További Cikkek cikkek
Négy meccs után is hibátlan maradt a csoportkört száz százalékos teljesítménnyel záró Hollandia, ha nyögvenyelősen is, de kiütötték Szlovákiát. A nyolcaddöntő másik hétfői meccsén Brazília simán legyőzte az ellenállásra csak félóráig képest Chilét. Így az argentin-német után a másik ágon is összejött az a negyeddöntős párosítás (Hollandia-Brazília), amit előrehozott döntőként szoktak emlegetni a szakzsargonban.
A délutáni meccset a hollandok a vártnál nehezebben nyerték. Nem a szlovákok, hanem inkább maguk miatt. Az ellenfelüknek Vittek kivételével nem volt ugyanis olyan emberük, aki komoly veszélyt jelentett volna a holland kapura, olyanja viszont volt, aki a sajátjára igen: egyfelől Skrtel hátvéd, aki egy saját térfélen elvégzendő holland szabadrúgás előtt leállt vitatkozni a bíróval, így a hollandok belőhették a helyére a labdát, másfelől Mucha kapus, aki kapuját elhagyva megpróbált Skrtel helyett középső védőt játszani, de sikertelenül.
Nos, ebből a kidolgozottnak aligha mondható akcióból jött össze a hollandok második gólja a 84. percben. A szlovákok valószínűleg a 93. percben bánták meg igazán ezt a hibát, akkor ugyanis Vittek 11-esből szépített – az más kérdés, hogy mennyire volt jogos ez a büntető, a visszajátszásásból nemigen tűnt annak –, és a gól után nyomban le is fújta a bíró a meccset. Szóval, ha a Skrtel-Mucha páros nem ügyeskedik hátul, vagy Vittek összeszedettebb elől – hiszen több szép helyzete is volt –, a szlovákok kiharcolták volna a hosszabbítást a sérüléséből visszatért Robben gólján (azzal volt 1-0) tényleg szinte semmi maradandót nem nyújtó hollandok ellen (abba most jobb bele sem gondolni, hgy ez a holland csapat felkészülési meccsen egy hatost nyomott nekünk). (Hollandia-Szlovákia 2-1)
Nagy dolgot a brazilok sem csináltak az esti meccsen, de simán legyőzték a chileiket, akik néha szépen, összességében igen harcosan, de lényegében veszélytelenül játszottak, csak harminc percig tudták megnehezíti a brazilok dolgát.
Az első gólt még egy szöglet utáni fejesből szerezték a brazilok, a második és különösen a harmadik azonban már, ahogy mondani szokás, szemre is tetszetős gól volt. Luis Fabiano három perccel Juan fejesgólja után növelte kettőre a brazilok előnyét - a csatár három gólnál jár a vébén -, majd az 59. percben Ramires ügyeskedte magát végig a chileieken, és adott szinte kihagyhatatlan gólpasszt Robinhónak.(Brazília-Chile 3-0)
A maiakkal együtt hat meccs lement a nyolc nyolcaddöntőből (kedden a Paraguay-Japán és a spanyol-portugál meccsekkel kialakul a negyeddöntő mezőnye), mindegyiken volt legalább három gól. Mindegyiken a jobban játszó, és általában az esélyesebbnek gondolt csapat nyert. Ebből a szempontból tehát a foci világában él és virul az igazság.
Azonban a vasárnapi meccsek utóélete azt mutatja, hogy ez nem mindenhol van így a világ élfocijának nagy és vidám világában. Mint emlékezetes – és vélhetően sokáig az is marad még –, vasárnap előbb Lampard érvényes gólját nem adták meg 2-1-es német vezetésnél a német-angolon, majd megadták Tevez lesgólját az argentin-mexikói mecsen, 0-0-s állásnál. Ráadásul utóbbit úgy, hogy a stadionban is megismételték a jelenetet, így mindenki, Rosetti bíró is láthatta, hogy les előzte meg a gólt, mégsem vonta vissza a döntését.
És jól is tette – legalábbis a FIFA hétfői döntése szerint. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség ugyanis, mintha a magyar belpolitikában szocializálódtak volna a vezetői, a lehető legelképesztőbb baromsággal reagált a vasárnapi bírói tévedésekre.
Egyfelől ugyanis, miközben egy világ követeli szinte egyhangúan, hogy vezessék be legalább az ilyen nyilvánvalóan hülye döntéseknek az elkerülésére a videóbírót, a FIFA épp mostanában állította le a videóbírók bevezetésével kapcsolatos fejlesztéseket. Minden újítást elutasítottak, mondván: maradjon a futball emberközeli, még ha ebben benne van a hibázás is. Mi több, azt közölték, hogy Rosetti meccsén nem a bíró döntés volt a hiba, hanem a visszajátszás.
Másfelől a labdarúgó szövetség egyszerűen nem kommunikálta a két vitatott helyzetet, közleményük szerint "a játékvezetők mérkőzés alatti döntéseivel kapcsolatban a FIFA nem tesz semmilyen megjegyzést". Sőt, a két durva bírói baki nem is létezik – legalábbis a FIFA honlapján. A szájton sem a videóösszeállításban, sem a szöveges tudósításban nem szerepelnek az inkriminált meccsrészletek, a kommenteket pedig moderálják.