Ötezres hegyre futott fel Szőnyi Ferenc a Himalájában

2018.06.30. 11:15 Módosítva: 2018.06.30. 11:15

Tavalyi győztes idején 4 óra 21 percet lefaragva, ismét megnyerte a világ legkeményebb futóversenyét a komáromi Szőnyi Ferenc.

A 480 kilométeres táv már önmagában igazán gyötrő, hát még a Himalájában. Ha ehhez még hozzátesszük, hogy mindjárt az első etapon 2245 méteres szintkülönbséget kellett legyőznie röpke 50 kilométer alatt, még félelmetesebb belegondolni, milyen lehetett ez a verseny.

himalájafutás

És hát olykor nem a klasszikus futóidő volt, hanem lényegesen hidegebb, szelesebb, olykor pedig forróság.

Itt van még egy alaposabb leírás, min kellett átmenniük a résztvevőknek?

• 1. Manaliból–Rohtang La: 49.1 km (szint: + 2245 m)
  • 2. Rohtang La–Keylong: 70.9 km (+1510 m)
  • 3. Keylong–Zingzing Bar: 52 km (+1822 m)
  • 4. Zingzing Bar–Baralacha La–Sarchu: 68.8 km (+790 m)
  • 5. Brandy Nallah–Ghata Loops–Nakee La–Lachulung La–Pang: 54 km (+1048 m)
  • 6. Pang–Morey Plains–Debring: 52 km (+550 m)
  • 7. Debring–Tanglang La–Upshi: 74.6 km (+ 579 m)
  • 8. Upshi–Leh (Shanti Stupa): 59 km (+762 m)

Szőnyin kívül ezúttal még hárman - két indiai és egy francia - indultak, de egyikük sem bírta végig, feladták menet közben.

Az 54 éves versenyző ezúttal is teljesítette a két ötezer méter feletti hágót, a cél egyébként 3500 méter magasan volt. 108 óra, 52 perc és 29 másodperc került a neve mellé, ez mostantól egyben a rekord is. A célba érkezését így örökítették meg:

A hivatalos méltatásban azt írták róla, hogy az emberi test mindenre képes.

„Van nekem valami, amit nem lehet megvenni. Ez olyasvalami, amit csak én tudok, és senki nem tudja megvenni. Ennyivel gazdagabb vagyok azoknál, mint akiknek pénzük van”