Fa Nándor: Ami másoknak életmű, Szabolcsnak az a belépő

ZS 0412
2024.01.25. 20:41
Weöres Szabolcs a vitorlázás Mount Everestjének is nevezett, több mint száznapos földkörüli versenyre, a Vendéé Globe-ra készül, amelynek idén november 10-én lesz a rajtja. Weöres hétközi sajtóeseményen beszélt az előkészületekről, értékelte az előző idényét, majd elődje és egyik példaképe, a Vendéé Globe-ot háromszor teljesítő Fa Nándor társaságában kitért a rá váró feladat részleteire, valamint azok nehézségeire.

A Vendéé Globe egy körülbelül négy hónapos próbatétel, ahol a vitorlázó egyedül, kikötés és külső segítség nélkül szeli körbe a Földet, miközben széllel, viharral és önmagával is meg kell küzdenie, hogy hetekkel később visszaérjen a kiindulópontra, a francia Les Sables-d’Olonne-ba.

Az első versenyt 1989-ben rendezték meg, és négyévente rajtol negyven hajóval, idén pedig a jubileumi, tizedik évfordulója lesz a megméretésnek.

Nagy valószínűséggel Weöres Szabolccsal az indulók között, ugyanis a kvalifikációban jelenleg a 34. helyen áll, ami szinte garantált részvételt jelen számára.

A vitorlázó a Vendéé Globe hazájában, Franciaországban szeretett volna felkészülni a kvalifikációs versenyekre, és 2007-ben készített hajóját a kor követelményeinek megfelelően átalakítani, modernizálni, azonban megfelelő hely és szakember sem volt a láthatáron, aki ebben a segítségére lehetett volna.

Így végül Spanyolországba ment, ahol megtalálta számításait. Sok nagy nevű versenyzővel ellentétben a magyar vitorlázó nem egy komplex, nagyobb csapattal rendelkezik, így számára sokkal több időt, logisztikát és munkát jelentett az, hogy hajójával, jelentkezéseivel, utazásaival, versenyeinek szervezésével kapcsolatosan minden flottul menjen.

A hajó felújítása során naponta 10-12 órát dolgozott csapatával azért, hogy a fejlesztések a lehető legjobban sikerüljenek.

Nagyjából két év tényleges munka van mögöttünk, és több éves álmom volt a Vendéé Globe-on való részvétel, amit a legutóbbi verseny befutóját követően célként tűztem ki magam elé. Ez az egyik legkomplexebb és legkomolyabb kihívás, amit el tudok képzelni – emelte ki Weöres.

Fa Nándor szólóvitorlázó – többek között Weöres mentoraként – is részt vett az eseményen. Ő az első magyar, aki megkerülte a Földet (összesen ötször), tehát nála jobban senki nem tud segíteni a második magyar indulónak, és felkészíteni az elképesztő viadalra. Fa, aki első nem francia vitorlázóként teljesítette a Vendéé Globe-ot, a legutóbbi idényben Weöres meghívásának eleget téve visszatért a vízre is, és az egyik versenyen egy hajóban küzdöttek a lehető legjobb eredményért, illetve azért, hogy a vízen, verseny közben adja át tapasztalatát, valamint sikerüljön végül az embert próbáló Vendéé Globe kvalifikációs mezőnyében a vonal fölé kerülnie, így arra neveznie.

Az egy dolog, hogy bizonyos versenyeket végig kell futni a kvalifikáláshoz, de ma már ezeket időhöz és teljesítményszintekhez kötik. Azt gondolom, hogy ez a négy transzatlanti és egyéb verseny, amit Szabolcs véghez vitt, az másoknak egy életmű, neki viszont csak belépő a következő Vendéé Globe-ra, mivel ezen a versenyen a kockázatvállalás, az valójában kockázatvállalás, és nem egy elszólás. Mire a rajtig eljut, tisztában lesz a hajója és saját képességeivel. Azt javaslom neki, hogy maradjon ezen a limiten belül, tehát megelégszünk a 98 százalékkal. Nem kell a 100 vagy a 102 százalék. Az ő esetében bizonyos szintű teljesítmény várható el, de ez helyezésben és időben sem fogalmazható meg konkrétan. Bőségesen elég, ha tisztességes teljesítménnyel visszaér

– hangsúlyozta a 73 éves Fa Nándor, a magyar és az egyetemes vitorlázás legendás alakja.

Weöres Szabolcs kisfilmjében elmondta: a fizikai és a mentális felkészülésre is nagy hangsúlyt kellett fektetnie. Előbbi érdekében benevezett egy triatlonversenyre – régről rendelkezett sportági tapasztalattal, nem volt újdonság számára – ami motiválta őt arra, hogy valamilyen formában mindennap keményen eddzen. A mentális felkészüléssel kapcsolatban pedig kiemelte: miután az ismeretlenbe vág, így konkrétan felkészülni sem tud rá, de az eddigi sportpályafutásának tapasztalata nagy segítséget ad neki. Számára az a fontos, hogy apró részletekre bontsa ezt a feladatot, de konkrét célt Fa Nándorhoz hasonlóan ő sem tűzött ki magának.

Szoktuk mondani, hogy megesszük a mamutot is, de csak pici falatonként, ami az én esetben azt jelenti, hogy lépésről lépésre kell megoldani a feladatokat. Abszolút így készülök én is, hogy az adott pillanatban helytálljak, és a legjobb formámat nyújtsam. Nem esek kétségbe, ha nagyon rossz dolgok történnek, de örömködni sem fogok, ha nagyon jó. Végig fókuszálni kell, minden fejben dől el.

Weöres Szabolcs mesélt másik példaképéről, a 63 éves francia Yves Parlier-ről, aki azért különleges számára, mert az egyik Vendéé Globe-on a világ túlfelén eltört az árbóca, amelyet ő magának összeragasztott és helyrerakott a déli óceánokon, majd azzal futott be a célba. A magyar vitorlázó ehhez még annyit fűzött hozzá: a hagyományok szerint a Vendéé Globe-on nemcsak a versenyt, hanem az odáig vezető utat is magának kellett megtennie a versenyzőknek, kezdve a hajó tervezésétől a felépítéséig. Ez azonban időközben már nagy változásokon ment keresztül, és a versenyen változatlanul egy ember küzd ugyan az elemekkel, saját magával és riválisaival, a rajtig viszont kisebb-nagyobb teamek vannak segítségére, állnak rendelkezésére. Döntően attól függően, hogy a tengeri vitorlázásnak éppen milyen erős a beágyazódása az országban. Weöres Szabolcs kiemelte:

Fa Nándor éppen ezért nem csak számára, hanem a nemzetközi mezőnyben is a Vendéé Globe lelkének számít, hiszen ő klasszikusan még a régi iskOlát képviselte.

A nagy viadal előtt még két verseny szerepel Weöres Szabolcs naptárában, májusban és szeptemberben.

(Borítókép: Weöres Szabolcs (b) és Fa Nándor (j) 2024. január 23-án. Fotó: Szollár Zsófi / Index)