Vezér a vízben és a parton: Benedek Tibor pályája
2015-ben Team Hungary néven Benedek Tibort, Biros Pétert, Kásás Tamást, Kiss Gergelyt, Molnár Tamást és Szécsi Zoltánt jelölték a hírességek csarnokába, hiszen ők hatan mindhárom olimpiai bajnoki aranyból (2000, 2004, 2008) kivették a részüket. Bekerültek a sportág halhatatlanjai közé. Kimondani is szörnyű, hogy öt évvel a beiktatás után Benedek Tibor már nincs köztünk. Minden idők egyik legjobb vízilabdázója 47 évet élt. Pályáját fotókkal idézzük fel.
A Barcelonai olimpiára készülő csapat 1992-ben. Felső sor: Benedek Tibor, Tóth Frank, Tóth László, Nemes Gábor, Varga Zsolt (b-j), középső sor: Kósz Zoltán, Schmiedt Gábor, Vincze Balázs, Péter Imre, Dóczi István (b-j), alsó sor: dr. Konrád János vezetõedzõ, Tóth Imre, Komád János, Gyöngyösi András, Petőváry Zsolt, Kuna Péter, Bíró Attila.
A csapat a hatodik helyen végzett, a legeredményesebb játékos az akkor 20 éves Benedek Tibor volt, hét meccsen 22 találatot ért el. (Fotó: Honéczy Barnabás / MTI)
A csapat a hatodik helyen végzett, a legeredményesebb játékos az akkor 20 éves Benedek Tibor volt, hét meccsen 22 találatot ért el. (Fotó: Honéczy Barnabás / MTI)
Az 1996-os olimpián a válogatott veretlenül jutott a legjobb nyolc közé, az elődöntőben a spanyoloktól kikapott. A torna egyik legjobbja Benedek Tibor volt, aki a legeredményesebb magyar játékosként 8 meccsen 19 gólig jutott. (Fotó:
Jamie Squire / Getty Images Hungary)
Az atlantai olimpián, 1996. július 27-én Gerendás György edző Benedek Tibort vigasztalja a Magyarország–Spanyolország mérkőzés után. A csoportmeccsen a mieink nyertek 8-7-re, az elődöntőben ugyanilyen arányban vágtak vissza a spanyolok, akik meg is nyerték a tornát. Csalódás volt, hogy a csapat érem nélkül tért haza, utána leváltották Horkai György kapitányt. (Fotó:
Földi Imre / MTI)
2001-ben, a Margitszigeten készült a fotó, amikor az olimpián győztes válogatott megkezdte a felkészülést. A hazai rendezésű Európa-bajnokságon végül bronzérmes lett Magyarország. (Fotó:
Koszticsák Szilárd / MTI)
Az oroszokat 13-6-ra verve lett olimpiai bajnok 2000-ben a magyar válogatott. Idősebb Knézy Jenő közvetítette, és egy mondatot üzenhettek haza Sydney-ből a játékosok. Benedek a családjának üzent. Knézy a felvétel után azt mondta a kapitánynak, most már előveheti a zsebéből a sört, és ünnepelhetnek. 24 évvel a montreali olimpia után jött össze a győzelem. Benedek balján Varga Zsolt, az egyik legjobb barátja. (Fotó:
Greg Wood / AFP)
A 2003-as világbajnokságon a horvátok elleni csoportmeccsen kapura lő. Az elődöntőben a görögöket, a fináléban az olaszokat verte hosszabbítás után a csapat. 1973 után lett ismét aranyérmes a vízilabda-válogatott. (Fotó:
Damien Meyer / AFP)
Itt már az olaszok legyőzésének örülnek 2003-ban. Benedek akkor még Olaszországban játszott. (Fotó:
Lluis Gene / AFP)
Benedek Tibor vízilabdázó olimpiai bajnok és Nagy Tímea vívó a társak nevében fogadalmat tesz az athéni olimpiára és paralimpiára készülõ magyar sportolók ünnepélyes eskütételén a Nemzeti Színházban 2004. május 29-én. A Magyar Olimpiai Bizottság 108 éves történetének egyik legnépesebb csapatával vett részt ezen az olimpián. A küldöttség 8 aranyéremig jutott, Nagy és Benedek is címvédőként utazott, és mindketten aranyéremmel tértek haza. (Fotó:
Bruzák Noémi / MTI)
