Sördobálókat zártak ki a Puskás Arénából
További Sport cikkek
- Kós Hubert az év férfi sportolója, Gulyás Michelle-t és női kéziseinket megkoronázták
- Olimpikon mentette meg egy nő életét Brazília partjainál
- Szexuálisan bántalmazták az olimpiai ezüstérmest, 15 év után feljelentette az edzőjét
- Vörös riasztás: a 2028-as olimpiai helyszíneket is pusztítja a tűzvész
- Haláláig nyomta Jimmy Carter lelkét elnöki időszakának legsúlyosabb bűne
Újabb euforikus pillanatokat élhettek át kedd este Marco Rossi csapatának köszönhetően a magyar futballszurkolók: Szoboszlai Dominik 99. percben értékesített 11-esével válogatottunk 1–1-re végzett a németekkel, ezzel nemcsak a Nemzetek Ligája (NL) csoportkörét zárta az együttes hazai pályán veretlenül, hanem azt is elérte, hogy a Puskás Aréna 2022 óta bevehetetlen erőd.
Van azonban olyan aspektusa a lelátói életnek, amin 2025-től örömteli volna – sikerektől, kudarcoktól függetlenül – változtatni. A drukkolás és a sörfogyasztás összekapcsolódik, nem feltétlenül kell tehát különválasztani a kettőt. A magyar–német meccsen azonban visszatérő jelenségként találkoztunk a nézőtéri sördobálással, amiből annak elszenvedőjeként bőven kivettük a részünk.
A stadion nem színház, de...
Tudjuk jól, hogy a stadion nem színház, de az elmúlt évtizedek alatt a helyszínen átélt több száz hazai és nemzetközi futballmeccs tapasztalata azt mondatja: ennek nem muszáj így lennie – főleg, ha az ember nem a kapu mögötti szektorokban, az ultrák között foglal helyet. Ráadásul a mostani eset nem a német gólra adott dühös reakció volt, és még csak nem is az egyenlítés önfeledt örömének kifejezése. Lássuk be, a „sörzuhany” tavasszal-nyáron azért jobban esik, mint egy erősen télbe hajló, hűvös novemberi estén.
Az alábbi kérdésekkel fordultunk a Magyar Labdarúgó Szövetséghez (MLSZ):
- Van-e működő, betartható és be is tartott MLSZ-protokoll arra vonatkozóan, hogy ha valaki bedobja a sört az előtte ülőkre, ezért beazonosítják, felelősségre vonják, szankcionálják, adott esetben kitiltják?
- Ha nincs, miért nem szigorítanak? Például Angliában a néző egyszerűen nem viheti ki a sört – vagy bármilyen egyéb alkoholos italt – a lelátóra, azt el kell fogyasztania még a büfék, mosdók előtti térben. Hogyan tervezik kezelni, illetve megelőzni az ilyen eseteket?
Az MLSZ kommunikációs osztályán – ahol sajnálatukat kifejezve elnézést is kértek a kellemetlenségért – arról tájékoztatták lapunkat, hogy
a Magyarország-Németország NL-mérkőzésen három pohárbedobálót azonosítottunk a videórendszer segítségével, a biztonságiak mindhármukat kiemelték, és kizárták őket a rendezvényről. Az ön által jelzett probléma számunkra sem ismeretlen, ám annak megoldása elsősorban a szurkolói kultúra fejlődésében keresendő.
Háromnál egészen biztosan jóval többen voltak a fura divatnak hódolók, igaz, a 60 ezer néző több mint 99 százalékának valószínűleg nem jutna ilyesmi az eszébe.
A szövetségnél kiemelték: az elmúlt években komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy a mérkőzésekre kilátogató nézők kényelmes, biztonságos és kulturált körülmények között nézhessék a labdarúgó-mérkőzéseket. Ennek érdekében – a sajtóválaszból idézve – az MLSZ a jelenlegi szabályozási környezetben minden feltételt igyekszik biztosítani. A modern, kulturált és kényelmes környezet mellett a kiegészítő programok, a szurkolói kiszolgálás színvonalának folyamatos emelése is azt kívánja elősegíteni, hogy egyre inkább kulturális program legyen egy-egy mérkőzés megtekintése.
- A szenvedélyes szurkolás kívánatos a lelátókon, ám ebbe nem fér bele, hogy egy-egy magáról megfeledkezett egyén tönkretegye mások szórakozását.
- Nincs olyan szabályozás, amely helyettesíthetné az egyén kulturált viselkedését.
- A jelenleg hatályos pályarendszabály a dobálást, bedobálást csak a játéktérre és a nézők elől elzárt területre történő dobálás tiltására, szankcionálására korlátozza.
- „Ha bármilyen tárgyat a játéktérre dobnak, akkor az elkövetőt a rendezők minden esetben kiemelik, eltávolítják, és ki is zárják a rendezvényeinkről.”
Angliában bekeményítettek
Viszonyításképp felvetettük az MLSZ-nek, hogy a mostani válogatott szünet előtti Premier League-fordulóban jártunk az Anfielden és az Old Traffordon is, ahol bizony előfordulnak olyan „nehéz fiúk” a szurkolói szubkultúrában, akik közvetlenül az anyatej után ipari mennyiségben itták a sört, de valahogy mégis tudomásul veszik, hogy a szabály az szabály, azaz a lelátón egy kortyot sem.
Kitértünk arra is, hogy amikor a bedobált sörös poharak egészen a játéktérig jutnak, egy-egy ilyen kép a világsajtóban sok esetben többet árt az országimázsnak, mint az európai szövetség, az UEFA büntetési tételei. Innen nézve, ha nincs mit bedobni, nincs miről beszélni sem...
Erre válaszul az MLSZ-nél azt közölték:
Sajnos a Puskás Aréna kialakítása nem teszi lehetővé, hogy ne engedélyezzük a poharak kivitelét a nézőtérre. Éppen ezért egyelőre nehéz ennek a problémának a hatékony kezelése. A konkrét esetben azt javasoljuk, hogy ha ilyen eset történik, azt haladéktalanul jelezze a legközelebb található rendezőnek. Az angol gyakorlatnak a jogszabályi háttere az, hogy az angliai stadionokban tilos olyan helyen alkoholt fogyasztani, ahonnan a küzdőtér látható.
Végezetül előrebocsátották, hogy a jövőben igyekeznek még többet és hatékonyabban dolgozni a szurkolói kultúra pozitív irányban történő fejlesztéséért. Azt már csak mi tesszük hozzá: nem állnánk a futball és a sör közé, hiszen összetartoznak, de meg kell teremteni a kulturált fogyasztás feltételeit, hogy ne érjen senkit ilyen inzultus a jövőben.
Addig is várhatunk a „szurkolói kultúra fejlődésére”, mint a Messiásra. Igaz, így voltunk Szoboszlai Dominikkal is, és ő megérkezett.
(Borítókép: a Magyarország–Hollandia-mérkőzés 2024. október 11-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)