Kapusok
Hátvédek
Középpályások
Csatárok
Index power-ranking helyezés: 3.
- A keret értéke: 851 millió euró
(Erősorrendünket itt olvashatja!)
Németország történelme az Európa-bajnokságon:
- FIFA-világranglista: 16. hely
- Eddigi Európa-bajnoki szereplés: 13
- Legjobb szereplés: győztes (1972*, 1980*, 1996)
*: Német Szövetségi Köztársaságként
Kulcsjátékosok: Neuer, Rüdiger, Kimmich, Kroos, Musiala, Wirtz, Havertz
A közelmúltban újabb útkeresés indult el a német válogatottnál, a frissen érkezett szövetségi kapitány, Julian Nagelsmann a 2023 őszén lejátszott négy mérkőzésének mindegyikén új hadrendben küldte pályára a csapatát, német szakírók szerint pedig a 360 perc alatt összesen 24 (!) különböző sémát lehetett felfedezni. Csak érdekességként, egy átlagos klubcsapatnál egy szezon alatt van ennyi... A kísérletező kedv ékes példája, hogy a törökök ellen (2–3) például bal oldali védőt, később szárnyvédőt játszatott Kai Havertzcel, aki az Eb-n várhatóan már a kezdő csatár lesz. De nemegyszer bukkant fel a pályán érdekes pozícióban az eredendően szélső vagy karmester – a keretből végül kihagyott – Julian Brandt, a Bayernben többnyire vonalszélsőként kihasznált Leroy Sané. Illetve volt, hogy épp az a Joshua Kimmich játszott tízest, aki tinédzserként jobb oldali védőként, amolyan Philipp Lahm-utódként robbant be a bajoroknál és a német válogatottban is – és az idei kontinensviadalon vélhetően ismét az is lesz majd, miután Löwvel és Flickkel ellentétben Nagelsmann végre már meggyőzte arról, hogy ott lehet a leghasznosabb tagja a csapatnak.
Mostanra nagyjából megszokottá vált, hogy a németek négyvédős hadrendben kezdik a meccseiket, a középpályán pedig két védekezőbb és két támadóbb típusú játékos kap szerepet egy center és egy visszavontabb támadó mögött.
Az érdekesség igazából az, hogy ez a 4–2–3–1-es alapszerkezetet idéző felállás pillanatok alatt módosul 4–2–2–2-re. Utóbbi a kilencvenes években indult német presszingiskola egyik alapvető formációja: óriási előnye, hogy a vonalak közt kisebb a távolság, ráadásul az ellenfélhez képest mindig vannak a köztes zónákban megjátszható játékosok. A hátránya a csapat szélessége, ugyanis az oldalvonalak menti területek feladásával jár – kivéve, ha a két szélső védő az átlagnál jóval többet kockáztatva lép be a támadásépítésbe, illetve jön a felezővonalon is túlra a labdás fázisoknál. Ezzel azonban a kontraveszély, így pedig a védelem sebezhetősége nő. A többi között ennek az alapfelállásnak a sikertelen adaptálásába bukott bele anno Ralf Rangnick a Manchester Unitednél. Szóval taktika igen kényes a csapaton belüli egyensúlyra és fegyelmezettségre.
Utóbbi kettő megtartásában jelent Nagelsmann számára óriási segítséget, hogy Toni Kroost is meg tudta győzni a válogatottba való visszatérésről. A 34 esztendős, a profi labdarúgástól a hazai rendezésű Eb-jén búcsúzó exmadridi amellett, hogy zseniális mélységi indításokra képes, tökéletes fazon- és ritmusszabász. Jelentőségét jól mutatja, hogy az idei négy lejátszott felkészülési mérkőzéséből azt a hármat tudta megnyerni a német válogatott, amelyen bevethető volt.
A várható kezdőcsapat: NEUER – KIMMICH, RÜDIGER, TAH, RAUM – KROOS, ANDRICH – MUSIALA, GÜNDOGAN, WIRTZ – HAVERTZ
Szövetségi kapitány: Julian Nagelsmann
Míg a csapatuk az egyik legöregebb – 28,4-re jön ki az átlaguk, e téren a skótok az egyetlenek, akik verik a németeket –, a szövetségi kapitányuk a legfiatalabb lesz az Eb-történelemben. Julian Nagelsmann a nyitómeccs idején 36 éves és 327 napos lesz, ezzel pedig megdönti Srecko Katanec szlovén kispadon felállított, 2000 óta élő rekordját. A tréner viszonya játékosaival – épp a viszonylag kis korkülönbség miatt – rendhagyó, bár következetes szakvezető hírében áll, inkább amolyan idősebb testvér, mint apafigura a német leírások szerint.
A Hoffenheimnél villámléptekben mászta meg az edzői ranglétrát, s lett 2016-ra az első csapat vezetőedzője a Bundesligában – mindössze 29 esztendősen. Noha taktikai felfogásuk merőben eltérő, pragmatikus gondolkodásuk, valamint sokak számára megosztó, néha pökhendi kommunikációs stílusuk kellő alapot adott ahhoz, hogy játékosai „bébi Mourinhóként” kezdjék emlegetni a Bajnokok Ligája-győztes portugál menedzser után. A német labdarúgás korábbi klasszisa, Mehmet Scholl kevésbé hízelgő becenevet talált neki, ugyanebben az időszakban nemes egyszerűséggel „laptoptrénerként” hivatkozva rá.
Az idő azonban – még ha nem is épp a Bayern padján neki jutott bő másfél év – igazolta Nagelsmann alaposságát. Sokszor extravagánsnak tűnő, a Hoffenheimnél és a Leipzignél is alkalmazott háromvédős, intenzív, de labdaorientált taktikáit, valamint a statisztikai elemzésekkel való szoros kapcsolatát. Filozófiája alappillére az adaptáció, az ellenfelekhez való alkalmazkodás. S épp ez a fajta elhivatottsága tette kiváló jelöltté a másfél évtizedig tartó Joachim Löw-éra utáni útkeresésben komoly identitásválságba süppedő válogatott kispadjára is.
A legutóbbi öt eredmény:
2023. november 21. - Ausztria–Németország 2–0 (felkészülési mérkőzés)
2024. március 23. - Franciaország–Németország 0–2 (felkészülési mérkőzés)
2024. március 26. - Németország–Hollandia 2–1 (felkészülési mérkőzés)
2024. június 3. - Németország–Ukrajna 0–0 (felkészülési mérkőzés)
2024. június 7. - Németország–Görögország 2–1 (felkészülési mérkőzés)