A lengyel elnök megfosztotta Zelenszkijt a Fehér Sas-rendtől
Karol Nawrocki az X közösségi oldalon közzétett videóüzenetében jelentette be a döntést. A lengyel államfő hangsúlyozotta: a lengyel-ukrán kapcsolatokban vannak olyan határok, amelyeket nem szabad átlépni, a kitüntetés visszavonását pedig az ukrán hadsereg legutóbbi szimbolikus lépései indokolták − írja az Unian.
A lengyel társadalom túlnyomó többsége számára az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) elsősorban egy olyan alakulat, amely a második világháború alatt lengyel állampolgárok ellen elkövetett brutális bűncselekményekért felelős. Az UPA legalább 100 ezer lengyel állampolgárt gyilkolt meg. Ezért annak, hogy az egyik ukrán katonai egységnek olyan nevet adományoztak, amely az UPA bűnöseire utal, olyan jelentősége van, amely messze túlmutat Ukrajna belügyein
− fogalmazott Nawrocki.
A lengyel elnök ugyanakkor sietett leszögezni, hogy Zelenszkij megfosztása a Fehér Sas-rendtől nem az ukrán nép ellen irányul, és nem változtatja meg Lengyelország azon politikáját, amellyel támogatja Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban.
Az ukrán diplomácia azonnal és élesen reagált a varsói bejelentésre. Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter szerint a lengyel lépés súlyos politikai hiba.
Az ukrán elnök megfosztása a Fehér Sas-rendtől a lengyel elnök stratégiai hibája, amelyből egyedül Moszkva profitál. Sajnáljuk, hogy Varsóban az érzelmek kerekedtek felül, és arra késztették a lengyel politikusokat, hogy indokolatlan, impulzív és tiszteletlen lépéseket tegyenek − amelyek nem is elsősorban Zelenszkij elnök, hanem mindenekelőtt az ukrán állam ellen irányulnak
− írta Szibiha.
Az ukrán külügyminiszter válaszlépésként bejelentette, hogy önként lemond a Lengyel Köztársasági Érdemrend parancsnoki keresztjéről a csillaggal, amelyet még 2022 októberében kapott meg. Szibiha közölte, hogy az aktuális, „meggondolatlan” lengyel lépések után nem látja lehetőségét a magas állami kitüntetés megtartásának, ezért azt a közeljövőben hivatalosan is visszajuttatja Lengyelországnak.
