Kalmar FF, a svéd liftezőbajnok
A Bajnokok Ligája első selejtezőkörében a magyar bajnok Debrecen ellenfele a svéd Kalmar FF lesz. A története első bajnoki címét 2008-ban megszerző Kalmar Fotbollsföreninget 1910. február 10-én alapították, a következő két évben azonban még nem szerepelhetett a bajnokságban, mert akkori nevét (IF Göta) már két csapat is használta. 1912-ben IF Gothia néven indult először, de em sokáig maradt az akkori formájában: 1918-ban egy városi konferencián úgy találták, a 35 ezres kisvárosnak túl sok a négy futballcsapat, összevonások mellett döntöttek. A hangzatos nevű Kalmar Idrotts Sällskap mellett ekkor jött létre a városi rivális Kalmar AIK is, előbbi végül 1927-ben kezdte használni mai nevét, a Kalmar FF-et.
Kalmar Fotbollsförening
Stadion: Fredriksskans (10,000)
Vezetőedző: Nanne Bergstrand
Eredményei:
1 x bajnok (2008)
3 x kupagyőztes (1981, 1987, 2007)
1 x Szuperkupa-győztes (2009)
A Svédország délkeleti részén, a Balti-tenger partján található Kalmar fontos kereskedelmi és még fontosabb vallási központ volt, több fontos történelmi esemény is köthető a városhoz, de az itteni labdarúgás kevés nyomot hagyott a futballtörténelemben. Az alsóbb ligákban eltöltött kezdetek után a Kalmar FF 1949-ben jutott fel először az első osztályba, és a következő 15 évet liftezéssel töltötte: hol lecsúszott egészen a harmadosztályig, hol két teljes évig az első ligában játszhatott. Ebben az időszakban több 56-os magyar menekült is volt a csapatban, és néhány svéd klasszis is megfordult ott. 1976-ban elsősorban nekik köszönhetően robbantott a csapat, amikor bronzérmet szerzett az Allsvenskan ligában. Ennek köszönhetően elindulhatott az UEFA-kupában, de nem jutott messzire: az első fordulóban a Ferencváros állította meg (2-0, 2-2).
1981 keserédes évnek bizonyult: a csapat megnyerte története első jelentős trófeáját, a Svéd Kupát, de ugyanebben az évben kiesett az első osztályból. A következő évben visszajutott, 85-ben már egészen a 2. helyig vitte, ekkor a Kalmar adta a svéd bajnokság gólkirályát is, Peter Karlsson személyében. A kiegyensúlyozottság továbbra sem volt jellemző a csapatra: újra kiesett, majd 87-ben hiába nyerte meg a kupát megint, az év végén megint a másodosztályban találta magát.
A liftezés megállíthatatlanul folytatódott: feljutások és kiesések követték egymást, pedig 1988-ban svéd rekordot állítottak fel, amikor veretlenül nyerték meg a másodosztályt,. Az Allsvenskanhoz ez is kevés volt, újra kizúgtak. A XXI. század már több sikert hozott, 2005-től az esélyesek közé sorolták a Kalmart (egy 3. és egy 5. hely jött össze), 2007-ben pedig csak kevéssel maradtak le a bajnok IFK Göteborg mögött, 2. helyük mellé történetük során harmadszor is elhódították a Svenska Cupent, ráadásul a döntőben pont a bajnoki riválist verték el jó alaposan (3-0).
Az áttörést 2008 hozta meg. Már a bajnokság előtt az esélyesek közé sorolták őket, és ezúttal éltek is a lehetőséggel, izgalmas hajrában szerezték meg a bajnoki címet, amelyet csak az utolsó fordulóban biztosítottak be: a Halmstads elleni 2-2-vel egy pontot vertek az Elfsborgra, és történetük során először Svédország bajnokának mondhatták magukat. Nem hiányzott sok a duplázáshoz sem, a kupadöntőben csak büntetőkkel kaptak ki az IFK Göteborgtól, de a svéd Szuperkupa így is az övék lett. A Kalmar bajnoki címéről bővebben itt írtunk.
A 2007-es kupagyőzelmüknek köszönhetően tavaly elindultak az UEFA-kupában, egy luxemburgi és egy belga csapaton keresztül a csoportkör küszöbéig verekedték magukat, de hiába arattak bravúros győzelmet a holland Feyenoord otthonában (a hollandok szezonját látva ez talán nem is volt akkora bravúr), a rotterdamiak idegenben lőtt góllal továbbjutottak. Helyesebb talán úgy fogalmazni, a svédek kiejtették magukat, hiszen egy öngóllal és egy iszonyatos kapushibával buktak el. A svédországi visszavágót nem a klub saját stadionjában, a Fredriksskansban játszották, a létesítmény ugyanis nem felel meg az UEFA előírásainak.
A Kalmar valószínűleg a Debrecent is a Boras Arenában fogadja, a városban 170 millió koronából épülő új stadion,a Nya Kalmar Arena átadása ugyanis csúszik, csak jövőre veheti birtokba a csapat.
A svéd bajnok keretében nem hemzsegnek a légiósok, négy brazil mellett egy nigériai és egy ingyen kölcsönvett északír játékos van a csapatban. A brazil kapcsolat gyümölcsöző, a 2000-es években több dél-amerikai fordult meg a Kalmarban, köztük az idén az AZ-vel holland bajnoki címet szerzett Silva. A csapat keretében nincsenek klasszisok, de több svéd válogatottjuk is van: a 21 éves, óriási bombáiról ismert Rasmus Elm már háromszor kapott meghívót, a középhátvéd Marcus Lindberg szintén 3-szoros válogatott. A klub ikonja a védekező középpályás Henrik Rydström, a csapat 33 éves kapitánya 17. szezonját kezdi a Kalmarban.
A jelenleg is futó bajnokságban közepesen szerepel a csapat, 12 forduló után a 7. helyen áll, már most 9 ponttal leszakadva az élen hasító IFK Göteborgtól. Hazai pályán sem villognak, már két vereségük van, idegenben pedig hat meccsükből mindössze egyet tudtak megnyerni.