Egészségügyi dolgozókat ajánlott fel a rendezőknek a NOB elnöke
További Sport cikkek
- Nyilvánosan alázták meg a Ferencváros labdarúgóját, aki imádkozni érkezett Jeruzsálembe
- Megkezdte utolsó expedícióját Rakonczay Gábor extrémsportoló az Atlanti-óceánon
- A lengyelek olimpiai bajnoka nem indul a síugrók négysánc-versenyén
- Rozsnyói Katalin: Az életben is mindig az édes dolgok érdekeltek, a száraz nem én vagyok
- Elsodorta a lavina, meghalt a 26 éves svájci olimpikon
Az orvosok és ápolók a nemzeti küldöttségek tagjaként utaznának Japánba, ahol az lenne a feladatuk, hogy „a koronavírus-fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében kialakított szigorú intézkedések végrehajtását támogassák” – mondta Bach szerdán, amikor elkezdődött az a háromnapos egyeztetés, amely a tervek szerint az utolsó lesz a nyári játékok megnyitóünnepsége előtt.
Hasimoto Szeiko, az olimpia szervezőbizottságának elnöke örömét fejezte ki a NOB-elnök felajánlásával kapcsolatban, arról azonban csak most kezdenek tárgyalni, hogy mindez pontosan hogyan lesz kivitelezhető.
Kedden a tokiói orvosok egyik szövetsége arra szólította fel levélben Szuga Josihide japán miniszterelnököt, hogy mondja le a tavalyról idén nyárra halasztott olimpia megrendezését.
A jó döntés az, ha törlünk egy olyan eseményt, amely potenciálisan növelheti a fertőzöttek számát és a haláleseteket
– írták az orvosok, és magyarázatukban hangsúlyozták, a vírusok azzal terjednek, ha az emberek utaznak a világban.
Japánnak súlyos felelősséget kell majd vállalnia, ha az olimpia és a paralimpia megrendezése hozzájárul a világjárvány súlyosbodásához, és növeli azoknak az embereknek a számát, akik szenvednek és meghalnak
– áll a levélben.
Az orvosok szövetsége felhívta a figyelmet arra is, hogy a japán egészségügyi rendszer akár össze is omolhat, ha még nagyobb nyomás alá kerül a meleg nyári hónapokban.
Nemzetünk a koronavírus-járvány negyedik, eddigi legrosszabb hullámában van, a rendszer a teljesítőképességének határára ért, és a valóság az, hogy a jelenlegi nehézségek szinte leküzdhetetlenek, miközben a lehetőségekhez mérten a legteljesebb mértékben próbálunk védekezni a fertőzés terjedése ellen
– írták. Hozzátették, az orvosok és az ápolók már most is kimerültek, a helyzet rosszabbra fordulása esetén pedig már nincs további szabad humán erőforrás és létesítmény, amellyel a kezelések folytathatók lennének.
A NOB és a szervezőbizottság szerdán kezdődött háromnapos tárgyalását John Coates NOB-alelnök vezeti, a cél pedig az, hogy meggyőzzék a japán lakosságot arról, hogy az olimpia és a paralimpia biztonságos lesz. Tokió – több várossal és prefektúrával együtt – jelenleg is egészségügyi vészhelyzet alatt áll, a lakosság 60-80 százaléka ellenzi a két nagy sportesemény megrendezését, az átoltottság pedig csupán az egy-két százalékot éri el a 125 milliós országban.
Az már korábban eldőlt, hogy külföldi szurkolók nem utazhatnak el az olimpiára és a paralimpiára, amelynek megrendezése létfontosságú a NOB számára, mivel a szervezet a bevételeinek nagyjából 75 százalékát a televíziós közvetítési jogdíjakból, 18 százalékát pedig szponzorációs szerződésekből teremti elő. Japán ugyanakkor már eddig is 15,4 milliárd dollárt költött a rendezésre, de kormányzati vizsgálatokból az derült ki, hogy ez az összeg jóval magasabb is lehet.
Az olimpiára és a paralimpiára 15 ezer sportoló és több tízezer hivatalos személy, valamint kísérő utazna Japánba.
A nyári játékok megnyitójára a tervek szerint július 23-án kerül sor, a záróünnepség pedig augusztus 8-án lenne. A paralimpia augusztus 24-én kezdődik és szeptember 5-ig tart.
(Borítókép: Greg Martin / AFP)
(MTI)