Szocsi a világ legjobban őrzött városa

2014.01.07. 15:39
Engedély nélkül 100 kilométernél közelebb nem autózhatnak az olimpiát fogadó városhoz. A helyiek közepesen örülnek, az nem tetszik nekik, amivé Szocsi lett.

Egy hónappal a téli olimpia megnyitója (február 7.) előtt érvénybe léptek Szocsi körül azok a biztonsági intézkedések, amelyek fokozottan korlátozzák a civilek mozgását az olimpiai városban.

Január 7-től a Szocsiba induló autók biztonsági okokból csak 100 kilométerre közelíthetik meg a Fekete-tenger partján fekvő orosz várost, ahová csak különleges engedély birtokában juthatnak be azok a járművek, amelyeket nem Szocsiban jegyeztek be.

A korlátozás március 21-ig, azaz a paralimpiai játékok befejezése utáni ötödik napig érvényes.

„Korábban azt mondták, nekünk is engedélyre lesz szükségünk, hogy közlekedjünk a városban autóval, most úgy tűnik, mégsem kell. De az olimpiai létesítmények körüli területekre már eddig sem lehetett autóval menni” – mondta az Indexnek egy helyi gyógymasszázsszalon alkalmazottja. A fiatalember szerint a kényelmetlenségek ellenére a város sokat nyert azzal, hogy megrendezheti a téli olimpiát. 

„2007-ben épp a sorkatonai szolgálatomat töltöttem a hadseregben, amikor jött a hír. A katonatársaim gratuláltak, hogy a városom elnyerte a jogot, örültem neki, és most is örülök” – mondta Anton, aki nem érti, miért panaszkodnak sokan. „Megszépült a belváros, megjavították az utakat, a város körül is fejlődött az úthálózat. Eddig mindenkinek az volt a baja, hogy milyen rosszak az utak” – hozott példát az örök elégedetlenkedőkről a fiatalember. „Igaz, most is sok a dugó, mert rengetegen jöttek az elmúlt években a városba az építkezések miatt. De hamarosan elmennek, a játékok után pedig itt marad, amit építettek” – mondta.

Kitessékelték a külföldi munkásokat

„Az ősz folyamán szinte házról házra járt a rendőrség, a nagy ellenőrzések nyomán rengeteg, főként közép-ázsiai munkást utasítottak ki, sokszor jogszerűtlenül” – mondta Alekszandr Popkov. A Szocsiban élő ügyvéd szerint volt, akinek elvették az iratait, majd kiutasították, arra hivatkozva, hogy ezeket nem tudta felmutatni. „Volt, akinél még jegyzőkönyvbe is vették, hogy elvették a tartózkodási engedélyről szóló papírját, később mégis a papír hiányával indokolta a migrációs szolgálat a kiutasítást” – mesélte az ügyvéd. A vendégmunkások száma ezután megcsappant – sokan a fizetésük egy részét meg sem kapták a kiutasítás miatt –, így a munkák végére a helyiek tapasztalata szerint sokkal több oroszországi munkás jelent meg az építkezéseken.

Az ügyvéd szerint a járókelők folyamatos ellenőrzése vitatható haszonnal bír. „Egy öngyilkos merénylő útlevelében nyilván nem lesz benne, hogy terrorista. Persze nem akarom elbagatellizálni a vizsgálatokat, és azt gondolom, a rendszer valóban elejét veszi annak, hogy bárki komoly terroristaakciót hajtson végre az olimpiai objektumokon belül” – árnyalta a képet az ügyvéd. A volgográdi kettős robbantás talán növelte az aggodalmakat, de Popkov szerint a várostól hétszáz kilométerre végrehajtott bombamerénylet nélkül is hasonló méretűek lennének a biztonsági intézkedések.

