Egyenes kiesés

Ghána Ghána

Vissza a csapatokhoz

Kapusok

1 Lawrence Ati-Zigi
12 Joseph Anang
16 Benjamin Asare

Hátvédek

2 Alidu Seidu
4 Jonas Adjetey
6 Abdul Mumin
14 Gideon Mensah
17 Abdul Rahman Baba
18 Jerome Opoku
21 Kojo Peprah Oppong
23 Derrick Luckassen
26 Marvin Senaya

Középpályások

3 Caleb Yirenkyi
5 Thomas Partey
8 Kwasi Sibo
11 Antoine Semenyo
15 Elisha Owusu
20 Augustine Boakye

Csatárok

7 Abdul Fatawu
9 Jordan Ayew
10 Brandon Thomas-Asante
13 Christopher Bonsu Baah
19 Inaki Williams
22 Kamaldeen Sulemana
24 Ernest Nuamah
25 Prince Kwabena Adu

FIFA-világranglista: 73. 

Keretérték: 230,9 millió euró

Vb-szereplések száma: 5

Legjobb eredmény: negyeddöntő (2010)

Ghána selejtezőcsoportját nyolc győzelemmel, egy-egy döntetlennel és vereséggel nyerte meg magabiztosan, hat ponttal előzte meg Madagaszkárt.

Ghána először 2006-ban vett részt a világbajnokságon, és azóta csak a 2018-as, oroszországi tornáról hiányzott. Legjobb és legemlékezetesebb vb-szereplése a 2010-es, amikor Ausztrália és Szerbia előtt továbbjutott a csoportból, a nyolcaddöntőben hosszabbítás után 2–1-re legyőzte az USA-t, majd jött a felejthetetlen Uruguay elleni negyeddöntő. A 120. percben 1–1-re állt a mérkőzés, amikor ghánai szabadrúgást követően Dominic Adiyah fejesét Luis Suarez kézzel kiütötte a gólvonalról. Az uruguayit természetesen kiállították, azonban a büntetőt Asamoah Gyan a felső lécre lőtte, a tizenegyespárbajt pedig a dél-amerikaiak nyerték, így búcsúztak a vb-ről a fekete csillagok.  

Kulcsjátékosok: Semenyo, Fatawu, Partey

Ghána megkérdőjelezhetetlenül legjobb játékosa Antoine Semenyo, aki januárban a Bournemouth csapatából igazolt a Manchester Citybe. Egyelőre remek vételnek bizonyul, a City sokat köszönhet a jobbszélsőnek, többek között az FA-kupa döntőt is az ő góljával nyerte meg a csapat. Abdul Fatawu a Leicester Cityvel az idény végén kiesett az angol harmadosztályba. A 22 esztendős jobbszélső kilenc gólig és nyolc gólpasszig jutott a szezonban. Thomas Partey a középpálya ura. Öt évet játszott az Atlético Madrid, majd öt évet az Arsenal színeiben, a legutóbbi szezont pedig a Villarealban töltötte. 

Szövetségi kapitány: Carlos Queiroz

Általában nem jelent jó, ha két hónappal a világbajnokság előtt meneszteni kell a szövetségi kapitányt. Márpedig a ghánai szövetség ezt tette Otto Addóval, aki hiába juttatta ki a válogatottat a vb-re, hiába nyert meg egy döntetlentől eltekintve minden tétmeccset 2025-ben, a márciusi, Ausztria és Németország elleni felkészülési meccseken elszenvedett vereségek nem fértek bele a pohárba. Helyére a mozambiki születésű Carlos Queiroz ült le. A 73 éves mester a 2010-es vb-n Portugália, az azt követő három világbajnokságon pedig Irán nemzeti tizenegyét irányította. A sorozata idén Ghánával folytatódik.

Mérkőzések 2026-ban:

március 27: Ausztria – Ghána 5–1 (felkészülési mérkőzés)

március 31: Németország – Ghána 2–1 (felkészülési mérkőzés)

május 23: Mexikó – Ghána 2–0 (felkészülési mérkőzés)

június 2: Wales – Ghána 1-1 (felkészülési mérkőzés)