Drogbának fognak szólni a vuvuzelák?
A 2010-es futballvilágbajnokság egyik legnagyobb meglepetése, és sokak számára idegesítő felismerése az volt, hogy Dél-Afrikában egészen mást jelent a szurkolás, mint egy európai stadionban. A méhkaszúgáshoz hasonló monoton vuvuzelazajtól van, aki agybajt kap, van, aki imádja, de az biztos, a 2013-as, Dél-Afrikában rendezett Afrika-kupán folyamatosan szólni fog január 19-től. Tavaly meglepetésre Zambia nyert, idén ez kisebbfajta csoda lenne, és az is, ha a favoritnak számító Elefántcsontpart el sem jutna a február 10-i döntőig. Azért is szurkolhatunk, hogy ne hét gólkirálya legyen a tornának, mint tavaly.
Az Afrika-kupa miatt eddig is sokan fanyalogtak, hogy az európai bajnoki rendszer ritmusához egyáltalán nem illeszkedve csak arra jó, hogy elszívja a legjobb légiósokat topligákból. Eddig kétévente bosszankodhattak, de most először két torna között csak egy év telt el, hogy ezentúl a páratlan években, a világbajnokság évét elkerülve rendezzék mindig a kupát. Dél-Afrikával mindenki jól járhat, a 2010-es világbajnoksággal már bebizonyították, hogy képesek megrendezni egy világversenyt, és az arra felhúzott stadionok is remek helyszínek lehetnek. Az már más kérdés, hogy most is meg tudják-e tölteni teljesen a stadionokat. A Dél-Afrika-Zöld-foki-szigetek-nyitómeccsre biztosan, és már kezdődhet is teljes erőből a vuvuzelázás.
Mourinho bárkit Mourinhóvá tesz
Az első meccsre már 87 ezer jegyet eladtak, a hangulat emiatt sem lehet lapos, és az elvárásoktól kissé ideges hazaiak is reménykedhetnek, hogy simán nyernek a Afrika-kupa-újonc Zöld-foki Köztársaság ellen. Még akkor is, ha utóbbi szövetségi kapitánya, Lucio Antunes José Mourinhótól kért és kapott tanácsokat a kupára. Antunes pedig máris egy eposzi jelzővel gazdagodott, ő lett a Közép-atlanti-térség Mourinhója. Erre rá is szolgálhat, ha sikerülne továbbjutnia az A-csoportból. Dél-Afrika úgy számol, csoportmásodikként biztosan továbbjut, az első két helyért még Angola és Marokkó fog küzdeni. Marokkónak minden esélye megvan rá, hogy a legjobb négybe kerüljön, montpellier-i Younès Belhanával az élen veszélyes a támadósora, ha a védelem is összeáll, a döntőig mehetnek. Angolának tavaly nem sikerült túlélnie a csoportkört, most a Real Valladolid-csatárban, Manuchóban bíznak, és hogy egy bravúrral a nyolcban lesznek.
Felejtsük el Gangnamot, Ghána azontát jár
A B csoportból a papírforma szerint Ghánának és Malinak kell továbbjutnia, a két csapat jól ismeri egymást, a tavalyi Afrika-kupán kétszer is játszottak. A csoportban Ghána győzött 2-0-ra, a harmadik helyet viszont Mali húzta be 2-0-ra. Hogy most egymással mit játszanak, szinte teljesen lényegtelen. A Kongói Demokratikus Köztársaságot és Nigert muszáj legyőznie a francia bajnokságban edződött keretre építő Malinak és a szintén légiósokkal teletömött Ghánának. Ha az utóbbiban a vb-n kétszer is betaláló Asamoah Gyan sorra lövi a gólokat, akkor arról is meggyőzödhetünk, hogy a már halálunalmas Gangnam helyett mondjuk azonta tánccal is lehet örülni egy gólnak. Azt nem tudni, hogy a mali válogatottra milyen hatással van az országban jelenleg is zajló polgárháboró és francia invánzió, de akár meg is meg sokszorozhatja az erejüket, hogy az otthoniakért is hajtsanak.
A C csoportban játszik a címvédő Zambia, de most az elsőségért és döntőre is esélyesebbnek tűnik Nigéria, még ha a tavalyi Afrika-kupán részt sem tudott venni. A nigériai támadósor nagyon erős, a középpályán a chelsea-s John Obi Mikellel, aki klubtársát, Victor Mosest hozhatja majd sokszor helyzetbe. Etiópiának már az is nagy siker, hogy 31 év után sikerült újra kvalfikálnia magát, ha pontot szerez, már az is meglepetés. Motivációról azért gondoskodott az etióp szövetség, 110 ezer dollár járna fejenként a tornagyőzelemért. Az etióp futballélet amúgy sem egyszerű, 11 év alatt 15 kapitány váltotta egymást, Iffy Onuorát 2011-ben például azért rúgták ki, mert azt nyilatkozta egy újságban, hogy rendszeresen úgy kell kezdenie az edzéseket, hogy lezavar a pályáról egy marhacsordát.Tavaly Burkina Faso nulla ponttal és két rúgott góllal zárt, most talán éppen Etiópia ellen javíthat, de a két favorit ellen nincs esélye.
Csúcsra ér Elefántcsontpart?
Ha az afrikai futball nagykövetet választ magának, az csak Didier Drogba lehet, a futballista ikonná vált a Chelsea-nél, és képességei mellett a tekintélye is óriási. Ahogy az elmúlt négy Afrika-kupán az átala vezetett Elefántcsontpart most is favoritnak számít. A D csoport talán a legkiegyensúlyozottabb, Algéria és Tunézia sem könnyű ellenfél, és Togóval sem lehet biztosra menni, de Elefántcsontpart továbbjutása így sem lehet kérdéses. Valószínűleg Drogba utolsó nagy tornája is ez lehet, és tanulva a tavalyi, tizenegyesekkel elveszített döntőből, midnent megtesznek a győzelemért az egyik legerősebb kerettel. A ManCity-ből Yaya Touré, az Arsenalból Gervinho, a Lille-ből Kalou tehet sokat hozzá a sikerhez. Togo is egy PL-sztárral, a tottenhames Emmanuel Adebayorral megy az Afrika-kupára, de eddig jobbára csak azt lehet tudni, a togói szövetségben sem mennek rendesen a dolgok. Adebayor elégedetlen a premizálási rendszerrel, ezért válogatott sem akart lenni, végül államfői unszolásra vállalja a játékot.
A csoport, 1. forduló, 01. 19., szombat:
Dél-afrikai Köztársaság - Zöld-foki Köztársaság, Johannesburg 16.00
Angola-Marokkó, Johannesburg 19.00