Ostoba gépeké a jövő?
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Több mint egy évtizeddel ezelőtt megjelentek a vékonykliensek, de csak most lett némi esélyük arra, hogy szélesebb körben elterjedjenek. A Navigátor Informatika legalábbis abban bízik, hogy az ügyfeleit rá tudja venni a szokványos számítógépek lecserélésére. Az érvei tulajdonképpen meggyőzőek: a vékonykliensben alig van hardver, ezért a hibalehetőségek zöme eltűnik, csökkent a hőkibocsátás és a teljesítményfelvétel, a felhasználó pedig nem tárol adatot, így az nem is veszhet el. Emellett garanciát vállalnak arra, hogy a klienseket öt évig nem kell fejleszteni.
A vékonykliens lényege, hogy a felhasználónál lévő gép szélsőségesen ostoba, a hardver tulajdonképpen csak a perifériák kezelésére jó. Minden program – még akár a Windows is – egy távoli szerveren fut. Olyan, mintha a monitorkábelt kilométerekkel meghosszabbítanánk. Azért most jött el a vékonykliensek ideje, mert már elég gyorsak a hálózatok, a Navigátor szerint akár egy mobilos EDGE-elérésen is használható a rendszerük.
Felhasználóként kézzel-lábbal tiltakoznék a vékonykliensek ellen, mert hozzászoktam, hogy az erős gépen sok mindent futtathatok. Néhány vállalat azonban nem engedheti meg a dolgozóinak, hogy szabadon garázdálkodjanak a gépeken. A Navigátor szerint elsősorban a terepmunkát végző dolgozóknak lehet hasznos a szolgáltatásuk, mert távolról mindent elérhetnek, és ugyanazt a rendszert használhatják, mint az irodában.
A Navigátor kifejlesztett egy miniatűr Linuxot, ami betölti a gépen a hálózatokat, aktiválja a wifit vagy a 3G-t, és a júzer egy Citrix-klienssel be tud jelentkezni a céges rendszerbe. Így néhány perc alatt már a szerveren futó Windows jelenik meg a kliens monitorán.
Távbemutató
Juhász Lajos, a Navigátor vezérigazgatója a prezentációját a cég szerveréről, egy vékonykliens segítségével vetítette a vászonra. A sajtótájékoztatón a fejlesztésüket is bemutatták. Amikor már futott a Windows, a szoftverek nagyon gyorsan elindultak, hiszen a hálózaton minimális az adatforgalom, csak a monitor képét és az egérmutató mozgását kell közvetíteni. A Wordöt meg a böngészőt pedig egy irdatlanul izmos szerver futtatja. A YouTube is előkerült, ami fontos üzenetet hordoz a leendő júzereknek: a központosítás nem feltétlenül jelenti azt, hogy munka közben ezentúl nem szórakozhatnak. Más kérdés, hogy így elég könnyen megfigyelhető, mennyi ideig lazsálnak. A videó jól megjelent, bár a kép és a hang egy kicsit elcsúszott egymástól.
Amíg a szokványos számítógépeket mindenképpen helyben kell javítani, szükség van helyi adatvédelemre, vírusvédelemre, és elavulnak a hardverek, addig a vékonykliensnél csak a szerveren kell frissíteni a szoftvereket. A klienseket akár a titkárnő is le tudja cserélni, csak ki kell húzni a rossz gépből a kábeleket, és de kell dugni azokat az újba, a bejelentkezéskor pedig ott folytatható a munka, ahol abbamaradt. A vékonykliensek nagyon változatosak, a bemutatón előkerült például egy miniatűr gép, ami egy fali aljzatban is elfér.
A Navigátor stratégiájának fontos eleme lesz a vékonykliens-technológia, a következő években a meglévő ügyfélkörük többségét át akarják állítani. Törekvésük nem egyedülálló abból a szempontból, hogy a világ legnagyobb cégei, például a Google és az Adobe is arra próbálja rávenni a júzereket, hogy adataikat inkább szervereken tárolják, és a böngészőben töltsék be az irodai programokat kiváltó portálokat.