Belgium feltámadt haló poraiból
További Cikkek cikkek
Belgium az algériaiak váratlanul nehéz legyűrésével (2-1), az oroszok pedig egy Dél-Korea ellen kikínlódott döntetlennel (1-1) kezdték a világbajnokságot. A kezdő sípszó elhangzásakor a csoport valamennyi tagjának volt még esélye a továbbjutásra, ez nem változott a meccs lefújásakor sem.
A belga válogatott az előző meccshez képest három helyen változott: Vertonghen helyett Vermaelen, Dembélé helyett Fellaini, Chadli helyett Mertens lépett pályára. Az más kédés, hogy Vertonghennek már a 31. percben be kellett állnia, mert Vermaelen megsérült.
Az oroszoknál Zsirkov és Escsenko került ki a kezdőcsapatból, helyettük Kanunyikov és Kozlov kezdett.
Az első félidőben a belgák kezdtek ugyan jobban, de még mindig nem lehetett érezni rajtuk, hogy mitől is lennének ők a világbajnokság titkos esélyesei. Az orosz válogatotton meg azt nem lehetett látni, hogyan lesznek igazán pengék a 2018-as, hazai rendezésű vébére, habár Fabio Capello már két éve együtt dolgozik a kerettel. Kérdés, azok lesznek-e topligás játékosok nélkül? Az orosz keret valamennyi tagja az orosz bajnokságban játszik.
A nápolyi Mertens beállítása jó ötletnek bizonyult, több ígéretes passza és lövése is volt. Jellemző, hogy róla kapott sárga lapot Glusakov. És hogy a másik végletről is essen szó: az Evertonban brillírozó Lukaku viszont, akárcsak Algéria ellen, nem igazolta jó hírét.
Statisztika
- Labdabirtoklás: 53-47
- Kapuralövés: 11-13
- Szöglet: 5-8
- Les: 7-0
- Szabálytalanság: 13-9
- Sárgalap: 2-1
- Passz: 440-440
A félidő végére az oroszok el-eljutottak a belga kapuig, sőt, a félidő végére kis híján a vezetést is megszerezték: Kokorin mellől lemaradtak a védők, miközben Glusakov a fejére varázsolta a labdát, de hiába: fejése mellé szállt.
2. félidő
A második félidő elején az oroszok támadtak többet, amúgy álmos játszadozással teltek a percek, mintha azt gondolnák a csapatok: az utolsó fordulóban majd legyőzik Dél-Koreát, illetve Algériát, és kéz a kézben mennek tovább a vébé legjobb tizenhat csapata közé.
A kiábrándító Lukaku helyett, csakúgy mint Algéria ellen, Origi állt be, nem mintha a Lille csatárának kicsit is több esélye lett volna a gólszerzésre – írhattuk volna a meccs utolsó percéig. Addig pedig maradt a dohogás: a belgák, ekkor úgy tűnt, a félidő közepére mintha elfáradtak volna a 24 fokos melegben, egyre inkább az oroszok kerültek fölénybe, de ezt nem mindent elsöprőnek kell gondolni, csak éppen ők puskáztak el több apró helyzetet.
A 74. percben úgy tűnt, hogy a belgák még a maradék esélyüket is ellövik azzal, hogy az első félidőben kifejezetten veszélyes Mertens helyett Mirallas lépett pályára – de nem véletlenül nem mi vagyunk, hanem Marc Wilmots a belga szövetségi kapitány. Ekkor már egyértelmű volt az orosz fölény: kapura lövésben 11-6, szögletekben 7-2, szabadrúgásokban 16-8.
A félidő végén Jescsenko lőtte el kicsivel a belgák kapuja előtt a labdát. Ez volt a jel, a belgák feltámadtak haló poraikból. Egy kezezés utáni szabadrúgást Mirallas lőtte a jobb kapufa külső részére, majd Hazard egy szóló végén alig lőtt mellé, végül pedig, alig két perccel a vége előtt, a cselgép Hazard passzát Origi vágta a kapuba.
A meccs embere: Eden Hazard
A hatpontos Belgium ezzel továbbjutott, az egypontos Oroszország pedig a kiesés szélére sodródott. Ki tudja? Lehet, hogy egy sokra hivatott csapatnak ilyen kínlódós meccsekkel, nem pedig négy-ötgólos győzelmekkel kell kezdeni egy vébét.
Az utolsó fordulóban Belgium Dél-Korea, Oroszország a nullapontos Algéria ellen játszik.
Belgium–Oroszország 1-0 (0-0)
Rio de Janeiro, Maracana, 79 ezer néző. Vezette: Felix Brych (német)
Sárga lap: Witsel (54. perc), Alderweireld (74. perc), illetve Glusakov (38. perc)
Gólszerző: Origi (88. perc)
Belgium: Courtois – Alderweireld, Kompany, van Buyten, Vermaelen (Vertonghen) – Witsel, Fellaini – de Bruyne, Mertens (Mirallas), Hazard – Lukaku (Origi)
Oroszország: Akinfejev – Kozlov (Jescsenko), Berezuckij, Ignasevics, Kombarov – Glusakov, Fajzulin – Szamedov (Kerzsakov), Satov (Dzagojev), Kanunnyikov – Kokorin.