Triatlon

Triatlon

Triatlon magyar résztvevők

Lehmann Csongor és Bicsák Bence, valamint Kuttor-Bragmayer Zsanett személyében a férfiaknál kettő, a nőknél pedig egy indulója lesz triatlonban a párizsi olimpia egyéni versenyszámainak, míg az ötkarikás programban másodszor szereplő vegyesváltóban ezúttal nem áll rajthoz magyar csapat.

A világranglistán hatodik Lehmann első alkalommal vesz részt nyári játékokon, és a májusban rendezett cagliari világbajnoki futamon megnyert bronzérme (is) bizakodásra ad okot az ötkarikás debütálását illetően. A 25 éves versenyző nemcsak Magyarországon, hanem Európában, sőt, világviszonylatban is az élmezőnyhöz tartozik, ugyanakkor a nagy kérdés az, hogy a csúcsforma időzítésével éppen július 30-án tudja-e majd a legjobbját nyújtani, amikor Párizs belvárosában sorra kerül az olimpiai futama.

Az eddigi legjobb magyar olimpiai szereplés Bicsák nevéhez fűződik, ő 2021-ben Tokióban hetedik lett az egyéni versenyben. Női vonalon Kuttor-Bragmayeré a valaha volt legjobb magyar ötkarikás eredmény, az Újbuda SE harmincéves triatlonosa Tokióban 12. lett, ezúttal pedig ennél jobb eredményben bízik.

A sportág 2000-ben, Sydneyben szerepelt először a nyári játékok programján. Legutóbb, a koronavírus-járvány miatt 2020-ról 2021-re halasztott tokiói olimpián Bicsák mellett Tóth Tamás képviselte a magyar színeket a férfiak között, és ő a 29. helyen végzett, míg a nőknél Kovács Zsófia helyezetlenül zárt. Vegyesváltóban ugyanakkor a magyar együttes jó versenyt futott és 11. lett.

Egy viszonylag új sportág hatalmas sikere volt, amikor 2000-ben, Sydney-ben először került olimpiai programba a triatlon. Akkor félmillióan kísérték figyelemmel az utcákon a versenyt. Az úszás, a kerékpározás és az atlétika keveréke ez az igen kimerítő sport.

TRIATLONBAN ÚGYNEVEZETT OLIMPIAI TÁVOT TELJESÍTENEK A VERSENYZŐK, A FÉRFIAK ÉS A NŐK IS 1,5 KM-T ÚSZNAK NYÍLT VÍZEN, 40 KM-T BICIKLIZNEK ÉS 10 KM-T FUTNAK.

Összesen 110-en indulnak az olimpián, egyszerre rajtolnak a versenyzők, amint teljesítették az úszást, gyorsan átveszik a biciklis felszerelést és indulnak a 40 kilométeres távra, majd annak a végén átveszik a cipőt, leveszik a sisakot és futnak 10 kilométert. Azé az aranyérem, aki először ér célba. A versenyen általában két órán belül (sőt a legjobbak 1 óra 50 perc alatt) tudják teljesíteni a távot, és igencsak ritka, hogy ne legyen izgalmas a vége, az első és a második között csak néhány másodperc szokott dönteni.

Magyar versenyzők közül hárman szereztek kvótát, Kuttor-Bragmayer Zsanett, Bicsák Bence és Lehmann Csongor sikereiért szoríthatunk.

(Index/MTI)

Triatlon Párizsban

• Összlétszám: 110 fő, 55-55 férfi és nő
  • Versenyszámok: férfi és női egyéni, vegyes váltó
  • Indítható versenyzők egy országból: nemenként maximum 3
  • Lebonyolítási rend: a férfiak és a nők számára is 1,5 km úszásból, 40 km kerékpározásból és 10 km futásból álló mezőnyversenyt rendeznek. A vegyes váltóknál női-férfi-női-férfi versenyző sorrendben teljesítik a tagok a fejenkénti 300 méter úszást, 8 km kerékpározást és 2 km futást.
  • Helyszín: III. Sándor híd és környéke (Párizs)
  • Időpont: férfiak - július 30., nők - július 31., vegyes váltó - augusztus 5.