Miért köszöntötte magyarul a győztes amerikai az ezüstérmest?
Ötven éve, az 1968-as mexikói olimpia 800-as bajnoka a nőknél, az amerikai Madeline Manning nagyon közel volt ahhoz, hogy a kétperces álomhatáron belülre kerüljön, de végül kilenc tizeddel kívül maradt rajta.
A magabiztos győzelméhez így sem férhetett kétség, mert a román Silai és a holland Gommers 2:02,5-öt és 2:02,6-ot futott.
A 20 éves Manning négy év múlva a 4x400-as amerikai váltó tagja volt, és ezüstéremig jutott. Hat olimpián lelkészként szolgált.
Érdekes életpálya az övé, különösen úgy, ha tudjuk, napra pontosan 50 éve ilyenkor magyarul gratulált a második helyezettnek.
Silai Ilona ugyanis kolozsvári, Manning edzője pedig, a szolnoki születésű Ferenczy Sándor, vagy ahogy az USA-ban ismerték: Alex Ferenczy.
A Clevelandben dolgozó edző munkásságát olyannyira elismerték, hogy az 1976-os olimpián ő volt a női atléta csapat kapitánya. A magyar edző 1956 után került Amerikába, amikor lányaival átlépte a magyar határt, Ausztriában elénekelte a Himnuszt, és csak a 90-es évek elején térhetett haza. 2013-ban halt meg.
"Akkor volt az apám, amikor igazán szükségem volt egy apára.
Szerette a rendet, engem is arra nevelt, felhívta a figyelmemet arra, hogy a melegítőmet ne csak úgy ledobjam magamról a futás előtt, hanem hajtsam össze. Ha felületesen csinálod, inkább ne csináld"
- mondta egy interjúban Manning.
A 27 éves, sokáig cipőgyári munkásként dolgozó Silai Mexikóban érte el legnagyobb eredményét, az atlétikát 1963-ban abbahagyta, férje unszolására kezdte újra.
A futam után úgy gondolta, hogy az előfutamban és a középdöntőben sok erőt pazarolt el feleslegesen, ami tapasztalatlanságára vezethető vissza.
"Ha én lepem meg a mezőnyt 200 méterrel a cél előtt, és nem hagyom magam bezárni, akkor akár az arany is meg lehetett volna"
- összegzett a román színekben induló magyar futónő a korabeli újságok szerint.
Amikor felhívtam a most Münchenben élő Silait, megerősítette, valóban megtörtént a magyar gratuláció. Edzőjét, Bíró Györgyöt, valamint őt - nem utolsósorban szülőföldjét - is annyira tisztelte Ferenczy, hogy tanítványának megtanított néhány alapszót magyarul, aki ezt az eredményhirdetéskor és a dobogó tetején használta is.