voltak.
Mérföldkő volt, amikor a Texas Western egyetemi kosárlabdacsapat az 1966-os szezonban öt afroamerikai játékost küldött pályára a bajnokságban, a polgárjogi mozgalmak közepette ők voltak az elsők az amerikai sport történetében.
Emlékezz a titánokra címmel népszerű film készült arról a hetvenes évekbeli középiskolás amerikaifutball-csapatról, melynek edzője egy szegregált csapatot és edzői stábot egyesített, meg is nyerték az állami bajnokságot.
Saját játékosai is Sterling ellen fordultak
A Clippers-tulajdonos nem először került bajba hasonló ügyben, 2006-ban állítólag nem akart lakást bérelni a klubnál dolgozó afroamerikai alkalmazottak családjainak és megjegyzéseket tett rájuk. Tizenegy éve azért perelték, mert azt mondta, nem szívesen ad ki ingatlanokat spanyolajkúaknak, mert egész nap csak szívnak és vedelnek, a fekete bérlők pedig büdösek és élősködnek.
A mostani botrány Sterling saját csapatában sem maradt hangtalan, a Los Angeles Clippers kosarasai vasárnap este tüntettek. A csapat a Golden State Warriors ellen lépett pályára a rájátszásban, melegítésnél felsőjüket a kezdőkörbe dobálták, a felszerelésüket pedig kifordítva vették fel, hogy ne lehessen látni rajta a Clippers-logót.
Minden játékos fekete karszalagot viselt a mérkőzésen, hogy tüntessen Sterling megnyilvánulása ellen, a csapat edzője, a szintén afroamerikai Doc Rivers (az sem biztos, hogy ő a csapatnál marad a szezon után) pedig csak annyit mondott, igyekeznek a kosárlabdára koncentrálni és nyerni, de nem volt könnyű felkészülniük, miután nyilvánosságra került a telefonbeszélgetés. A kosarasok egyébként a következő mérkőzésükre, amit már hazai pályán játszanak, sokkal erősebb tüntetést szerveznek.
A szurkolók is reagáltak a történtekre, volt aki olyan transzparenssel jelent meg, melyen az állt, „hoztam egy feketét a mérkőzésre”.
Good thing the Clippers owner isn't here to witness that. #DubNation #BeatLA pic.twitter.com/3quh433cma
— Jeremy Gordon (@JeremySF) 2014. április 27.
A keleti parton a színész Michael K. Williams a Brooklyn Nets kivonulása előtt ment ki a pályára, azzal kezdte, hogy Donald Sterlingnek el kell takarodnia az NBA-ből, a Drót című sorozatban Omart alakító színész szavait egyöntetű támogatás kísérte.
Az NBA-nek nagyon gyorsan csinálnia kell valamit
Obama nyilatkozata után az NBA vezetősége sem várt sokáig, közleményt adtak ki, hogy nyugtalanító a felvétel, és rögtön vizsgálatot indítottak az ügyben. Közben a játékosok szakszervezete a lehető legsúlyosabb büntetést kérte Sterlingre.
Volt már olyan az amerikai sportban, hogy klubvezetőt büntettek rasszista megnyilvánulás miatt, 1993-ban a Cincinnati Reds baseballcsapat tulajdonosát függesztették fel egy teljes szezonra, miután a zsidókat és a feketéket szidta.
Sterling amúgy nem volt ott a vasárnapi meccsen, melyen a csapata 118-97-re kikapott, felesége viszont feketébe öltözve megjelent, az ESPN-nek azt nyilatkozta, ő nem rasszista, sosem volt az, nem tud egyetérteni az elhangzottakkal.
Az NBA számára nem csak azért kínos az egész dolog, mert a játékosok nyolcvan százaléka fekete, hanem azért is, mert egy tavalyi kutatás ennek az amerikai látványsportnak van a legtöbb afroamerikai szurkolója, harminc százalék, míg az NFL-ben például csak tíz százalék.
Egyelőre nem tudni, mi vár Sterlingre, viszont a hírek szerint már vannak érdeklődők a Clippersre, ha a 80 éves üzletembernek mennie kellene. Nem más, mint Magic Johnson és üzlettársai.