További EB 2008 cikkek
"Voltak olyan pillanatok, amikor az Európa-bajnokság egy hajszálon múlott" - vallotta be a társrendező Ausztria futballszövetségének elnöke, Friedrich Stickler egy interjúban. A 2008-as osztrák-svájci előkészületek gyenge pontjai is a stadionok voltak: a zürichi mellett a klagenfurti arénával akadtak a legnagyobb, már-már kudarcot okozó problémák.
Azért Klagenfurtban adódtak a gondok, mert Ausztriában itt épült egyedül kifejezetten az Eb-re helyszín, a többi városban csak kipofozták, vagy ideiglenesen bővítették a már meglévő pályákat.
A Wörtherseestadionnál azon tűnődünk, hogyan nézne ki, ha nem lettek volna gondok. Az autópályáról lehajtva messziről látszódik a látványos fémdoboz, mellette pedig a Wörthi-tó keleti partja, körben mindenhol hegyek. Klagenfurt délnyugati szélén, Waidmannsdorfabn járunk, és kis bolyongással jutunk el az alig egyéves pályához. A Bécsből érkező sztrádától két kilométerre van a pálya, a belvárost délről elkerülő út mellett.
Alapadatok
Név: Hypo Group Arena (Wörtherseestadion)Építve: 2007
Befogadóképesség: 32 ezer (Eb után: 12 ezer)
Hazai klub: SK Austria Kelag Kärnten, FC Kärnten
Tavaly szeptemberben, az Ausztria-Japán barátságos meccsel nyitották meg az azóta szponzornevet - Hypo Group Arena - kapott stadiont. Ezzel talán lezárult egy több éves, halasztásokkal, vádaskodásokkal, feljelentésekkel, zsarolásokkal és politikai játszmákkal tarkított kínos történet.
Az előzmények méltó betetőzése volt, hogy az avatómeccsre a tervezett 32 ezer helyett csak 25 ezren fértek be. A mérkőzés előtti napon még szorgosan szerelték a székeket, a gond nem a tempóval volt, hanem azzal, hogy a Kínából érkezett ülések közül hétezer nem ment át a minőségvizsgálaton. Ez viszont már későn derült ki, így kevesebben látták a gólnélküli meccset.
Pedig hat éve meghozták az első döntést a beruházásról. Volt, aki cinikusan megjegyezte, ha a stadionról szóló cikkeknek csak a címeit rendeznénk egymás alá, akkor is tizennyolc oldalas dokumentumot kapnánk.
A karintiai tartományi székhelyen 2001 szeptemberében határozták el, hogy az 1960 óta álló régi Wörtherseestadion helyére újat építenek, miután a svájci-osztrák pályázat egyik helyszínének kijelölték a várost. Az ovális, futópályával körülvett 11 ezer férőhelyes egykori stadion is politikai döntéssel került Waidmannsdorfba: a korábbi helyén vásárközpontot építettek.
Szerény eredmények, nagy eltűnések
48 évvel ezelőtt a helyi futballcsapatra, az Austria Klagenfurtra nagy hatással volt az új stadion. Az avatáskor még harmadosztályú volt, két évvel később azonban már az élvonalban játszhatott.Az Austria megszakításokkal 1989-ig volt bundesligás - a legjobb eredménye a kétszer elért ötödik hely volt -, utána gyorsan jött a hanyatlás, 1992-ben már a negyedosztályban játszott. Az újraélesztés 1997-ben következett: Karintia másik városa, Villach klubjával állt össze az Austria. Az új felállás FC Austria/VSV néven szerepelt, 1998-ban már a másodosztályban, majd 1999-ben FC Kärntenre keresztelték át.
Két évvel később története legnagyobb sikerét érte el: a bajnok Salzburgot verte a kupadöntőben, majd a szuperkupadöntőben is. A Kärnten feljutott az első osztályba és 2003-ban megint mindkét kupadöntőben szerepelhetett, de ott elbukott. A Bundesligában megint az ötödik volt a legjobb helyezése a 2004-es kiesésig.
Idén újra úgy tűnt, tovább zuhan a most már csak második számú klagenfurti csapat, mert az éppen elkerült másodosztályú kiesés mellett a licenckérelemmel is gondok akadtak.
A botrányos beruházás hátterében Karintia erős embere, a tartományi főnök Jörg Haider és a szociáldemokrata polgármester szembenállása húzódhat meg. A viták összefoglalói azt sugallják, a populista politikus Haider a Magyarországon is ismert Strabagnak, Harald Scheucher a Porr/Alpine Mayreder konzorciumnak szánta a beruházást.
Két év maszatolás után Haider javaslatait visszadobta a város, majd bejelentette, nincs pénze az Eb utánra tervezett visszabontásra. Eredetileg úgy állapodtak meg, hogy a központi kormányzat, a tartomány és a város harmadolja a költségeket - pedig a stadion Klagenfurt tulajdona -, végül Karintia vállalta át a székhelyre eső részt is.
