További Cikkek cikkek
Általában azok a legizgalmasabb, legfordulatosabb meccsek, ahol potyognak a gólok, az esélytelenebb csapat megszorongatja vagy meg is veri az esélyesebbet. Összeállításunkban is ezek vannak többségben, de van kétgólos, hatalmas botrányt kavaró találkozó is a felhozatalban. Az erős mezőnybe egyetlen döntő sem fért be. Egy meccs kivételével az összes találkozót a kieséses szakaszban játszották. A brazilok háromszor is szerepelnek, ebből kettőt meg is nyertek, két argentin-angol is van a legjobbak világbajnoki ütközetek között.
1954-ben, Svájcban az osztrákok a házigazdákkal játszottak. A meccsen 12 gól esett, ami gólrekord a világbajnokságok történetében. A svájciak négy perc alatt lőttek hármat, amire Ausztria ugyanennyi idő alatt ugyanennyivel válaszolt. A szünetben már 5:4 volt az állás, ami ugyancsak rekord. A végén az osztrákok bírták jobban, 7:5-re nyertek, náluk Wagner, a svájciaknál Hügi rúgott mesterhármast.
Az 1954-es elődöntőben az addig egyetlen vb-meccset sem vesztő, kétszeres világbajnok Uruguay a verhetetlennek tartott Aranycsapattal találkozott. Mindkét válogatott veretlenül jutott a négy közé, a dél-amerikaiak 2:0 után még tudtak egyenlíteni, de a hosszabbításban Kocsis kettőt is rúgott, 4:2-vel mi kerültünk a döntőbe.
Az észak-koreaiak 1966-ban már azzal hatalmas meglepetést okoztak, hogy a csoportban kiejtették az olaszokat. A portugálok elleni negyeddöntőben is szenzáció volt készülőben, ugyanis negyed órával a szünet előtt már 3:0-ra vezettek. A második félidőben aztán jött Eusebio, négyet lőtt, Portugália 5:3-mal ment tovább.
Minden idők legfordulatosabb meccsét az 1970-es Olaszország-NSZK elődöntő hozta. Az olaszok végig vezettek, de Schnellinger az utolsó percben egyenlített (1-1), jöhetett a hosszabbítás. A németek fordítottak, aztán az olaszok lőttek kettőt, de Müller második góljával megint döntetlen lett. Végül jött Rivera, erre már nem volt válasz, 4:3-ra az olaszok nyertek.
1982-ben a csoportban két teljesen más focit játszó, de az adott stílust mesteri szinten űző csapat találkozott. Az olasz - brazil meccs Paolo Rossi feltámadását hozta, aki aztán a világbajnok olasz válogatott és a torna legjobbja lett. A brazilok kétszer is egyenlítettek, de a mesterhármast szerző Rossival nem tudtak mit kezdeni, a vége 3:2.
Az 1982-es spanyol vb az NSZK-Franciaország elődöntő miatt is örökre emlékezetes. A rendes játékidő 1:1-et hozott, Schumacher, a németek kapusa érthetetlen módon kiállítás nélkül úszta meg Battiston kegyetlen letarolását. A hosszabbításban 3:1-re elhúztak a franciák, de a németek egyenlítettek. A tizenegyesekből szokás szerint a németek jöttek ki jobban, ők mehettek az olaszok elleni döntőbe.
Az angolok és az argentinok mindig is utálták egymást, a helyzet az 1986-os negyeddöntő után csak rosszabbodott: Maradona először kézzel ütött a kapuba egy beadást, majd négy perc múlva a fél angol csapatot megbolondítva az évszázad gólját lőtte (2:1).
1994-ben, a negyeddöntőben a hollandok nem adták magukat könnyen a braziloknak. A későbbi világbajnokok Bebeto és Romario góljaival 2:0-ra vezetett, de a hollandok gyorsan egyenlítettek. A végén mégis Brazília örült, jött Branco szabadrúgásgólja, mentek az elődöntőbe (3:2).
Az angolok az 1998-as francia vb nyolcaddöntőjében vághattak volna vissza Maradona '86-os kezezéséért, de nem sikerült nekik. Már az első félidőben négy gól esett, a 2:2-es eredmény megmaradt a hosszabbításra is, ahol Beckham egy teljesen felesleges szabálytalanság után kapott piros lapot. A tizenegyeseket az argentinok rúgták jobban, Angliában pedig Beckham lett a bűnbak.
A negyeddöntőben a sokkal esélyesebb brazilok a két Laudruppal felálló Dániával találkoztak, akik ugyancsak látványos támadójátékkal, veretlenül jutottak el odáig. Nem is ijedtek meg Ronaldoéktól, már a 2. percben vezettek. A brazilok gyorsan fordítottak, de Brian Laudrup megint egyenlített. Rivaldo második góljára már nem volt válasz, a vége 3:2 lett.