Már biztosan rekordot dönt Budapest, pedig még el sem kezdődött az esemény

2024.10.04. 12:10
Már csak egy hét van hátra a 39. SPAR Budapest Maraton Fesztiválig. Az ország legnagyobb, egyben legrégebbi futóeseménye idén kerek évfordulót ünnepel, hiszen éppen 40 éve, 1984-ben rendezték az első tömegmaratont Budapesten. Október 12-én és 13-án 107 országból, mintegy 30 ezer résztvevő áll rajthoz a főváros legszebb részeit érintő távok valamelyikén. A futók mellett azokat is várják a szervezők, akik a hosszabb-rövidebb városi túrák teljesítésére vállalkoznak.

A mozgás ünnepe – okkal nevezhetjük így a 39. SPAR Budapest Maraton Fesztivált, hiszen nemcsak a maratonisták győzhetik le a 42 kilométeres távot és önmagukat, hanem várnak a szervezők mindenkit, aki akár csak egy rövid futó-, vagy gyaloglótáv teljesítésével jelezni szeretné, hogy fontos számára a sport és a mozgás, és jelenlétével is megüzenné az egész országnak, hogy rendszeres testmozgás jobbá és mosolygósabbá teszi az életet – olvasható a szerkesztőségünknek elküldött hírlevélben. 

A futók összesen 18 táv közül választhatnak a két napos eseményen, a legrövidebb, 1000 méteres NESTLÉ Családi Futástól egészen a klasszikus 42 kilométeres maratonig. Ahogy az az utóbbi években már megszokott, sétálni, túrázni is lehet a SPAR Városi Túrák valamelyikén, vagy a 2,3 kilométeres Gondosóra Gyalogláson, amelyhez idén a Mellrákinfo Egyesület is csatlakozott.

A nevezési adatok alapján már most kijelenthető, hogy rekordot dönt a 39. SPAR Budapest Maraton Fesztivál:

soha annyi külföldi nem érkezett még hazánkba szabadidős sporteseményre, mint ezúttal. 107 országból mintegy 6000 külföldi jelentkezett már, ezzel jócskán megdől a külföldi indulók korábbi, koronavírus-járvány előtti 5400 fős rekordja, a kísérőkkel együtt nagyjából 10–12 ezer futóturista utazik a rendezvény miatt Magyarországra.

A 42 kilométeres táv mezőnyében például minden második induló külföldi állampolgár lesz, többségük brit, olasz, francia, valamint a szomszédos országok, valamint a visegrádi régió lakója.

„A futóverseny immár négy évtizedes múltra tekint vissza, évről évre lenyűgöző sportélményt kínál a résztvevőknek és a nézőknek egyaránt. Az idei év különösen fontos mérföldkő, hiszen a 40 éves jubileum az állhatatosságot, a kitartást és a közösség erejét szimbolizálja. Mára kétségkívül Budapest a sport egyik európai fővárosa lett: a lélegzetállító városkép kivételes díszletet, míg a város sport iránti szeretete tökéletes közeget nyújt ehhez a felejthetetlen eseményhez. Büszkék vagyunk rá, hogy a világ legrangosabb sporteseményeit követően, újra otthont adhatunk egy ilyen nemzetközi megmérettetésnek, amely nemcsak a mozgás örömét, hanem a közösség összetartó erejét is ünnepli idén már a 39. alkalommal” – mondta Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter, az esemény védnöke.

A Mozgás ünnepe azonban nemcsak a külföldieket, hanem egész Magyarországot megmozgatja. 1000 településről neveztek eddig és – a félmaraton kivételével, amely már elérte a létszámlimitet – várják a további indulók jelentkezését is a következő néhány napban. A szervezők összesen mintegy 30 ezer indulóra számítanak, ezzel a 39. SPAR Budapest Maraton Fesztivál a koronavírus-járvány óta a legnépesebb és legjelentősebb hazai szabadidősport rendezvény lesz, melyre büszke lehet egész Budapest.

