Már csak kilenc száz év feletti olimpikon él, a legidősebb bajnok egy magyar
További Sport cikkek
- Közelednek az ünnepek, nemes célból tett felajánlást Marozsán Fábián és futballválogatottunk
- Ötszörös életfogytiglant plusz 23 évet kaphat a férfi, aki agyonlőtt három sportolót
- Újra a Puskás Arénára figyel Európa, csak most egy kicsit más értelemben
- Milák Kristófot és Kós Hubertet egy lapon említették
- Pályafutása legkeményebb küzdelmét nyerte 40 évesen, harmadszor is megkoronázták érte
A múlt vasárnap meghalt a legidősebb olimpikon, az 1936-os berlini olimpián induló Kuo Csie (Guo Jie). A diszkoszvető 103 évig és 303 napig élt. Halála után is maradtak még száz év feletti olimpikonok, a legidősebb olimpiai bajnok pedig egy magyar.
A japán atléta után most a svéd Ingeborg Sjöqvist a legidősebb, a toronyugró 103 éves és 216 napos, az 1932-es és 1936-os olimpián indult. Előbbin negyedik, utóbbin a kilencedik helyen zárt.
A második legidősebb olimpikon is nő, az amerikai Simone Schaller is 1932-ben és '36-ban versenyzett, neki sem sok hiányzott az éremhez. Los Angelesben a negyedik helyen végzett 80 méteres gátfutásban. Érdekesség, hogy a két olimpia között kosárlabdázott. Ő augusztus 22-én töltötte be a 103 évet.
A listán a harmadik a liechtensteini Eduard Theodor von Falz-Fein, aki 103 éves és 68 napos. Élete kész regény, családja Oroszországban telepedett le, majd onnan kényszerült menekülni 1919-ban a bolsevikok elől. Liechtensteinben telepedtek le, Von Falz-Fein báró pedig már az helyi olimpiai bizottság megalapításában is részt vett. 1936-ban kettes bobban indult Garmisch-Partenkirchenben, a 18. helyen zárt. Az olimpizmustól nem szakadt el, összesen 16 olimpián vett részt különböző tisztségekben.
A negyedik legöregebb a magyar Tarics Sándor, szeptember 23-án lett 102 éves, ezzel ő a legidősebb olimpiai bajnok is. Tarics az 1936-os vízilabdacsapat tagja volt, majd Universiadét is nyert, a németeknek azon hét gólt lőtt. 1948-ban az Egyesült Államokba költözött, ahol a tudományos sikereket ért el földrengésbiztos épületek tervezésével.
A brit Arthur Smith pontos születési dátumát nem is lehet tudni, annyi tűnik biztosnak, hogy 1915 februárjában született az 1948-as olimpián indult tőrvívásban. Csapatban ötödik helyet szerzett.
Az ötödik legidősebb az amerikai John Lysak, a most 101 éves és 96 napos kajakos szintén a berlini olimpián indult. A tízezer méteres kajakpárosban a hetedik helyet szerezte meg társával. A második világháború alatt a haditengerészetnél szolgált. Leszerelése után Kaliforniában telepedett le, 88 éves koráig rendszeresen kajakozott is.
A finn Aarne Kainlauri elég idős volt már, mikor kijutott az olimpiára. 1948-ban 33 éves volt, amikor 3000 méter akadályon tizedik helyet szerzett. A futó 100 éves és 178 napos.
Jos Romersa november elsején lépte át a százat. A luxemburgi tornász 1936-ban minden számban indult, de túl eredményesnek nem nevezhetjük. A csapatban 12. lett, egyéniben gyűrűn szerepelt legjobban, a 73. lett.
A százéves olimpikonok klubjának legfiatalabb tagja az olasz Carla Marangoni, pár napja, november 13-án töltötte be a százat az 1928-as amszterdami olimpia ezüstérmes tornásza.