Így kell megnyerni a legfontosabb meccset

2014.01.18. 17:54 Módosítva: 2014.01.18. 17:55
A magyar válogatott megszerezte első győzelmét a dániai férfi kézilabda Európa-bajnokságon, a herningi középdöntő első mérkőzésén magabiztosan, 31-25-re nyert a macedónok ellen.

A magyar válogatott két döntetlennel, Spanyolország és Izland mögött csoportja harmadik helyén jutott tovább a dániai, férfi kézilabda Európa-bajnokságon. Mocsai Lajos csapata egy ponttal kezdte meg a középdöntőt, ahol első ellenfele az A csoport második helyén végzett Macedónia volt.

A két válogatott eddig tizenkétszer találkozott egymással, ebből tízszer mi nyertünk, kétszer a macedónok, legutóbb 2012. április 6-án meccseltünk velük, a göteborgi olimpiai selejtezőben 28-26-ra győztük le őket.

Macedónia a 30. másodpercben hetest kapott, Lazarov lövését Mikler megfogta, az ellentámadásból Gulyás 9 méterről lőtt góljával vezettünk 1-0-ra. Mikler megint védett, Császár belőtte a hetest, amit a lerántásáért kaptunk, 2-0-ra mentünk az ötödik percben. A következőt Putics lőtte talpról, csípő mellett (3-1), eredménytelen támadások után és újabb Mikler-védések után a 10. percben Ancsin góljával már háromgólos volt az előny (4-1).

Keményen, jól, önbizalomtól duzzadóan védekezett a magyar csapat, Ancsin belőtte magát (5-2), a másik oldalon Lazarov csapta be MIklert, de Putics tartotta a különbséget (6-3). Ilyés kiállítása volt az első emberelőny, Lazarov ezt a hetest sem tudta belőni Miklernek, Császár viszont emberhátrányos gólt lőtt, a macedónok 7-3-nál időt is kértek. Schuch szabálytalansága után Lazarov a harmadik hetesét már belőtte, de megint jött a Széchenyi-szakállas Császár, 8-4 a 17. percben.

Gulyás, Putics, Zubai jött, hatgólos volt már az előny, a magyar csapat hihetetlenül jól, 85 százalékkal lőtt ekkor. Mocsai cserélgetni kezdett, hogy a kezdők pihenhessenek, de a megzavarodott, a labdát többször eladó macedónok nem tudtak felzárkózni, Császár lefordulásos góljával a 22. percben 13-6 volt az állás. A cserekapus Tatai is kifogta Lazarov egy hetesét, a visszaálló Mikler is fogott kettőt (57 százalékkal védett), 14-6-ra vezettünk, Macedónia hat perce nem lőtt már ekkor gólt. Újabb emberelőnyükből feljöttek 14-8-ra, az első magyar előnyből viszont Iváncsik és Császár is betalált, 16-9-re vezettünk a félidőben. A magyar csapat felszabadultan és jól játszott, 70 százalék felett lőtt, Lazarovot pedig sikerült levenni a pályáról.

A második félidő Putics Barna lökése miatt macedón emberelőnnyel kezdődött, két gólt lőttek belőle, de Ancsin negyedik és Nagy Kornél első góljával maradt a különbség (18-11). Zubai befordult emberrel együtt, erre is azonnal jött a válasz, aztán megint Nagy Kornél, a macedónoktól Pecakovski talált be, 20-14.

Könnyen jöttek a magyar gólok, de lazult a védekezésünk is, a macedónok többször leindítottak, állandó lett 6-8 gólos különbség. Császár pimasz, csavart büntetőjével lett a 44. percben 23-15, Zubai nem tudott hibázni, négy lövéséből négy gól lett. A macedónok kezdtek beletörődni, Lazarov, aki csak négy gólig jutott, és láthatóan elment a kedve, alig játszott. Császár negyedik hetesét is belőtte, a macedónok kettős emberelőnyben jöttek közelebb, 26-20. Mocsai időt kért, elmondta, hogy védekezésben kicsit felpuhultunk, könnyen törnek be a mecedónok, ne hozzuk fel őket. A védőmunka nem javult, de eddigre az ellenfél már feladta, felváltva estek a gólok, nem maradt izgalom a meccsben (56. perc, 30-22). Az utolsó perc emberelőnyben telt, Vadkertit terítették le egy torokütéssel, a végeredmény 31-25 lett.

Mocsai Lajos csapata ezzel talán a legfontosabb középdöntős meccsét nyerte meg, Dánia ellen nincs valós esély, az osztrákokat simán le kell győzni.

A magyar válogatott hétfőn 20.30-kor a házigazda dánokkal játszik, szerdán 18.15-kor Ausztria jön. A hatos csoportból az első kettő jut az elődöntőbe, a harmadik az ötödik helyért játszhat.

Jegyzőkönyv

Középdöntő, I. csoport:
Magyarország-Macedónia 31-25 (16-9)
Herning, Jyske Bank Boxen, 8500 néző, v.: Guszko, Repkin (fehéroroszok)
    gólszerzők: Császár 7/4, Ancsin 4, Zubai 4, Nagy K. 4, Putics 3, Gulyás 2, Vadkerti 2, Szalafai 2, Szöllősi 1, Iváncsik G. 1, Mocsai 1, illetve Pecakovski 5, Manaskov 5, Mirkulovski 4, Lazarov 4/1, Georgiesvski 2, Dimovski 2, Mojsovski 1, Stoilov 1, Angelovski 1

Izland-Ausztria 33-27 (17-9)
Dánia-Spanyolország 31-28 (16-14)
    A csoport állása: 1. Dánia 6 pont, 2. Spanyolország 4, 3. Izland 3 (88-87), 4. Magyarország 3 (85-86), 5. Macedónia 2, 6. Ausztria 0