A rendszeres sportolás esély a jó, hosszú és egészséges életre, Budapest pedig olyan sokszínű város, amely nyitott a közösségi sportok befogadására, nyitott az egészséges életet elősegítő rendezvények megrendezésére. 40 éve rendezték az első Budapest Maratont. Akkor 18 országból 700-an vállalkoztak arra, hogy elinduljanak a magyar főváros történetének első olyan futóversenyén, amelyen amatőrök is rajthoz állhattak. A verseny azóta igazi közösségépítő eseménnyé vált, amelyen mindenki talál a felkészültségének megfelelő kihívást. Tiszteletem minden résztvevőnek, aki teljesíti a saját maga által kitűzött célt. Ünnepeljük a közösségi életet, ünnepeljük a sportot és ünnepeljük Budapestet!

– mondta Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, a fesztivál fővédnöke.

A világ egyik legszebb maratonja a budapesti, ennek is köszönhető a külföldi résztvevők kiemelkedően magas száma. A versenyközpont a lágymányosi Pázmány Péter sétányon lesz, a legrövidebb távok útvonalát a rajt és célterület körül jelölik ki, a hosszabb távok indulói viszont megcsodálhatják a város legszebb részeit. A maratonisták bejárják a rakpartokat a Duna mindkét partján, elfutnak a Parlament előtt, a Budai Vár alatt, a Lánchídon és a Szabadság hídon át, bemennek a Margitszigetre, érintik az Andrássy út egy szakaszát, közvetlen közelről láthatják a Szent István Bazilikát és a Magyar Tudományos Akadémia épületét.

A 30 ezres fesztiválon lelkes amatőrök, már többszáz versenyt sikerrel teljesített rekorder maratonisták, diplomaták, színészek, médiaszemélyiségek, esélyegyenlőségi nagykövetek, idősek, gyerekek, családok és több szakma kiválóságai is rajthoz állnak, hogy mindannyian a futás, illetve a mozgás örömét hirdessék.

„A futás a legkedveltebb tömegsport hazánkban, hatalmas rajongótáborral. Az esemény pedig ennek a mozgásformának a legnagyobb ünnepe. Büszkék vagyunk rá, hogy a SPAR nevét viseli a sportesemény immár 16 éve és nagy örömmel támogatjuk, hiszen közös a célunk: minél több ember szeresse meg a mozgást, és figyeljen oda az egészségére a helyes életmód és a minőségi táplálkozáson keresztül. Az idei futófesztiválon a rajt-cél szakaszon felállított standunk aktivitásainak célja, hogy játékos formában bevonjuk, és mozgásra ösztönözzük a különböző generációkat. Ennek jegyében, a Z-generációhoz tartozó fiatal kollégáink ötletei alapján különleges reflexjátékkal és akadálypályával várjuk a játékos kedvű látogatókat. A szerencsés játékosok pedig saját márkás, egészségtudatos termékeinkkel lehetnek gazdagabbak. Munkatársainkat – akik idén is ingyenesen nevezhetnek a futóversenyre – egy jó üggyel is próbáljuk motiválni: minden rajthoz álló kollégánk után 2000 forinttal segítjük az Utcáról Lakásba! Egyesület munkáját” – ismertette Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

A szervező Budapest Sportiroda ezúttal is arra kéri a budapestieket, hogy minél nagyobb számban menjenek ki szurkolni az útvonal mellé, biztassák tapssal, vagy akár csak egy jó szóval a nemzetközi futókaraván tagjait. A futókat frissítőállomások és zenei pontok is segítik majd.

Különleges helyet foglal el a szívünkben a 39. SPAR Budapest Maraton Fesztivál. 40 éve, 1984-ben volt az első Budapest Maraton, ezt méltó módon szeretnénk megünnepelni az idei rendezvényen. A világ és benne a magyar főváros is rengeteget változott az elmúlt 40 évben, a célba érkezés öröme és élménye azonban örök. Azt kívánom minden résztvevőnek – sétáljon a legrövidebb távon, vagy fusson a profik tempójában a maratonon –, hogy sikerrel teljesítse a maga elé kitűzött célt, érezze jól magát, élvezze ki a fesztivál minden pillanatát, és a jövőben is mozogjon, sportoljon rendszeresen, mert jobb és mosolygósabb lesz tőle az élete