2003-ban az európai futballszövetség (UEFA) szemlézője azt mondta, egy évvel korábban 3D-s szemüvegen keresztül láthatták a látványterveket és van remény arra, hogy a majdani 30 ezer néző nagy részének ne kelljen ilyen eszközt használnia. Ekkor 2004 őszére ígérték a munkálatok megkezdését.
A közbeszerzési eljárás is balhék sorozatát hozta: előbb helyi építészek támadták meg a kiírást, majd teljesen törvényellenesen a határozat előtt egy hetilap lehozta valamennyi pályázó terveit, végül a döntést támadták meg a vesztesek. A tervek megjelenése után több feljelentést is tettek, miközben Haider azzal vádolta meg a kormányt, hogy őt és még 31 embert, köztük magáncégek vezetőit lehallgatták.
Ekkor távozott a közbeszerzésről döntőbizottság egyik tagja, aki előbb vádakat fogalmazott meg Haider és a Strabag ellen, később meg visszavonta őket. A város vezetői már arról nyilatkoztak, hogy az UEFA elveheti a rendezés jogát Klagenfurttól, más helyszínek - Graz és Linz - pedig a beugrásra vártak.
Végül a Porr/Alpine építhette fel a stadiont, Haider azonban még 2005 elején is azzal fenyegetőzött, hogy ellehetetleníti a beruházást. Ugyanis ragaszkodott az egyébként logikusnak tűnő környezeti hatásvizsgálathoz, bár egyértelmű volt, az ehhez szükséges idő miatt a klagenfurti rendezés meghiúsulását jelentené az eljárás. A város végül úgy döntött, vizsgálatok nélkül épül fel az új Wörtherseestadion.
A további késedelmek elkerülése végett még 2005 decemberében megkezdték a régi stadion bontását. 2006 januárjában letették az alapkövet, áprilisban pedig megindulhatott az új építkezés. A történet hangulatába beleillett, hogy ekkora már nem volt első osztályú csapata a városnak, vagyis készült a harmincezres stadion - a másodosztályú FC Kärntennek.
Haidernek kellett egy csapat is
Mivel a stadion elkészültére már kiesett a Bundesligából a helyi csapat, Jörg Haider kerített egy újat bele. A tartományi főnök maga tárgyalt az évek óta első osztályú Pasching licencének hárommillió euróért (730 millió forint) való megvásárlásáról. Igaz, Haider addig a már említett FC Kärnten elnöke volt.A Pasching 2007 nyarán áttette székhelyét Karintiába és már új néven, SK Austria Kärntenként indult a Bundesligában. A Wörthi-tó partján ekkor még nem lehetett játszani, így a jogelőd pályáján kezdték az évet. Ami nagyon nehézre sikerült, a bentmaradást csak az utolsó előtti fordulóban sikerült biztosítani egy másik Eb-helyszín csapata, a Wacker Innsbruck előtt. A szezon végén a klublicenc is csak hajszál híján lett meg.
A klagenfurti foci átváltozásainak van egy magyar átélője is: a csatár Kabát Péter a Kärnten játékosa volt a kiesésig, majd Paschingban futballozott, onnan pedig a költözéssel tér vissza az Austriába.
Végül alig egy év alatt felépült az Eb egyik legszebb helyszíne. Ehhez a régi pályán kívül lebontottak egy lakóépületet, megmozgattak 60 ezer köbméter földet, beépítettek 9500 tonna acélt és 21 ezer köbméter betont. A politikai kötélhúzás végén a korábban tervezett 33,7 millió eurós (8,3 milliárd forint) költségvetés 66 millióra (16,2 milliárd) szökött fel. Igaz, nem csak egy stadion fog itt állni, hanem labdarúgó-akadémia bentlakásos iskolával, futballpályákkal, valamint kosárlabdapályák.
A korábbi sporttelepet idéző lakóház mellett jutunk el a leginkább ufóra emlékeztető építményhez. A helyiek is így nevezik a stadiont, a másik beceneve űrhajó lett. Az egyszerűnek tűnő, mégis látványos tető alatt három oldalon húzódik a könnyűszerkezetes felső lelátórész. Alattuk a stabil tribünök, az egyik hosszú oldal a főlelátó, ahol a sajtóhelyek és a VIP-páholy is helyet kapott. Ott nincsenek fenti üléssorok.
A másik hosszú lelátó teteje nem ívelt, a tetőszerkezet ellenben igen, és ez, illetve a különböző színű székekkel kialakított minta azt az illúziót kelti, mintha a tribünnek íve lenne. A felső mobil lelátók miatt az egész hely a pragmatikusan egyszerűnek tűnik, mégis meggyőző a látvány.
A Wörtherseestadion nagyon kompakt hely, a lelátókon mászkálva is igazi arénahangulata van. Majdnem olyan, mintha csarnokban lennénk, noha a tető bőven nem lóg a pálya fölé. Miközben le és föl járkálunk, elered az eső, amiből természetesen semmit nem érzékelünk a széksorok között.