A 2004-es olimpián a szerbeket kétszer is legyőzve lett bajnok a válogatott. A döntőben a szerbek 3-0-ra és 7-5-re is vezettek, mégis kikaptak 8-7-re. Benedek a döntőben egy gólt jegyzett. 1956 után először sikerült a címvédés. (Fotó:
Pierre-Philippe Marcou / AFP)
2004-ben Athénban Kiss Gergely és Fodor Rajmund között a dobogó tetején. A görög hagyományoknak megfelelően olajfa ágából kaptak koszorút. Ez volt az utolsó arany, amit azon az olimpián kiosztottak, utána a magyar szurkolók a szökőkútban ünnepeltek. (Fotó:
Pierre-Philippe Marcou / AFP)
A 2008-as pekingi olimpián harmadszor is nyert Magyarország, az elődöntőben Montenegrót (11-9), a fináléban az Egyesült Államokat (14-10) verve. Az akkor 36 éves Benedek ötödik olimpiáján 10 gólig jutott, csak Biros Péter volt eredményesebb nála a maga 13 találatával. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
A 2011-es sanghaji világbajnokságon Benedek Tibor már másodedző volt a kapitányi posztot 1997 óta betöltő Kemény Dénes mellett. A képen Szivós Márton és Varga Dániel figyel az utasításokra, a csapat óriási meccset játszott a szerbekkel az elődöntőben, de egy góllal veszített. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
A 2012-es londoni olimpián is Benedek Tibor segítette Kemény Dénes munkáját, sorrendben a negyedik arany megszerzése nem sikerült. Benedek nyolcas sapkáját Szivós Márton viselte. (Fotó:
Huszti István / Index)
A 2013-as vb-győzelem idején Montenegró ellen dobják a vízbe a kapitánnyá előlépő Benedek Tibort. A játékosok minden győzelem után kiemelték, mekkora hatással van a csapatra. (Fotó:
Pierre-Philippe Marcou / AFP)
2013. december 19-én Benedek Tibor, a vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya emelte a magasba az év legjobb szövetségi kapitányának járó díjat, amelyet Kemény Dénestől, a Magyar Vízilabda Szövetség elnökétől vett át. Mellette a kategória második helyezettje, Storcz Botond a kajak-kenusok kapitánya és a harmadik helyen végzett Kiss László úszókapitány. (Fotó:
Beliczay László / MTI)
Eligazítás a 2014-es Eb-döntőben a szerbek ellen a Margitszigeten. Hazai pályán nem jött össze a siker. (Fotó:
Peter Kohalmi / AFP)
A 2016-os riói olimpián az ötödik helyen zárt a magyar válogatott, Benedek utána leköszönt, és klubedzőként folytatta. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
2017. A Millennium játékosai ünneplik győzelmüket a medencében a masters korosztályú vizes világbajnokság férfi vízilabdatornáján a 40+-os korcsoport döntőjében játszott Millennium–Szentpétervár mérkőzés végén a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában 2017. augusztus 13-án. Az olimpiai bajnokok alkotta magyar férfi vízilabdacsapat 16-3-ra győzött. Középen Szécsi Zoltán, Fodor Rajmund és Benedek Tibor (b-j).
Nagyon sokan kíváncsiak voltak rájuk. (Fotó: Czagány Balázs / MTI)
Nagyon sokan kíváncsiak voltak rájuk. (Fotó: Czagány Balázs / MTI)
Benedek Tibor május elején jelentette be, visszavonul minden vízilabdával kapcsolatos tevékenységtől. Abban bízott, szurkolóként részt vehet a klub életében. (Fotó:
Varga Jennifer / Facebook / UVSE - Vízilabda)
(Borítókép: Benedek Tibor a Szuper Kupával a Ferihegyi repülőtéren 1994. május 1-én, miután hazaérkezett Pescarából az olaszokat legyőző UTE vízilabda csapata. Fotó: MTI Fotó: Németh Ferenc)