David Villa, Platini és a 7 mesterhármas
További EB 2008 cikkek
Michel Platini mellett két német, Dieter Müller (1976) és Klaus Allofs (1980), két holland, Marco van Basten (1988) és Patrick Kluivert (2000), valamint a portugál Sergio Conceicao (2000) büszkélkedhet mesterhármassal.
1976-ban, a második elődöntőben a németek találkoztak a jugoszlávokkal. Az 1974-es világbajnok csapatból Breitner, Overath és Gerd Müller önként mondta le a válogatottságot, Netzer összeveszett Beckenbauerrel, ezért került ki a csapatból. A jugoszlávok csapatában Dzsajics mellett olyan játékosok nőttek fel, mint Zungul és Popivoda. Két egészen különleges futball találkozott. A német erő és technika és a jugoszláv balett.
Alig több mint fél óra telt el, amikor a házigazdák a 70 ezres belgrádi publikum legnagyobb örömére már 2-0-ra vezettek. A második félidő 20. percében Flohe szépített, a fordulat pedig a 79. percben következett be. Ekkor állt be Wimmer helyére Dieter Müller. A Köln akkor 22 éves csatára első labdaéríntéséből a 82. percben fejjel egyenlített, majd a 115. percben Beer hátraadását is belőtte. A mesterhármast a 119. percben érte el Müller. Bonhof bombája kipattant a kapufáról, az ifjú klasszis pedig a kapuba pöckölt. Ez volt az Eb-történelem első triplája.
1980-ban a hollandok elleni csoportmérkőzésen Klaus Allofs 46 perc alatt ért el mesterhármast. Előbb Bernd Schuster kapufáról kipattanó lövését értékesítette, majd megint az ő átadását bombázta a kapuba. A harmadiknál is a Real Madrid jelenlegi trénere volt az egyik főszereplő, a Köln egykori karmestere az alapvonalig cselezte magát, beadását újra Allofs értékesítette.
1984-ben a franciák diadalmenetéből oroszlánrészt vállalt Michel Platini két mesterhármassal vette ki a részét. A nyitómeccsen győztes gólt lőtt a dánoknak, a második fordulóban a belgákat ütötte ki, az első nem klasszikus triplát jegyezve. A 4. percben szerezte az első gólt, majd Giresse és Luis Fernandez találatai után előbb a 74. percben 11-esből, majd egy perccel a lefújás előtt akcióból volt eredményes.
Platini remek formáját Jugoszlávia is megszenvedte. Milos Szesztics révén a 31. percben még a déliek vezettek, de jött Platini, és ezúttal klasszik mesterhármast ért el. 17 perc leforgása alatt háromszor mattolta a Hajduk akkori kapusát, Zoran Szimovicsot. A végén Dragan Sztojkovics szépített, de egyenlíteni már nem tudott Jugoszlávia.
1988-ban két csalódott csapat találkozott a 2. csoport második fordulójában. Az első körben az angolok az írektől kaptak ki, a hollandokat a szovjetek győzték le. Düsseldorfban az angolok kezdtek jobban, Lineker, majd Hoddle is kapufáig jutott. Marco van Basten a 44. percben egy megpattanó szabadrúgásból szerezte első gólját. A másodikban még két találatot ért el, de mivel közben Bryan Robson egyenlített, az ő mesterhármasa sem klasszikus.
Annál inkább a portugál Sergio Conceicao triplája 2000-ben. A csoportkör harmadik fordulójában az addig nyeretlen németek játszottak Portugáliával. Ha a németek nyernek, továbbjutnak, de nem nyertek, és erről az akkor a Lazióban futballozó középpályás tehetett, aki az első félidő 35. percében nyitotta góljai sorát, majd az 54. és a 71. percben is hozzátett egyet-egyet.
A másik triplázó a holland-belga közös rendezésű Eb-n a holland Patrick Kluivert volt, aki a negyeddöntőben a jugoszlávok elleni 6-1-es alázásból vette ki három találattal a részét. 30 perc alatt sikerült teljesítenie a triplát, de mivel közben Govedarica öngólt vétett, az ő három gólja sem számíthat klasszikus mesterhármasnak.
Ennek a sornak a hetedik tagja David Villa. A Valencia támadója az oroszok ellen futballozott ellenállhatatlanul. A játékot elnézve még többet lőhetett volna, ami abszolút rekord lett volna az Európa-bajnokságok történetében.
Elődöntőben csak Dieter Müller rúgott mesterhármast, döntőben még senki sem volt képes ilyen bravúrra.