Rekordok, amiket már sosem döntenek meg
További Tenisz cikkek
- Készülhetünk két nagyágyúnk párbajára, összejöttek a legjobban várt meccsek a Magyar Bajnokságon
- Marozsán Fábián és Fucsovics Márton magabiztos győzelemmel rajtolt a Magyar Bajnokságon
- Bármi történik, legjobbjaink állnak a magyar csapat rendelkezésére a sorsdöntő párharcban
- Szabadkártyával indulhat Ausztráliában a doppingügybe keveredett volt világelső
- Ilyet még nem látott a teniszvilág: Djokovics „ősi ellensége” oldalán indul párosban
A hétfőn kezdődött US Open 130 éves története során sok szempontból a tenisz egyik legérdekesebb eseményévé vált. Az 1881-es legelső verseny óta – amelyben még kizárólag férfi egyesben és férfi párosban lehetett indulni – számtalan érdekesség fűződik az év utolsó Grand Slamjéhez, ezekből válogattunk.
A US Open ma már nemcsak a tenisz, hanem a teljes sportvilág legnézettebb eseményei közé tartozik. 2007 óta minden évben 700 000-nél is több néző vesz jegyet, hogy a helyszínen tekintse meg a versenyt. 2011-ben a US Open volt a legnézettebb Grand Slam-torna. Csak Európában több mint 60 millió TV-néző követte az eseményeket, minden korábbi teniszverseny nézettségi rekordját megdöntve.
Izgalomból nem volt hiány
A legérdekesebb mérkőzések közül is jónéhányat a US Openen játszottak. A 2001-es negyeddöntőben Pete Sampras 6:7, 7:6, 7:6, 7:6-ra győzte le Andre Agassit, miközben egyikük sem volt képes elvenni a másik adogatását. Ilyen előtte és azóta sem fordul elő. A másik végletre is volt azonban példa Flushing Meadows-ban: 1987-ben az első fordulóban Ivan Lend 6:0, 6:0, 6:0-ra verte Barry Moirt. A US Open történetének leghosszabb meccsén Stefan Edberg 5 óra 26 perc alatt győzte le 6:7, 7:5, 7:5, 5:7, 6:4-re Michael Changet az 1992-es elődöntőben.
1987-ben Martina Navratilova mindhárom lehetséges címet begyűjtötte: a női egyes, női páros és a vegyes páros küzdelmeiben is első helyen végzett. Ennek a rekordnak a megdöntésére szinte semmi esély sincs, a versenyzők ugyanis már inkább csak egy számra specializálódnak. Navratilova természetesen sok további rekord tulajdonosa. 2006-ban például a legidősebb versenyzőként, 49 évesen nyert US Open-t vegyes párosban, 29 évvel első győzelme után, amit női párosban ért el. Ő tartja a legtöbb US Open bajnoki cím rekordját is. Összesen 16 ilyen címe van: 4 egyéni, 9 páros és 3 vegyes páros.
Minden idők legfiatalabb Grand Slam-döntőjét is a US Openen játszották. 1997-ben a 16 éves Martina Hingis győzte le a 17 éves Venus Williamst. A legfiatalabb férfi egyes győztes Pete Sampras volt, aki 19 éves korában máris a nagy rivális Andre Agassi ellen nyerte az 1990-es döntőt. A legfiatalabb versenyző, aki a férfiak mezőnyében meccset tudott nyerni, Michael Chang volt, aki 15 éves korában győzött első US Open-mérkőzésén 1987-ben, míg a nőknél Mary Joe Fernandez 14 évesen nyerte első felnőtt meccsét 1985-ben.
Federer és Clijsters a pénzrekorderek
A férfiaknál a világelső Roger Federer eddig ötször, öt egymást követő évben nyerte el a trófeát 2004 és 2008 között, ami eddig senkinek sem sikerült. Federer ráadásul a 2007-es győzelmével minden idők legnagyobb pénzdíját is besöpörte: 2,4 millió dollárt (akkor 400 millió forintot) nyert sikerével. Az 1968-as férfi egyes nyertese, a centerpálya névadója, Arthur Ashe viszont nem vehette át 14 000 dolláros pénzdíját, mivel hivatásos katona, amatőr teniszező volt. Ehelyett csak a húszdolláros napidíját kapta meg.
A hölgyeknél a pénzrekordot a belga Kim Clijsters tartja, aki 2005-ös US Open-győzelméért 2,2 millió dollárt vehetett át, amivel az összes női sportoló közül az egy összegben kifizetett legnagyobb pénzdíjat tudhatja magáénak. A háromszoros egyéni US Open-győztes Clijstersnek biztosan emlékezetes marad a 2012-es US Open, mivel a torna után befejezi profi pályafutását.
Amerikai és cseh dominancia időszaka
A US Open egyik különlegessége a hazai sportolók teljesítménye, akik a többi Grand Slam-versenyhez képest kiválóan szerepeltek. A férfi egyest legutóbb 2003-ban nyerte amerikai versenyző, Andy Roddick. A US Opennel ellentétben a Roland Garros-t utoljára 1983-ban nyerte hazai versenyző (Yannick Noah), az Australian Opent 1976-ban (Mark Edmondson), a wimbledoni tornát pedig 1936-ban (Fred Perry). A New Yorkban rendezett US Openen eddig már többször is két amerikai játszotta a döntőt, 1979-ben azonban minden elődöntős amerikai volt, a döntőt pedig két New York-i, John McEnroe és Vitas Gerulaitis vívta.
Hasonlóan érdekes ugyanakkor, hogy 1986-ban valamennyi felnőtt döntőt cseh születésű teniszező játszotta. A férfi egyesben Ivan Lendl nyert Miroslav Mecir ellen, míg a női döntőben Martina Navratilova verte Helena Sukovát (Navratilova ekkor már amerikai állampolgár volt, miután 1975-ben, szintén az US Open ideje alatt jelentette be, hogy disszidál).
Fű, salak, keménypálya
További érdekesség, hogy a Grand Slam-tornákon egyedülállóként a US Open mérkőzéseit története során három különféle borítású pályán is játszották (fű, salak, illetve a jelenleg is használt kemény borítás). Jimmy Connors mindhárom típusú pályán megnyerte a bajnokságot (1974-ben füves, 1976-ban salakos, majd 1978-ban, 82-ben és 83-ban kemény borítású pályán is ő volt a legjobb). Ezzel valószínűleg megdönthetetlen rekordot tudhat magáénak, hiszen nem valószínű, hogy a pálya felületét újra megváltoztatnák a szervezők.