Az éppen ázó gyepszőnyegen látszik, hogy nemrég tették le. Ez a történet szintén speciális, ugyanis alig egy éven belül három borítás lesz a pályán: az Austria füvön játszott, amit az Eb-re kicseréltek, ezt viszont felváltja majd a véglegesnek szánt műfű. Erre is elköltöttek Klagenfurtban néhány százezer eurót.
Eb-mérkőzések Klagenfurtban
Június 8.: Németország-LengyelországJúnius. 12.: Horvátország-Németország
Június 16.: Lengyelország-Horvátország
Az Eb-n két meccsüket is itt letudó németek azonban egyáltalán nincsenek elvarázsolva a pályától. „A mi stadionunk egy Klagenfing” – állt a Bild címében tavaly decemberben, amikor a sorsoláskor kiderült, Ballackék a horvátok és a lengyelek ellen is itt lépnek majd pályára. A bulvárlap szerint a 32 ezres a stadion túl kicsi és az UEFA szabályai szerint ezért jut csak hatezer jegy a német szövetségnek. A Bild megoldást is kínált: az osztrák határtól csak nyolcvan kilométerre van München, az Allianz Arenába több mint kétszer annyian férnek el.
Pedig jövőre húszezerrel még kevesebben fognak ide beférni, ami meg a helyieket húzta fel. „Ezt a stadiont nem is építették, hanem összeszerelték. Az Eb után nem is visszabontani kell, hanem szétszerelni és valahol máshol összecsavarozni” – jegyezte meg a Die Presse cikkírója.
A tervek szerint valami ilyesmi fog történni, a felső, mobil részeket legkésőbb 2009 elején leszerelik, és valahol máshol építik fel. A 66 millió eurós építkezés után még hétmillió eurót (1,7 milliárd forint) költenek arra, hogy csonkolják a stadiont. Az ufószerű tető marad a helyén, csak lesüllyesztik, arra a magasságra, amin most a főtribün teteje van. Az eltűnő szektorokat olyannyira ideiglenesnek szánták, hogy csupán bérlik arra az időre, amíg itt vannak.
„Ez politikai döntés volt” – mondta az építés vezetője a munkálatok közben. Most azonban elképzelhető, hogy újabb fordulatok és huzavonák következnek Klagenfurtban. A helyeik ugyanis nem szeretnék most már elbontatni a pluszlelátókat. Egy nem éppen reprezentatív, sms-ben végzett közvélemény-kutatáson a válaszolók 75 százaléka állt ki a megtartás mellett.
Nem kizárt, hogy a jövőben népszavazást is tartanak a stadionról, de előfordulhat, hogy a pozitív döntés is kevés lesz a mostani állapot megmaradásához. Az elmaradt környezeti hatásvizsgálatot ugyanis el kellene végezni. Erről a városháza egyik illetékese azt mondta, az is kiderülhet, hogy az egész stadiont le kell bontani. A vizsgálathoz ráadásul újra költöznie kellene az Austriának, addig nem játszhatnának itt.
Más probléma is akadhat, ugyanis az építési engedélyt is a visszabontás betervezésével együtt adták ki. Ha mindez rendben van, akkor meg a lelátók megvásárlására kellene eurómilliókat költeni.
A bolyongás végén betévedünk a főlelátó helyiségeibe, amik biztosan itt állnak majd jövőre is. Lifttel megyünk a másodikra, a VIP-szintre. Pazar, mint mindenhol, az üvegfalak mögül azonban alig érzékelni valamit a stadion hangulatából, de az étterem rész olyan, mint egy panorámakilátó. A pultok mögött sörcsapokat látunk, vagyis itt lehet alkoholt fogyasztani, a pórnép borította lelátókon viszont nem.
Pedig akadnak sokan: a bajnokság utolsó előtti mérkőzésén, a Ried ellen telt házat jelentő 28 ezer néző volt. A meccs tétje a kiesés elkerülése volt, ami össze is jött. A majdnem harmincezres telt ház a kliencvenezres városban pedig felért egy sikeres népszavazással.
A horvátok a tópartra költöznek
Klagenfurtban is sok látogatóval számolnak az Eb alatt, itt is több helyet jelöltek ki a szurkolóknak. A leglátványosabb talán a főtéren, a városháza előtti meccsnézés lesz, ahol hatezren szrukolhatnak majd.A vásárvárosban tízezer négyzetméteren, 22 ezren férnek majd el és egy 60 négyzetméteres kivetítőn is nézhetik a meccseket. A stadiontól nem messze, a tóparton is lesz majd egy 15 ezres tábor Ausztria egyik legnagyobb parkjában, az Europaparkban.
A németekkel ellentétben a horvátok nem picsognak a kevés jegy miatt: a válogatott szponzora, a Karlovacko a Wörthi-tó északi partján, a kedvelt üdülőhelyen, Pörtschachban ötvenezer drukkernek csinál helyet. Érthető, hiszen Zágráb mindössze bő 200 kilométerre van Klagenfurttól.