Sparta Praha vs. Slavia Praha
„Derbi S” a neve, ha ez a két csapat egymással játszik. Ez először 1896-ban fordult elő! Elsősorban városi riválisok, de ha leegyszerűsítve bélyegezni kell, akkor a Sparta a proli (náci) és a Slavia az elit (zsidó) csapat. A Spartanak van egy hangos szkinhed-tábora és sokáig a gyári munkások csapatának számított. A Slaviát a 30-as években zsidó vállalkozók szponzorálták, a kommunisták megtörték és az értelmiségiek között inkább divat szeretni.
Sparta Praha
A kettő közül ez a menőbb csapat, a hajdani csehszlovák és kezdetben a cseh válogatott is leginkább erre a klubra épült és jóval több szurkolója van mint riválisának. A hasonló nevű ókori katonaállamról kapta a nevét, a kívánt küzdőszellemre utalva. Az első mezeket az alapítók 1906-ban az Arsenaltól vették, használtan. A kommunizmus alatt a Sparta volt a hatalomnak a kedvesebb, mert ez volt a fővárosi munkásosztály klubja.
Visszatérő probléma Csehországban, hogy a két csapat rangadóin a Sparta drukkerek lezsidózzák az ellenfelet. A „Jude Slavia” (zsidó Slavia) ütemes skandálása azért különösen érdekes, mert a „zsidó” szót németül szeretik üvölteni a Sparta drukkerek, holott van rá csehül is kifejezés. Tavaly ráadásul Pavel Horvath középpályás az ultrákat egy meccsen karlendítéssel köszöntötte, bár az érintett később cáfolta, hogy ez náci üdvözlés lett volna. (Horvath korábban a Slaviaban játszott, volt oka gesztust tenni a szurkolóknak.)
A Sparta szurkolók legendásan balhésak, a modern cseh focihuliganizmus története is azzal kezdődött, hogy 1985-ben szétvertek egy vonatot. Az esetről 1987-ben játékfilmet is készítettek, aminek főszereplője Daniel Landa, az Orlík nevű szkinhed-zenekar énekese volt. A Miért? című film ahelyett hogy önvizsgálatra késztette volna a cseheket, hirtelen nagyon népszerűvé tette a neonáci focidrukker-mozgalmat.
2004-ben egy Sparta-Slavia meccs előtt a Sparta edzője Slavia-címer alakúra vágott sült húst etetett játékosaival, hogy feltüzelje harci kedvüket. A következő évben a csapat kapitánya lefotóztatta magát, amint gumikesztyűben undorodva tart egy Slavia-zászlót.
A fő ultra-csoportok: Brigade Drapek z Lasicky, Ultras Sparta, Red Pirates Sparta, Frakce Rudy Uder.
Slavia Praha
A brit gyökerek itt is erősek: a csapat első profi edzője az 1905-ben szerződtetett skót Johny Madden volt. A két világháború között gazdag zsidó üzletemberek támogatták a csapatot, ezért a mai napig sokszor lezsidózzák őket. A kommunizmus alatt elvették a klub nevét, a legsötétebb sztálini időkben Dynamonak kellett nevezni.
A balos hagyományt azért is könnyű a klubra rásütni, mert egy ötágú vörös csillag is szerepel a címerében, bár a jelkép nem a munkásmozgalomra utal. Sőt, a piros-fehér klubszínek még a Monarchia idején terjedő cseh függetlenségi mozgalomból származnak. A Slavia kifejezetten a liberális és nemzeti érzelmű értelmiség csapata volt.
2006-ban nagy botrányt okozott, hogy egy győztes meccs után három játékos együtt üvöltözte a szurkolókkal, hogy „Halál a Spártára!”. Az egészet videóra vették és mutogatták a híradókban. A játékosokat végül súlyos pénzbüntetésre ítélték. A szlogen egyébként a jellemző válasz a Jude Slavia-ra.
A fő csoportok: Slavia Hooligans, Brigate 97, Slavia Youngsters, Tupla Toma Sojera, RWS