További Boksz cikkek
- Tyson Fury az első sportoló, aki őszintén bevallja, miért pofoztatja magát
- Sorsfordító döntés előtt a magyar ökölvívás, az életben maradás a tét
- Kokó egy hónap alatt felkavarta a magyar boksz áporodott pocsolyáját
- Kettős csapás: Mike Tysont eltiltották a boksztól, plusz még be is perelték másfél millió dollárra
- Népharag zúdult Helifre, petícióban támadják a vitatott nemű bokszolót
A kezdetek: Focista vagy bokszoló?
Papp László |
"Édes fiam, ha pofon kell, csak szólj, adok én neked minden este lefekvés előtt!"
Óvta őt édesanyja, aki jobban örült volna, ha nem bokszol, inkább focizik a fia. Ám ekkor már nem lehetett őt a ringek közeléből eltántorítani.
Érdekesség, hogy előbb láthatták őt külföldön öklözni, mint itthon. 1945. szeptember 13-án Bécsben az 1. menetben kiütötte az osztrák Böhmöt, majd október 6-án jött a hazai bemutatkozás, amikor a nézőtérről hívták fel, mert a csepeli Bicsáknak nem volt ellenfele. Az eredmény: kiütéses győzelem a 2. menetben a hatszoros bajnok ellen. A következő két évben azután sorra jöttek a győzelmek, de ekkor még egy-két vereség is becsúszott. Ezek közül valószínűleg a legfájóbb, az 1947-es dublini Eb. Ez volt az első világverseny, amelyen indult Papp László.
1948-1952. Négy veretlen év
1948-tól aztán eljött az ő ideje. Négy éven keresztül nem talált legyőzőre. Azokban az időben az számított jó ökölvívónak, aki kibírta ellene kiütés nélkül. Ebbe a sikerszériába tartozik két megnyert olimpia, két Európa-bajnoki cím és két főiskolai vb-győzelem. Közben még egy súlycsoportváltás is belefért, legyőzni itt sem tudták.
1953-ban aztán becsúszott egy vereség, de ez sem törte meg a lendületét, és a következő két évben, azokon a versenyeken, ahol indult, csak az ő kezét emelték magasba.
Harmadik olimpiája előtt (1956-ban) elszenvedte élete egyetlen kiütéses vereségét. A történelmi tettet a lengyel Pietrzykowski vitte véghez, Papp László még ma sem tudja hogyan. Valószínűleg a lengyel sem...
Melbourne a magyar forradalom leverése árnyékában zajlott, de ez sem tudta kizökkenteni a harmadik olimpiai bajnoki címére készülő magyar klasszist. A legyőzöttek között szerepel bizonyos Pietrzykowski is, aki már az első menetben a padlón volt... Innentől pedig már sima volt az út, az újabb aranyig. A harmadikig!
Amatőrként összesen 193 mérkőzésből 183-on győzött 2 döntetlen és 8 vereség mellett. Három olimpia, két Eb-, két főiskolai vb-, 6 magyar bajnokság kapcsolódik a nevéhez.
Profiként
Schmitt Pál adja át a díjat az évszázad egyik legjobb sportolójának |
Ha kissé késve is, de kárpótlást kapott a bokszvilágtól. 1990-ben megkapta a talán legjelentősebb profi bokszszervezet, a WBC "A világ legjobb amatőr és hivatásos középsúlyú ökölvívójának" járó övét. Papp László trénerként is nagyot alkotott. 1969 és 1992 között kisebb megszakításokkal a magyar amatőr ökölvívó-válogatott szövetségi kapitányaként megszámlálhatatlan ezüst és bronz mellett egy olimpiai, egy vb- és tíz Eb-aranyérem fémjelzi.
A mai, a Gundel étteremben tartandó vacsorán betegsége ellenére maga Papp László is tiszteletét teszi.
|