– mondta Kocsis Árpád, a Budapest Sportiroda ügyvezetője.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Sport
Tizenöt-húsz fős lehet a magyar csapat az egy év múlva kezdődő téli olimpián

Tizenöt-húsz fős lehet a magyar csapat az egy év múlva kezdődő téli olimpián

A MOB-elnök üdvözölné néhány „indoor” sportág átkerülését a nyári programból.

február 6., 17:10

  • Sport
Átgázolt a finneken, életben tartotta Európa-bajnoki reményeit a női kosárválogatott

Átgázolt a finneken, életben tartotta Európa-bajnoki reményeit a női kosárválogatott

Harminc ponttal sikerült a rivális fölé kerekedni.

február 6., 19:56

  • Sport
Magyarország legnagyobb beltéri motoros viadala minden eddiginél több show-elemmel készül

Magyarország legnagyobb beltéri motoros viadala minden eddiginél több show-elemmel készül

A telt házas MVM Dome-ban több magyar versenyző is porondra lép.

február 6., 16:29

  • Sport
Egy megvan: női jégkorong-válogatottunk Szlovákia legyőzésével kezdte az olimpiai selejtezőt

Egy megvan: női jégkorong-válogatottunk Szlovákia legyőzésével kezdte az olimpiai selejtezőt

Történelmi bravúr reményében utaztak Bremerhavenbe a magyarok.

február 6., 18:38

  • Sport
Itt a vége! A Real Madrid legendája bejelentette a visszavonulását

Itt a vége! A Real Madrid legendája bejelentette a visszavonulását

Úgy fogalmazott, hogy még nagyon sokat szeretne adni szeretett sportágának – de már nem játékosként.

február 6., 17:48

  • Sport
Egyre zavarosabb az ügy, érvényben marad a wimbledoni bajnoknő edzőjének eltiltása

Egyre zavarosabb az ügy, érvényben marad a wimbledoni bajnoknő edzőjének eltiltása

A sportág berkeiből úgy hírlik, van, akiknek nem tetszik kettejük állítólagos „közelebbi viszonya”.

3 órája

  • Címlapon
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat

Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat

Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.

2 órája

  • Sport
Egyedülálló bravúr a honi televíziózásban, csattanó a 2026-os budapesti BL-döntő

Egyedülálló bravúr a honi televíziózásban, csattanó a 2026-os budapesti BL-döntő

Valamennyi eddigi BEK- és BL-döntőt bemutatja a Sport TV, az első négyet összefoglaló formájában.

február 6., 18:02

  • Sport
Mbappéra nézve kellemetlen kijelentést tett a PSG edzője

Mbappéra nézve kellemetlen kijelentést tett a PSG edzője

A világbajnok támadó tavaly igazolt a Real Madridhoz.

február 6., 16:45

  • Sport
Szoboszlaival rohamoz a szezon első döntőjéért a Liverpool

Szoboszlaival rohamoz a szezon első döntőjéért a Liverpool

A vörösöknek egygólos hátrányt kell ledolgozniuk a Tottenham ellen.

február 6., 20:08

  • Sport
Szoboszlai Dominik lehengerlő játékát és pazar gólját nagyra értékeli az angol média

Szoboszlai Dominik lehengerlő játékát és pazar gólját nagyra értékeli az angol média

Hivatalosan is ő kapta a Meccs embere trófeát.

február 7., 06:29

  • Sport
Sallai Roland megsérült, egyelőre nem tudni, mennyit kell kihagyjon

Sallai Roland megsérült, egyelőre nem tudni, mennyit kell kihagyjon

Edzésen történt a baj.

február 6., 23:35

  • Címlapon
Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese

Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese

Nagyon sok a bizonytalanság, akár előrehozott választások is jöhetnek Ausztriában.

