Kassaiék karanténban várják az Eb-t
További Cikkek cikkek
„Mi vagyunk az Eb tizenhetedik csapata, ennek az iparágnak a részesei vagyunk, hogy jól teljesítsünk, mindenkinek alapvető érdeke" - mondta az Eb-re elutazás előtt Ring György asszisztens.
Tizenkét játékvezetői ötösből áll az az elitcsapat, amely az Európa-bajnokságon vezeti a meccseket. A 2008-as olimpiai döntő, a 2010-es vb-elődöntő, illetve a 2011-es BL-döntő után Kassai Viktor és csapata természetesen kihagyhatatlan ebből a keretből.
Kassai a legutóbbi Eb-n ott volt ugyan, de csak negyedik játékvezetőként számított rá az UEFA. A mostani tizenkettőből csak az angol Webb vezetett 2008-ban, két éve megkapta a vb-döntőt, igaz, elkövetett hibái miatt szívesen elfelejtené.
A magyar játékvezetői csapat most nyilván talán kicsit csalódott is lenne, ha két csoportmeccs után az egyenes kieséses szakasz hét meccséből egy sem jutna neki. A huszonnégy csoportmeccset valószínűleg igazságosan elosztják, de csak néhány nappal korábban derül ki, melyik bíró melyik meccset kapja. A magyaroké a vasárnap délutáni spanyol-olasz.
„Voltak hibáink a szezonban, ezt kár lenne szépíteni, de az Európa-bajnokságon ez már nem számít" - ismerte el Kassai. Az Eb-n ugyanis csak az ottani teljesítmény a mérvadó, és a már említett két jó meccsel, magabiztos teljesítménnyel nagyon sokáig lehet eljutni.
„Egy játékvezetőnek rá kell éreznie a mérkőzés hangulatára, miközben a szabályokat valamennyi játékossal be kell tartatnia. Nekünk nem szabad alkalmazkodnunk senkihez, a szabályokat kell alkalmaznunk" - mondta arra a kérdésre, van-e esetleg olyan csapat, amelynek mindenképpen vezetni szeretne meccsét. Elsőként az olasz-spanyolt kapta, vasárnap mutatkozik be.
Kassai és az évszámok
A 36 éves Kassai édesapját követve lett játékvezető. 1990-ben vezette első meccsét, a Szárliget-Óbarok összecsapást. 1999 márciusában mutatkozott be a hazai élvonalban, 2003-tól FIFA-bíró, 2011-ben az IFFHS szerint a világ legjobb játékvezetője, abban az évben kapta meg a BL-döntőt is. Idén Bayern-Real BL-elődöntőt vezetett, az Eb-döntő egyik esélyeseként tartják számon.
Óhaja csupán annyi volt, hogy minél kevesebbet hibázzanak, mert nagy tétre menő, komoly meccsek lesznek.
Valamennyi játékvezető már hétfőn megérkezett Varsóba, ahol egy szálloda 19. és a 25. emeletét bérelte ki nekik az UEFA. Ezek a szintek lezártak, csak egy kóddal lehet bejutni, meglátogatni tehát nem lehet őket, csak edzésekre hagyhatják el a hotelt.
Két hetet biztosan itt fognak eltölteni. Aki Varsóban kap meccset, hat kilométert utazik, aki viszont az ukrajnai Harkivba megy, csak átszállással tud repülni. Minden más helyszín elérhető egy repülőúttal is.
Egyelőre nem jött semmilyen előzetes információ, milyen lesz a bírói felfogás, az előző tornával szemben mit kell szigorúbban büntetni , mire kell jobban figyelni.
Meccsmentes napok
Egy átlagos napjuk így néz ki: délelőtti edzés, majd az előző napi meccsek értékelése, esténként pedig a mérkőzések közös megtekintése. Mindenkinek ott kell lennie, aki épp a főhadiszálláson van, vagyis éppen nincs úton, vagy éppen nem vezet meccset aznap. Két bírói csapat mindig úton lesz, mert egy nappal korábban meg kell jelenniük a meccshelyszínen.
A játékvezetők egymás közt megbeszélhetik, mire kell felkészülni a csapatoknál, információkat cserélhetnek. (Nyilatkozniuk hétfő óta nem szabad, természetesen korábban beszéltünk az érintettekkel.)
A bírói öltözőben, folyosón nem lesz televízió, amin a játékvezetők esetleg már a szünetben vissza tudnák nézni a jeleneteket.
„Van, aki igényli ezt, van, aki nem. Egyes kollégáknak megnyugtató lehet visszanézni a kritikus szituációkat, engem például biztosan nem befolyásolna a folytatásban, hogy korábban jól vagy helytelenül ítéltem meg egy helyzetet" – mondta Ring György, asszisztens.
A BL-döntőn sem volt tévé, amelyiken vissza tudták volna nézni a kétes helyzeteket, igaz, nem is volt szükségük rá.
Szerinte nincs annál fontosabb, hogy mindenki jó teljesítményt nyújtson, mert a szurkolók közül kevesen emlékeznek név szerint arra, ki hibázott, csak a meccset befolyásoló bírói hiba marad meg az emberekben.
Ki nem vette észre Lampard gólját ?
Hogy mennyire igazak Ring szavai, elsőre senki sem vágta rá a szerkesztőségben, hogy két éve Lampard gólját ki nem vette észre. Repkedtek a nevek, elsősorban az olasz Rosettié, de a helyes megoldás az uruguayi Larrionda.
Blatter FIFA-elnök azt mondta amúgy Lampard gólja után, belehalna, ha még egy ilyen esne. Az eltelt két év sem volt elég viszont arra, hogy akár csak egy átmeneti rendszert használjanak a nagyon kétes, meccset befolyásoló helyzeteknél. Pedig érdemes lett volna megfontolni Puhl Sándor javaslatát, hogy az UEFA-ellenőr szóljon a játékvezető fülére, ha az súlyosan elnézett valamit.
A legjobb tizenkettő
Howard Webb (angol), Wolfgang Stark (német), Stephane Lannoy (francia), Nicola Rizzoli (olasz), Björn Kuipers (holland), Pedro Proenca (portugál), Craig Thomson (skót), Damir Skomina (szlovén), Carlos Velasco Carballo (spanyol), Jonas Eriksson (svéd), Cuneyt Cakir (török) és Kassai Viktor (magyar).