A város azonban inkább veszített az olimpiával, mint nyert, véli Popkov. „Ez eddig a középosztálynak való fürdőváros volt. Mostanra ezt az arculatát elvesztette: drága szállodák nőttek ki a földből, amelyek egyébként nem is nyújtanak megfelelő szolgáltatást. Nem is igazán világos, kiket céloztak meg vele, viszont a város elvesztette sajátos jellegét. Az építkezésekhez ráadásul helyet kellett teremteni, ehhez sok lakóházat taroltak le, különböző jogi kifogásokra hivatkozva, érdemi kárpótlás nélkül” – mesélt a város által vállalt áldozatokról az ügyvéd. „Persze az infrastruktúra itt marad, ez jó, főleg, ha majd egyszer mehetünk is az elkészült utakon.”

Popkov szerint azonban már az új utakon is megjelentek a kátyúk, és sok terv nem valósul meg az olimpiáig hátralévő egy hónap alatt. Egyelőre messze még a késztől a város gerincét adó sugárúttal párhuzamosan épülő új út is, amelyet csak részlegesen nyitottak meg. A sportlétesítményeknél azonban nem valószínű, hogy bármiféle komoly hiányosság maradna.

Az olimpia legitimál

Bár a finomított elnöki rendelet szerint végül lesz jogi lehetőség tiltakozó akciókat szervezni Szocsiban az olimpia idején – feltéve, ha a szervezők egyeztetni tudnak a Szövetségi Biztonsági Szolgálattal (FSZB) és más belügyi szervekkel –, az ügyvéd szerint az elmúlt két évben nőtt a nyomás az olimpiai előkészületeket vitató jogvédőkre és környezetvédőkre. „Sokakat otthonukban keresnek fel a rendőrök, akik szélsőséges felforgatókként kezelik az aktivistákat” – mondta Popkov, aki úgy véli, a jogvédők tevékenységét megnehezíti az olimpia, amit a jelenlegi rendszer joggal értelmezhet egyfajta nemzetközi elismerésként. „Oroszországban persze hagyományosan mindig az állam érdeke volt előbbre való az emberi jogokkal szemben, ezen az olimpiai rendezési jog nem segített. Lehet, hogy abban a reményben ítélték oda, hogy cserébe az orosz állam a későbbiekben majd komolyabban veszi az emberi jogokat, de azt hiszem, ez a számítás nem jött be” – mondta Popkov, megjegyezve, hogy ő pesszimista ember, aki a munkájánál fogva mindennek a rossz oldalát látja, ezért semmiképp sem tartja magát objektív forrásnak az olimpia hasznának megítélésével kapcsolatban.

„Az éttermünk szerintem jól jár az olimpiával, de az biztos, hogy sok áldozatot követelt a várostól. Sokaknak nem tetszik, amivé Szocsi lett" – mondta egy rendezvényszervező. Ljudmila szerint biztosan nem fejeződik be minden építési munka, de ez nem befolyásolja az olimpiát. Komolyabb gondnak tartja, hogy a vendéglátók nincsenek különösebben felkészülve arra, hogy oroszul nem tudó külföldiek tízezreit fogadják. Kevesen beszélnek angolul, és ezen a gyorstalpaló nyelvtanfolyamok – amelyeken állítólag a rendőrök is átestek – keveset segítettek.

„Ujjongtam, amikor a szavazáson Szocsi nyert. Most már nem vagyok tőle boldog” – sóhajtott lemondóan az egyik regionális helytörténeti múzeum recepciósa. Az asszony szerint rengeteget szenvedett már a város az építkezésektől, a hét éve folyó a lázas munkától. „Az államnak biztosan nagy siker, hogy itt lesz az olimpia, de hogy a lakóknak is, azt kétlem. Csak remélem, hogy nem hiába szenvedtünk.”

A recepciós szerint már most sokkal több a rendőr az utakon, mint korábban, és gyakran látni, hogy igazoltatják a járókelőket.

Nyitott csomagok országa

A biztonságra 30 ezer rendfenntartó felügyel, valamint a hadsereg néhány egysége és a katasztrófaelhárítás 22 ezer munkatársa. Változik a postai csomagküldés rendje is: a Pocsta Rosszii a Krasznodari Körzet és a Szocsi közelében fekvő Adigeföldi Autonóm Köztársaság területére irányuló postai küldeményeket kizárólag felbontva veszi be, hogy azokat külön hozzájárulás nélkül ellenőrizhesse.