2 órája

  • Sport
Sisaktól a cipőig – a Super Bowl előtt mindent megtudtunk az amerikai futballisták szereléséről

Sisaktól a cipőig – a Super Bowl előtt mindent megtudtunk az amerikai futballisták szereléséről

Melyik védőeszköz mire jó? Mire kell figyelni? Kulisszatitkok a hétszeres bajnoki irányítótól.

február 6., 09:17

  • Sport
Egy nappal az elnökségi meghallgatás után leköszönt olimpiai sportágunk mindkét kapitánya

Egy nappal az elnökségi meghallgatás után leköszönt olimpiai sportágunk mindkét kapitánya

Óriási reményeket fűztek a páros kinevezéséhez.

február 6., 13:33

  • Sport
Másodjára már nem bírt Marozsán a világ egyik legjobbjával, kiesett Rotterdamban

Másodjára már nem bírt Marozsán a világ egyik legjobbjával, kiesett Rotterdamban

Hatalmasat küzdött a magyar teniszező.

február 6., 15:02

  • Sport
Xabi Alonsóék ismét megcsinálták, lehetetlen helyzetből jutott négy közé a Leverkusen

Xabi Alonsóék ismét megcsinálták, lehetetlen helyzetből jutott négy közé a Leverkusen

Ha már nem igazolt a szaúdiakhoz, hős lett Németországban.

február 6., 07:47

  • Sport
Szoboszlai beköszönt a Spurs ellen, Ligakupa-döntőben a Liverpool

Szoboszlai beköszönt a Spurs ellen, Ligakupa-döntőben a Liverpool

Ugyan a középpályás első találatát nem adták meg, a vörösök így is magabiztosan masíroztak a fináléba.

február 6., 22:42

  • Sport
Megvan, mely válogatottak testén át vezet az út a következő Eb-re

Megvan, mely válogatottak testén át vezet az út a következő Eb-re

Komoly kihívás vár Szélesi Zoltán együttesére.

február 6., 10:44

  • Sport
Madridban bizonyíthat a magyar labdarúgó-válogatott középpályása

Madridban bizonyíthat a magyar labdarúgó-válogatott középpályása

Az előző hétvégén átesett a tűzkeresztségen, ezúttal akár kezdő is lehet?

február 6., 13:20

  • Sport
Súlyos sérülést szenvedett a magyar válogatott védő, a szezonban már nem léphet pályára

Súlyos sérülést szenvedett a magyar válogatott védő, a szezonban már nem léphet pályára

Meg kellett operálni a tavaszi idénynyitó után.

február 6., 12:03

  • Címlapon
Megfélemlítette a dolgozókat a letartóztatott kiskunhalasi, nemátalakító maszek műtéteket végző orvosok esete

Megfélemlítette a dolgozókat a letartóztatott kiskunhalasi, nemátalakító maszek műtéteket végző orvosok esete

A nemzetközileg elismert urológus 600 ezer és egymillió forint közötti összeget kért a betegektől.

5 órája

  • Sport
Budapest világbajnoka csodálja, hogy olimpiai bronzérmes példaképe nem roppant össze

Budapest világbajnoka csodálja, hogy olimpiai bronzérmes példaképe nem roppant össze

Sárkány Zalántól közös fotót kért az amerikai séf.

február 6., 10:09

  • Címlapon
Először szólalt meg Volodimir Zelenszkij a Trump–Putyin-telefonbeszélgetésről

Először szólalt meg Volodimir Zelenszkij a Trump–Putyin-telefonbeszélgetésről

Az ukrán elnök közölte: országa semmilyen megállapodást nem fogad el, ami nélküle születik.

3 órája

  • Sport
Az Egyesült Államok újabb országra vetett szemet

Az Egyesült Államok újabb országra vetett szemet

Felkészülhet a világ másik vége.

február 6., 12:06

  • Sport
Szoboszlaiékat sem hagyja hidegen a hétvégét meghatározó amerikai őrület

Szoboszlaiékat sem hagyja hidegen a hétvégét meghatározó amerikai őrület

A magyar válogatott csapatkapitánya és Mohamed Szalah ellentétes oldalra keveredett.

február 6., 12:25

  • Címlapon
Brüsszel elesett, káosz szélén Európa fővárosa

Brüsszel elesett, káosz szélén Európa fővárosa

A belga repterek csütörtökön egyáltalán nem fogadnak és indítanak repülőgépeket, de ez csak a jéghegy csúcsa.

8 órája